O mnie
Cześć, nazywam się Tomasz Duda, jestem pracownikiem w zespole Digitalizacji i BIM w Centrum Badań i Innowacji Skanska. W ubiegłym roku ukończyłem pierwszy stopień na kierunku budownictwo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Aktualnie kontynuuję studia na pierwszym semestrze studiów magisterskich na Politechnice Warszawskiej.
Od czego zaczęła się moja przygoda ze Skanska?
W trakcie trwania studiów inżynierskich rozwijałem swoją wiedzę praktyczną, biorąc udział w bezpłatnych praktykach na budowach Skanska. Podczas drugiej praktyki, po trzecim roku studiów, zostałem zatrudniony jako inżynier budowy i od tego dnia minęło już ponad 1,5 roku :) Dodatkowo byłem Ambasadorem Skanska, dzięki czemu lepiej poznałem firmę, nauczyłem się skuteczniej zarządzać swoim czasem i zostałem w Skanska na dłużej.
Jakie zadania wykonywałeś podczas praktyk w Skanska?
Praktyki w Skanska odbywałem w olsztyńskim oddziale, gdzie wspierałem przygotowywanie ofert do przetargów zamówień publicznych. Następnie wraz z wzrostem doświadczenia pojawiały się nowe obowiązki, które pozwalały mi się rozwijać. Zaproponowano mi szkolenie dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych, po którym zdałem państwowy egzamin, otrzymałem świadectwo kwalifikacji i zostałem uprawnionym operatorem drona w zespole Skanska. Najważniejsza dla mnie była możliwość zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu samego budownictwa, jak i innych dziedzin, powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z procesem budowlanym.
Jak oceniasz atmosferę w Twojej obecnej pracy?
Obecnie przeprowadziłem się do Warszawy. Dzięki globalnym działaniom firmy kontynuuję pracę w Skanska w nowym miejscu, na stanowisku specjalisty ds. BIM. Atmosfera jest wyjątkowa, oczywiście pozytywna. Młody zespół, współpracujący ze sobą, zmotywowany, a nawet dodałbym zafascynowany swoją pracą. To wszystko sprawia, że przychodząc do biura, pomimo brzydkiej pogody za oknem, od razu poprawia się humor.
Dlaczego Skanska?
Wybrałam Skanska w dużej mierze ze względu na renomę firmy i pozycję na rynku budowlanym. Gdy przyszedłem na pierwsze praktyki, wiedziałem już, że chcę tutaj pracować. Wartości firmy i możliwość rozwoju, jakie oferuje, motywują do działania.
Czy możesz polecić Skanska innym studentom, jeśli tak, to dlaczego?
Oczywiście tak! Skanska inwestuje w rozwój swoich pracowników, ale również w rozwój budownictwa. Jako praktykant, później Ambasador i dziś jako pracownik mam szansę uczestniczyć w największych wydarzeniach dotyczących innowacji i nowych technologii. Skanska pozwoliła mi znaleźć odpowiednią drogę swojej ścieżki zawodowej i lepiej poznać samego siebie.
Jak wspominam Program Ambasadorów Skanska?
Wspaniały czas! Organizacja spotkań, wyjść na budowę, konkursów pomogła mi w zorganizowaniu siebie samego :) Kontakt ze studentami, nauczył współpracy i cierpliwości. Bardzo pozytywnie wspominam wewnętrzne spotkania wszystkich Ambasadorów z całej Polski w Warszawie - wymianę doświadczeń i wspólne budowanie planu dalszego działania. Dzięki temu doświadczeniu zrozumiałem, czym jest ceniona w firmie multikompetencyjność oraz poszerzyłem swoje horyzonty myślowe. Program pozwolił mi również poznać słabsze obszary mojego charakteru, które wymagają jeszcze przepracowania.
Plany na przyszłość?
Na pewno dalszy rozwój w aktualnym zespole. Poznanie nowych oprogramowań oraz bycie na bieżąco z nowinkami w budownictwie. I oczywiście zdobycie tytułu magistra :)
Wywiad przygotował Karol Więckowski - Ambasador Skanska na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim