c

Mateusz

Poznajcie Mateusza, studenta budownictwa w języku angielskim Politechniki Krakowskiej, tegorocznego praktykanta w firmie Skanska oraz laureata konkursu „Myśl nieszablonowo”.

O mnie

Jestem studentem I stopnia budownictwa w języku angielskim na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. W tym roku będę bronił pracę inżynierską, której tematem jest projekt konstrukcji żelbetowej. Zacząłem interesować się tą tematyką już po pierwszym kursie z tego przedmiotu, a biorąc pod uwagę obszerne możliwości, jakie zapewnia nam stosowanie żelbetu w kubaturówce, zdecydowałem się na związanie swojej przyszłości zawodowej właśnie z tą technologią.

Pierwsze doświadczenie

Moje pierwsze doświadczenie zawodowe opierało się głównie na praktykach, które odbyłem rok wcześniej w firmie zajmującej się generalnym wykonawstwem. Przyznaję, że były one owocne i bardzo zróżnicowane pod względem zadań, jakie mi powierzono. Natomiast praktyki trwały tylko miesiąc, w związku z czym nie wyniosłem z nich zbyt dużo praktycznej wiedzy.  

Jak trafiłem do Skanska?

Firmę znałem już od dawna. Wertując stronę internetową skanska.pl dostrzegłem informacje o konkursie kierowanym do studentów studiów inżynierskich. Pomyślałem, że może jest to dobra okazja do spróbowania swoich sił. Co również istotne, jeden spośród 3 case study szczególnie mnie zaciekawił. Tematem było zaproponowanie rozwiązań zwiększających efektywność funkcjonowania Ogólnopolskiej Wypożyczalni Maszyn i Urządzeń Budowlanych Skanska. Mimo że nie jest to zagadnienie ścisłe związane z branżą budowlaną, postanowiłem opracować i przesłać swoją koncepcję rozwiązań. Moje propozycje okazały się trafne, a w dowód tego zaproponowano mi współpracę w przeprowadzaniu zmian struktury funkcjonowania Wypożyczalni Skanska. Wraz z dwoma innymi praktykantami skupiliśmy się głównie na wypracowaniu wielu rozwiązań logistycznych i rozwiązań funkcjonowania obsługi podsystemów Wypożyczalni.

Jakie są moje wrażenia ze współpracy?

Praktyki odbywałem w Zespole ds. Technicznych, ściślej mówiąc w Lokalnej Bazie Sprzętu w Rzeszowie. Jest to placówka zapewniająca wsparcie techniczne (wyposażenie placu budowy „od A do Z”) głównie w rejonie Podkarpacia i Lubelszczyzny. Ze względu na specyfikę pracy w Zespole ds. Technicznych, na placu budowy byłem kilka razy, ale mimo to ogólny charakter firmy przyczynił się do rozwoju mojej wiedzy w temacie organizacji i przebiegu procesu budowlanego.

Jaka jest moja opinia o Skanska?

Podczas praktyk w Skanska miałem okazję doświadczyć wysokich standardów zarówno w kwestiach merytorycznych, jak i kultury pracy. Z całą pewnością mogę polecić Program Praktyk Letnich osobom, którym zależy na rozwoju umiejętności miękkich, jaki i czysto zawodowych i czerpaniu najlepszych wzorców.

Materiał przygotował Ambasador Skanska na Politechnice Krakowskiej - Katarzyna Frankiewicz