Skanska w Polsce
c

Mateusz

Poznajcie Mateusza, studenta budownictwa Politechniki Krakowskiej (2012-2017), uczestnika Programu Praktyk Letnich 2017 w zespole BIM w Centrum Badań i Innowacji Skanska oraz laureata I edycji konkursu Skanska „Myśl nieszablonowo”.

O mnie

Jestem absolwentem budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Profil dyplomowania, jaki wybrałem, to „Konstrukcje z Betonu” i w marcu 2016 roku obroniłem pracę inżynierską pt. „Analiza statyczno-wytrzymałościowa stropu płytowo belkowego przy zastosowaniu metod analitycznych i komputerowych". Od razu po tym zacząłem studia stacjonarne II stopnia (magisterskie), również na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, na kierunku Budownictwo, specjalność „Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie”. Profil dyplomowania, jaki wybrałem, to po raz kolejny „Konstrukcje z Betonu”. W październiku 2017 r. obroniłem pracę magisterską pt. „Analiza zastosowania różnych wersji stropów sprężonych, w budynku biurowo-handlowym”. Od zawsze pasjonowałem się budownictwem, ale także informatyką (programowaniem). Pierwszą pasję rozwijałem na studiach, drugą w wolnym czasie. Wykonując projekty na uczelni, poznawałem bardzo dużo różnego rodzaju oprogramowania, wykraczającego poza program studiów - to bardzo mnie fascynowało, ponieważ poszerzało moje możliwości.

Pierwsze doświadczenie zawodowe

W trakcie studiów, poza obowiązkowymi praktykami studenckimi, które odbywałem na budowie i w biurze projektowym, długo pracowałem jako projektant konstrukcji aluminiowo-szklanych. Dzięki tym doświadczeniom mogłem wychwycić problematyczne kwestie w tradycyjnym podejściu do inwestycji, wymyślać sposoby na zoptymalizowanie pewnych zagadnień, a co za tym idzie, dostrzegłem w praktyce zalety stosowania technologii BIM.

Dlaczego Skanska?

Ze względu na swoją renomę i silną pozycję na rynku budowlanym, zarówno w Polsce, jak i na świecie, Skanska była firmą, która już w dzieciństwie kojarzyła mi się z szeroko pojętym budownictwem. Wybór firmy Skanska wynika przede wszystkim z możliwości rozwoju, jakie daje, wartości, jakie reprezentuje, innowacyjnego podejścia do nowoczesnych technologii, a także z ciekawych projektów, jakie realizuje.

Konkurs „Myśl nieszablonowo” i Program Praktyk Letnich

12 czerwca 2017 r. wygrałem konkurs „Myśl nieszablonowo”, podczas którego moim zadaniem było rozwiązanie jednego z trzech case study. Ze względu na swoje zainteresowania wybrałem temat „Jak skutecznie wdrożyć technologię BIM w spółce dewelopersko-budowlanej Skanska?”. Konkurs daje możliwość przedstawienia własnych pomysłów, pokazania swojego punktu widzenia dotyczącego realnych zagadnień, którym firma stawia czoła. Ponadto najciekawsze rozwiązania konkursowe są wdrażane w życie, a Ty możesz nie tylko uczestniczyć w tym procesie, ale również poczuć się jego współtwórcą. W swoim rozwiązaniu poruszyłem bardzo wiele kwestii dotyczących wdrażania technologii BIM. Zacząłem od propozycji na zaplanowanie całego procesu wdrożenia, przedstawienia podstaw, na jakich powinno opierać się wdrożenie. Następnie przedstawiłem, jak moim zdaniem powinno wyglądać wdrożenie na poszczególnych etapach procesu inwestycyjnego, począwszy od jego rozpoczęcia, poprzez etap wykonawstwa, na fazie eksploatacji kończąc. Zademonstrowałem też swoje innowacyjne pomysły, które moim zdaniem przyśpieszyły nie tylko proces wdrażania, ale również ogólną pracę nad projektem. W związku z tym, że Skanska jest bardzo dobrze zaznajomiona z nowoczesnymi technologiami oraz BIM-em, wiele z tych rozwiązań zostało w firmie wdrożonych już wcześniej. Jedną z najważniejszych kwestii, którą najszerzej omówiłem w swoim case study, był schemat podziału modelu BIM oraz wymiana informacji. Dzięki temu konkursowi w trakcie praktyk mogłem wdrażać i rozwijać właśnie ten temat na przykładzie posługiwania się w firmie otwartym schematem danych, czyli formatem IFC oraz jeszcze bardziej inteligentnymi sposobami sprawdzania budowli.

Moje zadania w trakcie Programu Praktyk Letnich

Poza pracą nad tematami przewodnimi związanymi z konkursem, miałem możliwość nieustannego  rozwoju w dziedzinie BIM i nauki od bardzo otwartych i pomocnych współpracowników. Wpływ na to miała również różnorodność tematów i zadań, jakie realizowałem:

- wspierałem zespół oferowania wykonując wizualizacje etapowania budowy

- reprezentowałem firmę Skanska na konferencji dotyczącej BIM-u

- miałem dostęp do wielu programów, dzięki którym dużo się nauczyłem

- wcielałem się w rolę BIM Managera wykonując audyty modeli i raporty kolizji

- miałem okazję wziąć udział w profesjonalnych szkoleniach z różnego typu oprogramowania

- wspierałem zespoły realizacyjne na różnych projektach: Spark, Generation Park, High5.

Moja opinia o budowach Skanska

Wszystkie budowy Skanska to bardzo wymagające projekty, dlatego robią bardzo duże wrażenie. Coś, co od razu rzuca się w oczy na budowach Skanska, to bezpieczeństwo oraz bardzo wysokie standardy pracy, które człowiek odczuwa poruszając się po budowie. Wpływa to bardzo pozytywnie na atmosferę na budowie. Kadra Skanska, zarówno na budowach, jak i w centrali, jest niesamowicie przyjazna, pomocna, pozytywnie nastawiona oraz gotowa odpowiedzieć na wszelkie nurtujące pytania.

Jeżeli macie jakieś pytania do Mateusza lub chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat technologii BIM, koniecznie dajcie znać!

Materiał przygotowała Inga Gzik - Ambasador Skanska na AGH