Jesteś tutaj

Skanska in Poland

Tutaj znajdziesz naszą aktualną ofertę, informacje o firmie oraz oferty pracy.

Ta strona jest również dostępna w języku:

Zamknij
Skanska in Poland
  Go to start page

  Ewakuacja budowy Malta House w Poznaniu

  Na budowie nowoczesnego biurowca Malta House w Poznaniu doszło do pożaru. W wyniku zdarzenia 2 osoby zostały poszkodowane, a 200 ewakuowano. Na szczęście były to tylko ćwiczenia przeprowadzone przez poznańską Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w trzecim dniu tegorocznego Tygodnia Bezpieczeństwa.

  pokaz maltaPracownik wykonujący montaż płytek na budowie Malta House przy ul. abpa A. Baraniaka w Poznaniu zauważa dym wydostający się z parku maszynowego znajdującego się na dachu realizowanego obiektu. Zawiadamia kierownika budowy, ten – straż pożarną. Rozpoczyna się natychmiastowa ewakuacja 200 osób pracujących w tym czasie na budowie. Rozprzestrzeniający się ogień i duże zadymienie odcinają dwóm osobom przebywającym w tym czasie na dachu budynku możliwość ucieczki drogami ewakuacyjnymi. Nie mogą opuścić obiektu, są zmuszone czekać na pomoc. Niezwłocznie na budowie pojawia się 5 zastępów straży pożarnej i natychmiast przystępują do działań. Ewakuują uwięzione na dachu biurowca dwie osoby i gaszą ogień.

  Na szczęście była to tylko symulacja pożaru i ćwiczenia taktyczno–bojowe Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. To pionierska w Poznaniu ewakuacja. Pionierska – bo miała miejsce na czynnym placu budowy.

  - Jeśli przeprowadzamy pokazy czy ćwiczenia ewakuacyjne, to zawsze w funkcjonujących budynkach – mówi Michał Kucierski, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu. - Dziś, po raz pierwszy zrobiliśmy symulację pożaru i pokazową akcję ratowniczą na terenie budowy, w obiekcie, którego budowa jeszcze trwa i pracuje na niej 200 osób. To zdecydowanie trudniejsze. W takim budynku drogi ewakuacyjne nie są jeszcze w pełni wyznaczone, brakuje oświetlenia ewakuacyjnego. Utrudnieniem są elementy związane z procesem budowlanym, które znajdują się na budowie, tj. rusztowania, maszyny, urządzenia, materiały. To komplikuje akcję i wymaga koordynacji działań na najwyższym poziomie.

  Takie ćwiczenia to dla nas niezwykle cenny czas. Sprawdzają gotowość naszych jednostek, sprawne zastosowania sprzętu przeciwpożarowego, współdziałanie ze służbami technicznymi obiektu, w tym przypadku budowy. Symulacje pożaru i ewakuacji doskonalą również nasze umiejętności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych – dodaje Michał Kucierski.

  Ćwiczenia taktyczno–bojowe straży pożarnej w Poznaniu odbyły się w ramach trzeciego dnia Tygodnia Bezpieczeństwa 2013. Wczoraj, w jego czwartym dniu na projekcie „Remont regulacji rzeki Białej w Bielsku Białej, woj. śląskie - usuwanie szkód powodziowych z 2010 r.”, odbył się warsztat dotyczący środków ochrony indywidualnej „ochrona wzroku i słuchu”. Prezentacje sprzętu do pracy na wysokości odbyły się na naszych budowach w Rzeszowie, Turzynie, Sochaczewie i Zakurzewie. Z kolei pracownicy budujący sąd we Wrocławiu mieli okazję obejrzeć pokaz rabin z podestami, a na budowie mostu w Brzegu Dolnym miał miejsce pokaz bezpiecznej pracy pod ruchem.