Jesteś tutaj

Skanska in Poland

Tutaj znajdziesz naszą aktualną ofertę, informacje o firmie oraz oferty pracy.

Ta strona jest również dostępna w języku:

Zamknij
    Go to start page

    Marcin

    Absolwent Programu Praktyk Letnich 2015 i Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Studiował inżynierię środowiska, specjalność ogrzewnictwo, wentylacja i ochrona atmosfery. Jako praktykant pracował przy projekcie Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” Pyrzowice.

    Dlaczego zdecydowałeś się na udział w Programie Praktyk Letnich w Skanska?

    Moja decyzja o aplikowaniu do Programu Praktyk Letnich w Skanska zapadła zupełnie spontanicznie. Patrząc z perspektywy czasu największy wkład w jej podjęcie miało spotkanie zorganizowane przez firmę na Politechnice Częstochowskiej. W trakcie tego spotkania pracownicy Skanska przedstawili nam cały Program Praktyk i co najważniejsze opowiedzieli nam o tym jak pracuje się w Skanska, o jej wartościach, a także wyjaśnili krok po kroku, jak przebiega proces rekrutacji. Formularz aplikacyjny wypełniłem tego samego dnia, po powrocie do domu i całkowicie o nim zapomniałem, aż do momentu, kiedy zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną do Katowic.

    Jakie były Twoje zadania podczas trwania Programu?

    W ramach zadania przewodniego planowałem, przygotowywałem oraz nadzorowałem montaż instalacji sanitarnych i mechanicznych na konstrukcji obiektu – budynku magazynowo-socjalnego Bazy Cargo w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” w Pyrzowicach. Było to zadanie, którego rozwiązania nie uczą na żadnej Politechnice. Jego rozwiązanie przynosi życie i doświadczenie, płynące z codziennej pracy. Oczywiście poza zadaniem przewodnim, prowadziłem także część dokumentacji budowy, uzgadniałem rozwiązania instalacyjne z Podwykonawcami oraz rozwiązywałem różne problemy, wspierając w tym Kierownika robót. Każdy dzień zaskakiwał mnie nowymi zadaniami, nigdy za to nie zaskoczył mnie nudą. Takiego słowa nie ma w słowniku budowy.

    Jak wspominasz swoją rozmowę rekrutacyjną?

    Rozmowa rekrutacyjna była najmniej stresującą częścią procesu rekrutacji do Programu. Niezwykle miła atmosfera, partnerski sposób rozmowy i charakter pytań, które dotyczyły nie tego, jak bogate mam doświadczenie będąc dopiero na studiach, a po prostu tego, kim jestem i kim chcę być. To właśnie sprawiło, że po półgodzinnej rozmowie z chęcią przegadałbym kolejne dwie godziny. Wtedy poczułem, że liczy się pasja i realne zainteresowanie tematyką swojej przyszłej pracy.

    Czego nauczyłeś się podczas Programu Praktyk?

    Program Praktyk Letnich w Skanska nauczył mnie przede wszystkim tego, jak z teoretycznych rozważań na uczelni stworzyć realny obiekt, który będzie w przyszłości działał bezawaryjnie. Nauczył mnie tworzyć przyjazne i komfortowe miejsca do życia i pracy dla wielu osób. Wiedza specjalistyczna to jednak nie wszystko. Budowa to chyba jedno z najbardziej specyficznych miejsc pracy na świecie. Różni ludzie, różne charaktery, wiele prac szczególnie niebezpiecznych – i to wszystko dograne tak, żeby każdego dnia, wszyscy pracownicy wracali cali i zdrowi do swoich domów. Dzięki pracy na budowie w Skanska zobaczyłem, że w Polsce można pracować całkowicie bezpiecznie, etycznie, z szacunkiem do ludzi, tworząc przy tym niezwykle zgrany zespół. Wcześniej nie wierzyłem, że jest to możliwe.

    Po zakończeniu Programu Praktyk zostałeś w Skanska. Czym obecnie się zajmujesz?

    Po części kontynuuję swoje obowiązki z Programu Praktyk Letnich w Skanska. Po ukończeniu Praktyk i otrzymaniu pozytywnej rekomendacji od mojego Opiekuna praktyk, otrzymałem od Skanska propozycję pracy na stanowisku Inżyniera budowy w zakresie instalacji sanitarnych i mechanicznych w zespole innego Project Managera. Oznaczało to kolejne wyzwania, praktycznie całkiem nowe miejsce pracy, nowych kolegów i koleżanki, a także szereg nowych obowiązków. Te same pozostały tylko wartości Skanska, które łączą ludzi niezależnie od miejsca realizacji projektu. Zgodziłem się i rozpocząłem pracę na budowie budynków biurowych kompleksu Silesia Business Park w Katowicach. W chwili obecnej planuję i nadzoruję prace instalatorów na projekcie przebudowy i rozbudowy Zakładu Produkcyjnego w Gliwicach. Przede mną wyzwania i cele – najbliższy – zdobycie Uprawnień budowlanych, kolejne to szkolenia branżowe i zdobywanie nowych doświadczeń, bez których praktycznie nie można wykonywać swoich obowiązków.

    Jakie są Twoje rady dla osób, które aplikują na program i mają przed sobą proces rekrutacyjny?

    Każdy z nas jest inny, a przez to wyjątkowy. Nie ma jednej i właściwej instrukcji, jak aplikować, żeby dostać się do Programu Praktyk Letnich w Skanska. Zawsze trzeba być sobą, podkreślać swoje zalety, które mogą wyróżnić nas spośród innych kandydatów. Formularz aplikacyjny może wydawać się długi, ale zapewniam – pracownicy HR w Skanska czytają wszystkie przesyłane formularze. Nieraz jedno zdanie więcej może przekonać rekrutera, że to właśnie moja kandydatura będzie tą najbardziej pożądaną. I chyba najważniejsze – język angielski, którego ogólna znajomość (rozumienie tekstu czytanego i słyszanego oraz znajomość gramatyki), była przepustką do Programu, a dla wielu szansą na satysfakcjonującą pracę po jego zakończeniu. Warto poświęcić trochę czasu i bardziej skupić się na nauce tego języka. Wtedy sam test nie będzie, ani trochę straszny i otworzy Wam drogę do inspirującej, trzymiesięcznej pracy na jednym z projektów Skanska w Polsce.