Jesteś tutaj

Skanska in Poland

Tutaj znajdziesz naszą aktualną ofertę, informacje o firmie oraz oferty pracy.

Ta strona jest również dostępna w języku:

Zamknij
Skanska in Poland
  Go to start page

  Podsumowanie TB 2015

  Zakończyliśmy Tydzień Bezpieczeństwa.
  Juz drugi raz mieliśmy okazję organizować go wspólnie z firmami należącymi do Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. To już trzeci rok z rzędu, kiedy zakres działań Skanska objął nasze cztery jednostki biznesowe – Skanska Czechy i Słowacja, Skanska CDE, Skanska ID oraz Skanska S.A. Co ważne honorowy patronat nad Tygodniem sprawowała Państwowa Inspekcja Pracy.

  Hasłem tegorocznej edycji Tygodnia Bezpieczeństwa w firmach Porozumienia był „Bezpieczeństwo – wspólna sprawa”. W jednostkach Skanska skupiliśmy się zaś na planowaniu pracy. Hasło brzmiało: „Planowanie pracy. Jestem na 5!”. W czasie Tygodnia Bezpieczeństwa chcieliśmy, aby każdy z Was zrozumiał jak ważne jest bezpieczne zaplanowanie wykonywanej pracy, ocenienie ryzyka czy zapoznanie się z zagrożeniami. Przekaz ten wzmocniliśmy poprzez aktualizację odpraw codziennych. 

  Wspólne zaangażowanie
  W działaniach związanych z Tygodniem Bezpieczeństwa uczestniczyli pracownicy sił własnych oraz podwykonawczych wszystkich firm Porozumienia i jednostek biznesowych Skanska. Podobnie jak w zeszłym roku, charakter całej inicjatywy podkreślili prezesi wchodzący w skład grupy Porozumienia w liście adresowanym do wszystkich pracowników. W ciągu całego Tygodnia we wszystkich firmach odbywały się pokazy, spotkania oraz warsztaty. Na budowach sygnatariuszy Porozumienia zobaczyć można było wspólny plakat promujący ten wyjątkowy tydzień.

  W pierwszym dniu Tygodnia Bezpieczeństwa odbyły się spotkania otwierające, podczas których pracownicy zapoznali się z prezentacją przewodnią, a także harmonogramem działań w całym tygodniu na budowie. Dzięki temu nasi pracownicy poznali ideę tegorocznej edycji oraz zwiększyli swoją świadomość dotyczącą tematyki bezpieczeństwa. Tydzień Bezpieczeństwa stał się wielkim wydarzeniem. Ilość osób uczestniczących w pokazach, warsztatach, spotkaniach przerosła nasze oczekiwania. Wspólne działania firm Porozumienia dotyczyły również opracowania „Książki pomysłów”, w której znajdowały się propozycje aktywności do zastosowania na projektach podczas Tygodnia Bezpieczeństwa. Była to również okazja to wymiany dobrych praktyk pomiędzy firmami. Ciszymy się, że i w tym roku wiele budów zaczerpnęło inspiracje na działania zawarte w „Książce pomysłów”. 

  Aktualizacja odpraw codziennych
  Bardzo ważnym tematem w tegorocznym Tygodniu Bezpieczeństwa była aktualizacja odpraw codziennych. Było to związane z głównym tematem inicjatywy, który dotyczył planowania pracy. Odprawa codzienna znacząco pomaga zorganizować pracę. Jest również okazją do wymiany zdań, dyskusji na tematy dotyczące bezpieczeństwa. W związku z aktualizacją standardu odpraw codziennych wypracowaliśmy materiały służące jej prawidłowemu przeprowadzeniu. Wypracowaliśmy nowe narzędzie – Kartę startową, która zawiera elementy niezbędne do prawidłowego przygotowania brygady do pracy. Całkowicie zrezygnowaliśmy więc z stosowanego to tej pory zeszytu szkoleń. W celu ułatwienia korzystania z Karty startowej, a także zrozumienia idei odpraw codziennych opracowano film instruktażowy. Z filmem zapoznali się wszyscy pracownicy podczas pierwszego dnia Tygodnia Bezpieczeństwa, przy okazji przedstawienia prezentacji przewodniej. Pracownicy produkcyjni otrzymali również wizytówki „Sprawdź czy jesteś na 5”. Ich celem jest przypomnienie pracownikom o właściwym, codziennym przygotowaniu do pracy.W ramach aktualizacji odpraw wypracowano również punkty służące do odprawy pracownika biurowego.

  Wizyty Wyższego Kierownictwa
  Podczas Tygodnia Bezpieczeństwa odbyło się wiele wizyt Zarządu, Wyższego Kierownictwa oraz gości. Spotkania te są niezmiernie ważne w szerzeniu kultury bezpieczeństwa. Dodatkowo postawa nadzoru wpływa na zwiększenie zaangażowania pracowników w tematyce bezpieczeństwa. Podczas wizyty pracownicy mogą podzielić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z wykonywanymi przez nich czynnościami, przestawić najważniejsze według nich ryzyka, a także sposoby bezpiecznej pracy na projekcie. W załączniku znajdziecie zdjęcie z wizyty prezesa Krzysztofa Andrulewicza wraz z wiceprezes Katarzyną Skorupka-Podziewską w Bydgoszczy.

