c

Ania

Poznajcie Anię, inżynier budowy, która przygodę ze Skanska zaczęła dwa lata temu jako uczestniczka Programu Praktyk Letnich.

 

O mnie
Pracuję jako inżynier budowy w branży instalacji sanitarnych na jednej z budów Skanska na Śląsku. Kończę także studia na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej.

Od czego zaczęła się moja przygoda ze Skanska?

Kilka lat temu podczas studiów inżynierskich zdecydowałam się na zgłoszenie się do Programu Praktyk Letnich, które organizowała Skanska. O PPL dowiedziałam się ze strony internetowej firmy i reklam na uczelni.

Zawsze bardzo zależało mi na poznaniu mojej branży od „podszewki” czyli na budowie, nie w biurze projektowym. Wiedziałam, że w Skanska mogłabym odbyć tego typu praktyki. Uzupełniłam więc formularz aplikacyjny, a potem zostałam zaproszona na rozmowę do firmy. Okazało się, że znalazłam się w gronie uczestników PPL.

Jak wspominam swoje pierwsze chwile na budowie?

Trafiłam na ciekawą realizację - budowę terminalu Cargo na lotnisku Katowice - Pyrzowice. Miałam świetnego opiekuna praktyk, który pomimo wielu swoich obowiązków poświęcał mi dużo czasu i chętnie odpowiadał na wszystkie moje pytania. Omawiał ze mną szczegółowo wszystkie te kwestie i zagadnienia, które najbardziej mnie interesowały.

Czego nauczyłam się podczas praktyk?

Bardzo poszerzyłam swoją wiedzę z zakresu instalacji, a także zweryfikowałam teorię przekazywaną mi na studiach w praktyce. Poznałam także m.in. proces tworzenia i obiegu dokumentacji projektowej. Zobaczyłam, jak ważna jest współpraca wszystkich członków zespołu odpowiedzialnych za realizację danej inwestycji. Praktyki pozwoliły mi się naprawdę wiele nauczyć.

A po praktykach...

Gdy pod koniec września moje praktyki dobiegały końca, firma zapytała mnie o moją dyspozycyjność i wyraziła chęć dalszej współpracy, gdy skończę studia. Wróciłam na uczelnię, a gdy zdobyłam tytuł inżyniera, Skanska skontaktowała się ze mną i zaproponowała mi pracę. 

Wahanie przed podjęciem decyzji?

Skanska zaproponowała mi pracę na budowie znajdującej się w innej części Polski. Oferta firmy bardzo mnie ucieszyła, ale miałam oczywiście pewne obawy. Uznałam jednak, że jest to bardzo duża szansa dla mnie. Podjęłam więc wyzwanie i przyjęłam ofertę. Rozpoczęłam pracę na Dolnym Śląsku.
W pracy ciągle zdobywam cenne doświadczenie. Nauczyłam się m.in. pracy pod presją czasu, radzenia sobie ze stresem, poznałam także wielu wspaniałych ludzi i poszerzyłam swoje horyzonty.

Plany na najbliższą przyszłość

Chcę dalej podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Planuję zdobyć uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej, w czym bardzo pomaga mi teraźniejsza praca.

  

Materiał przygotował Adrian Kowalski, Ambasador Skanska na Politechnice Śląskiej