c

Maciej

Poznajcie Macieja, Kierownika Budowy specjalizującego się w budownictwie inżynieryjnym

Obecnie jestem na stanowisku...     

Obecnie pracuję na stanowisku kierownika budowy przy budowie drogi gminnej. Należę do ludzi, dla których praca nie jest przykrym obowiązkiem, ponieważ lubię to, co robię. Aby znaleźć się na stanowisku na którym jestem obecnie, musiałem przejść po kolei całą ścieżkę kariery, od pracy fizycznej po inżyniera budowy.

Jak wygląda Twoja praca? Jakie wypełniasz obowiązki?

Skończyłem studia na Politechnice Gdańskiej i specjalizuję się w budownictwie drogowym. Jako kierownik budowy jestem tym uczestnikiem procesu budowlanego, na którym spoczywa większość obowiązków związanych z realizacją procesu inwestycyjnego.
Do głównych obowiązków kierownika budowy należy przebywanie na terenie budowy i nadzorowanie prawidłowości wykonywania robót na placu budowy oraz dbanie o bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad BHP. Zawsze jednak pojawiają się nowe zadania, za każdym razem inne problemy, które należy szybko i starannie rozwiązać, a czasem jest to nie lada wyzwanie. Moim skromnym zdaniem jest ich znacznie mniej niż np. w budownictwie kubaturowym. Przy budowie dróg jest potrzebnych jest mniej rodzajów materiałów, a praca przy nich jest powtarzalna, więc doświadczony kierownik, stosując sprawdzone metody rozwiązywania problemów, da sobie bez problemu radę. Jeżeli natomiast pojawi się nowy problem, przy którym trzeba zastosować innowacyjne podejście do zagadnienia, zawsze sięgam po porady i opinie innych, również doświadczonych kierowników budowy.      

Jak długo pracujesz na tym stanowisku?     

Na tym stanowisku pracuje już dobrych parę lat. Mam na swoim koncie bardzo duży projekt, ale większość moich budów to mniejsze inwestycje. Jeżeli ktoś zna dobrze język obcy i chciałby sprawdzić się w pracy za granicą, poznać inne zastosowania nowych technologii w budownictwie w innej kulturze, może skorzystać z programu wymiany pracowników, który oferuje Skanska. Wyjazd na zagraniczny projekt trwa około pół roku. Jeśli ktoś się sprawdzi i spodoba mu się nowy kraj i nowi ludzie, może zaaplikować na stanowisko za granicą i zostać tam na stałe. 

Jak podsumowałbyś swoje doświadczenia?    

Podsumowując, praca na stanowisku kierownika budowy nie należy do najłatwiejszych, trzeba wykazać się dobrą organizacją, umiejętnością porozumiewania się i kierowania zespołem, a najważniejsze to dbać o bezpieczeństwo zarówno innych, jak i o swoje. Ale jeżeli ktoś lubi wyzwania i chęć rozwijania swoich umiejętności, to bardzo ją polecam.