c

Skanska na COP26 w Glasgow

Wspólnie z naszymi klientami, dostawcami i partnerami energicznie działamy na rzecz odejścia społeczeństw od paliw kopalnych. Z tego właśnie powodu Skanska uczestniczyła w konferencji COP26, która odbyła się w dniach 1-12 listopada br. Szczyt klimatyczny zgromadził w Glasgow światowych liderów. Celem spotkania było przyspieszenie wysiłków na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Skanska wzięła udział w COP26, aby opowiedzieć, w jaki sposób nasza organizacja może przyczyniać się do urzeczywistniania polityki klimatycznej poprzez zwiększanie skali naszych zrównoważonych rozwiązań.

Obecnie trwają dyskusje dotyczące wyników szczytu klimatycznego oraz wyboru tematów, na jakich należy się skupić – szczególnie do czasu kolejnego szczytu klimatycznego, który odbędzie się za rok w Egipcie.

Powstaje silne wrażenie, że pomimo chociażby rozmytych sformułowań w doku­mencie końcowym, umacnia się konsensus co do powagi zagrożenia klimatycznego i konieczności podjęcia działań. Co więcej, zainteresowanie i zaangażowanie w kwestie klimatyczne po stronie między innymi środowiska biznesowego istotnie wzrosło – skomentowała Lena Hök, Senior Vice President Sustainability w Grupie Skanska , w wywiadzie dla dziennika biznesowego Dagens Industri.

Jakie wnioski wyciągamy z konferencji? – Choćby taki, że ustalono cel 1,5 stopnia. Ogólnie rzecz biorąc umocniło się nasze przekonanie, że przyjęte przez nas cele klimatyczne i ambicja objęcia roli branżowego lidera działań na rzecz klimatu są właściwą ścieżką postępowania – odpowiedziała Lena Hök.

Celem udziału Skanska w COP26 było również poinformowanie naszych klientów, partnerów i decydentów politycznych o naszych poglądach na transformację prze­mysłu, pomysłach na skalowalność oraz konkretnych działaniach na rzecz redukcji emisji – takich, które należy podjąć tu i teraz. Branża budowlana odpowiada za prawie  40% światowej emisji dwutlenku węgla, związanej z wykorzystaniem energii – żaden inny sektor nie ma większego wpływu na emisje.

Chcemy być częścią rozwiązania. Jako członek LeadIT, koalicji podmiotów gospodarczych i krajów zaangażowanych w walkę ze zmianami klimatu, uczestniczyliśmy w specjalnym szczycie w ramach COP26 poświęconym tej problematyce – obok między innymi Johna Kerry'ego, specjalnego pełnomocnika prezydenta USA ds. zmian klimatu, czy Kristy Mikkonen, minister Finlandii ds. środowiska.

Skorzystaliśmy również z okazji, by wspólnie z klientami i partnerami, a także przedstawicielami brytyjskiego i szwedzkiego rządu, wypracowywać konk­retne rozwiązania służące redukcji emisji dwutlenku węgla.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021