Jacek
Jak długo pracujesz w firmie Skanska?
Jestem w Skanska od prawie 6 lat – dokładnie od sierpnia 2012 roku. Byłem też uczestnikiem Programu Praktyk Letnich 2011 na budowie Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Dlaczego zdecydowałeś się na ten zawód?
Trzeba byłoby cofnąć się w czasie i zapytać Grzegorza w klasie maturalnej. A tak na poważnie, to w liceum uczyłem się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, a perspektywa nauki na Politechnice towarzyszyła mi już wcześniej... Po studiach nie było innego wyjścia, jak po prostu zostać inżynierem budownictwa. Po zdobyciu pozytywnych rekomendacji z PPL 2011 zostałem zatrudniony w Skanska. Pracy nie szukałem, sama mnie znalazła.
Jak wyglądały twoje początki w tym zawodzie?
Jeszcze jako praktykant otrzymałem cenną radę od kierownika robót - "O wszystko pytaj!". Dlatego też oprócz swoich zadań na praktykach zajmowałem się obserwowaniem prac i nawiązywaniem kontaktów z pracownikami fizycznymi i ich nadzorem, no i pytałem, dociekałem i jeszcze raz pytałem. Dzięki temu łatwiej było mi rozpocząć pracę w Skanska, kiedy zostałem już zatrudniony na stanowisko inżyniera. Dzisiaj jako kierownik robót ciągle nie zapominam o zasadzie "Nie wiem - pytam" i nie boję się zapytać starszych ode mnie o radę.
Jak wygląda twój przykładowy dzień pracy?
Na początek kawa. A potem fajrant. A na poważnie - na budowie, na której obecnie się znajduję jestem koordynatorem ds. transportu pionowego i logistyki. Na początek dnia narada z podwykonawcami, którą prowadzi kierownik budowy. Potem wyjście na plac budowy i obowiązkowa rozmowa przez radiotelefon ze wszystkimi operatorami dźwigów celem przedstawienia planu prac na dany dzień. Następnie - w zależności od harmonogramu dostaw i pracy dźwigów - kontrola dostaw, kontrola pracy operatorów i sygnalistów, kontrola zawiesi. W trakcie dnia zazwyczaj kilkadziesiąt minut na pracę przy komputerze, odczytanie korespondencji służbowej. Codziennie o stałej porze - o godz. 14:00 - narada koordynacyjna związana z planowaniem prac na kolejny dzień. No i oczywiście musi się znaleźć chwila na przerwę - rozmowę z koleżankami i kolegami z pracy.
Z jakimi problemami można się spotkać na placu budowy?
Główny motor napędowy na budowie i jednocześnie źródło głównego ryzyka to według mnie ludzie. Tylko odpowiedni poziom świadomości i znajomości BHP pozwala unikać najważniejszego z problemów, a więc ryzyka płynącego z zagrożeń na stanowiskach pracy. A czynniki tworzące takie ryzyko to między innymi organizacja prac, rutyna i pośpiech.
Jaki był twój najciekawszy projekt i dlaczego?
Pierwszy, czyli Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Dopiero z czasem uzmysłowiłem sobie, że takie budowy zdarzają się rzadko i to wielka frajda obcować z budownictwem i historią jednocześnie. Budowa polegała na modernizacji i przebudowie prawego skrzydła Zamku Cesarskiego zbudowanego w 1905 roku. Polecam wszystkim młodym adeptom budownictwa budowy nietypowe - to po prostu ciekawe wyzwania, z którymi można się zmierzyć.
Jak oceniasz potencjał związany z rynkiem innowacji w obszarze budowlanym (np. wykorzystanie dronów w budownictwie)?
Według mnie wykorzystanie innowacji w budownictwie posiada ogromy potencjał. Na budowie Nowy Rynek 1 dokumentację budowy przeglądamy na placu w wersji elektronicznej na tabletach, projekt jest także koordynowany w Autodesk BIM 360, a więc możemy oglądać go w 3 wymiarach. Jeszcze ładnych parę lat temu było to nie do pomyślenia.
Jakie umiejętności powinien posiadać kierownik budowy?
Według mnie kierownik budowy musi być bardzo dobry w zarządzaniu i delegowaniu obowiązków. Powinien być opanowany, odporny na stres i obowiązkowo posiadać poczucie humoru (które stres pozwala rozładować). Przede wszystkim jednak, jako osoba odpowiedzialna za ludzi pracujących na budowie, kierownik budowy musi zwracać uwagę na BHP i posiadać wysoką świadomość zagrożeń na placu budowy.
Jakich wskazówek udzielił byś młodym inżynierom?
Tak jak już wcześniej mówiłem - o wszystko pytajcie, nie bójcie się pytać, jeśli czegoś nie wiecie, korzystajcie z rad pracowników fizycznych, brygadzistów, majstrów.
Co lubisz najbardziej w swojej pracy?
Ludzi. Kontakt z ciekawymi ludźmi i pracę w zespole.