Skanska w Polsce
c

Agata

Poznajcie Agatę, absolwentkę budownictwa Politechniki Lubelskiej, byłą ambasadorkę Skanska i praktykantkę.

 

O mnie

W lipcu tego roku skończyłam budownictwo na Politechnice Lubelskiej. Równolegle do obrony pracy magisterskiej rozpoczęłam pracę u jednego z wiodących producentów konstrukcji aluminiowych na Lubelszczyźnie. Moje doświadczenie w Skanska przyczyniło się w dużej mierze do otrzymania tej pracy.

Od czego zaczęła się moja przygoda ze Skanska?

Byłam po drugim roku studiów i bardzo chciałam zaangażować się w dodatkowe działania, aby lepiej poznać branżę i poszukać w niej miejsca dla siebie. Kolega podrzucił mi pomysł aplikowania do Programu Ambasadorów Skanska. Pomyślnie przeszłam proces rekrutacji i udało się.

Jak wspominam Program Ambasadorów Skanska?

Był to czas, w którym wypracowałam bardzo ważne dla mnie cechy charakteru. Nauczyłam się współpracy z ludźmi, dzielenia się doświadczeniami z różnych regionów Polski. Przekonałam się, że „Dziki Wschód” – jak często z ambasadorami określaliśmy Lubelszczyznę – to miejsce, które ma ogromny potencjał.

Jak zostałam najlepszym Ambasadorem?

Na samym początku programu zderzyłam się w Lublinie z różnymi trudnościami przy moich działaniach ambasadorskich. Sądziłam, że przy tak zawężonym polu działania, kiedy realizacja części zadań promocyjnych jest niemalże niemożliwa, niewiele zyskam z udziału w programie. Skoro jednak już w to weszłam, postanowiłam nie narzekać, tylko podwinąć rękawy i działać. Lublin to miejsce naprawdę warte zachodu!  Wiele mówiło się na początku programu o tym, jaki powinien być najlepszy ambasador. Starałam się po prostu wypełniać te zadania jak najlepiej mimo trudności i chwil zwątpienia.

Pierwsze doświadczenie zawodowe

Jednym z moich pierwszych doświadczeń były płatne praktyki w Skanska w ramach nagrody za Program Ambasadorów. Spędziłam wakacje na budowie osiedla Sky House w Lublinie oraz w dziale marketingu w lubelskim oddziale Skanska. Jako ambasador organizowałam wycieczkę dla studentów na tę właśnie budowę, dzięki czemu zaaklimatyzowanie się tam w roli praktykanta przyszło mi znacznie łatwiej. Świetnie wspominam czas praktyk. Jako kobieta na budowie nie spotkałam się nigdy z żadnymi uwagami, wprost przeciwnie, radziłam sobie bardzo dobrze w kontaktach z pracownikami budowy, dla których moja obecność była pozytywną odmianą. Jeżeli praktyka daje satysfakcję, a poświęcony na nią czas wspomina się dobrze, to chyba nie może być lepiej.  

Jak wygląda proces rekrutacji na praktyki?

Jeżeli chodzi o rekrutację na praktyki – dzięki wygranej w  Programie Ambasadorów ominął mnie cały proces rekrutacji. Mogłam również dopasować praktyki do swoich potrzeb. Skorzystałam z tej możliwości i w czasie praktyk przeszłam drogę od działu marketingu - przygotowywania ofert i kosztorysów - poprzez wsparcie procesu budowy, aż po praktykę na konkretnej inwestycji. Cieszę się, że miałam szansę poznania procesu budowlanego z tak wielu perspektyw, to na pewno bardzo ciekawe doświadczenie.

Moje najciekawsze doświadczenie podczas współpracy ze Skanska

Dzięki wygranej w Programie Ambasadorów miałam okazję odwiedzić oddział Skanska w Czechach. Uczestniczyłam tam w otwarciu Programu Ambasadorów. Mogłam podzielić się z czeskimi studentami swoim doświadczeniem z programu oraz odwiedzić budowę Skanska w Pradze. Bardzo dobrze wspominam ten wyjazd.

Czy warto?

Uważam, że warto korzystać z możliwości, jakie Skanska daje studentom. Powtórzyłabym swoją przygodę z firmą jeszcze raz, o czym świadczy fakt, że zostałam Ambasadorem Skanska po raz drugi. Warto angażować się w tego typu działania, nie tylko dlatego, że można coś wygrać. Przede wszystkim można się bardzo wiele nauczyć i wyrobić w sobie cechy bardzo potrzebne w wielu sytuacjach zawodowych. Jeżeli się wahasz albo masz wątpliwości, czy praca w dużej firmie wykonawczej jest dla Ciebie – po prostu próbuj, zdobywaj nowe doświadczenia, to na pewno kiedyś zaowocuje.

Materiał przygotowała Pamela Jasek - Ambasador Skanska na Politechnice Lubelskiej