  Pokazy, warsztaty, seminaria
  W tym roku obyło się aż 70 pokazów w różnych lokalizacjach. Pokazy te przeprowadziły firmy: Uvex, 3M, JSP, Honeywell, Odzież Robocza, Rock Master oraz Nissen. Nowością były seminaria Medicover, które skierowane były głównie dla pracowników biurowych. Odbyło się 7 pokazów, których tematyka dotyczyła zdrowego odżywiania, bólów kręgosłupa, stresu. Niezmiernie cieszy nas frekwencja pracowników na wszystkich pokazach, spotkaniach i warsztatach. Największym zainteresowaniem cieszyłyby się pokazy firmy Rock Master, która przedstawiła pracownikom środki wykorzystywane podczas prac na wysokości czy asekurację osób wykonujących tego typu czynności. 

  Na kilku budowach m.in. w Bydgoszczy i Toruniu odbywały się również pokazy zorganizowane przez firmę Wacker Neuson. Podczas spotkań przedstawiciele firmy omawiali tematy dotyczące wpływu drgań na człowieka. Pracownicy mogli samodzielnie skorzystać ze sprzętów i maszyn oferowanych przez powyższą firmę. Pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem pracowników.

  W trakcie Tygodnia Bezpieczeństwa odbywały się również liczne pokazy, ewakuacje z udziałem Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego. Dodatkowo w związku z honorowym patronatem Państwowej Inspekcji Pracy, inspektorzy przeprowadzali prelekcje, a także konkursy na wielu budowach. Pracownicy mogli zaczerpnąć wiedzy od Straży Pożarnej w tematach dotyczących gaszenia pożaru, ewakuacji. Ponadto z przeprowadzonych symulacji dowiedzieli się jak powinni zachować się w przypadku zaistnienia wypadku. Przykładem takiego pokazu jest inicjatywa zorganizowana na projekcie  OBI Poznań - „Budowa drogi do Spalarni”. W trakcie pokazu utrwalono wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, omówiono sposoby gaszenia pożarów i używania gaśnic. W pokazie brali udział nie tylko pracownicy sił własnych, podwykonawczych, ale również pracownicy firmy Hochtief oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy. Bardzo ciekawym pokazem organizowanym przy pomocy jednostek Straży Pożarnej była inicjatywa w Pruszczu Gdańskim na projekcie „Przebudowa kanału Raduni”. Zaangażowano tam wypadek samochodowy, w którym pojazd osobowy wpadł do kanału. W rolę poszkodowanego wcielił się jeden z pracowników, pozostali przeprowadzali akcję ratowniczą. Pracownicy przy pomocy Straży Pożarnej przystąpili do uwolnienia rannych, a także podjęli wszelkie działania służące wyciagnięciu samochodu z kanału. Pokaz wyglądał bardzo realistycznie i spotkał się z gronem obserwatorów. Zdjęcie z tego wydarzenia znajdziecie w załączniku.Miło nam poinformować, iż projekty korzystały z aktywności zawartych w „Książce pomysłów”. W zespole Hamowni WSK zorganizowano konkurs  na hasło promujące noszenie okularów ochronnych. Do udziału w konkursie zgłoszono 16 formularzy. Jednogłośnie wybrano hasło: „Chroń wzrok – życie jest zbyt piękne by go nie widzieć!”. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę rzeczową ufundowaną przez kierownika budowy. 

  Tydzień Bezpieczeństwa to także okazja do propagowania zdrowego odżywiania. W związku z tym w oddziale OBI Bydgoszcz zorganizowano degustację zdrowej żywności. Pracownicy mogli również zapoznać się z broszurami, poradnikami dotyczącymi poszczególnych składników odżywczych oraz prawidłowego odżywiania. 

  Konkursy wiedzy o bezpieczeństwie
  W związku z tegorocznym Tygodniem Bezpieczeństwo przygotowaliśmy trzy konkursy. Pierwszy z nich opublikowany został na łamach naszego wewnętrznego magazynu. Jego adresatami byli pracownicy produkcyjni. Kolejny konkurs skierowany został do pracowników biurowych, jego tematyka dotyczyła ergonomii. Adresatami ostatniego konkursu są dzieci z rodzin pracowników Skanska. Jest to konkurs plastyczny, na prace dzieci czekamy do zakończenia Dni Środowiska, czyli do końca października. Poprawne odpowiedzi i listy zwycięzców ogłosimy w najbliższym czasie.

  Wypadki przy pracy
  Niestety podczas Tygodnia Bezpieczeństwa odnotowaliśmy trzy wypadki przy pracy skutkujące zwolnieniem lekarskim. Pokazuje to jak wiele jeszcze musimy zrobić, aby zwiększyć świadomość i kulturę bezpieczeństwa na naszej drodze do zera wypadków. Dbajmy o bezpieczeństwo przez cały rokDziałania prowadzone w trakcie Tygodnia Bezpieczeństwa rozszerzamy przez cały rok. Chcemy, abyście pamiętali o tym, że bezpieczna praca jest możliwa. Z aktywności załączonych w „Książce pomysłów”  możecie korzystać przez cały czas. Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo, podejmujmy działania zmierzające do eliminacji wypadków. Jest to możliwe!