c

Skanska wśród najlepszych pracodawców w Polsce

Press release 15.05.2015 14:05 CET

Już po raz szósty Skanska otrzymała tytuł Idealnego Pracodawcy w największym badaniu opinii studentów w Polsce – Universum Student Survey 2015 w kategorii „Inżynieria”. Równocześnie, firma już po raz ósmy z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu Firma dla Inżyniera. To prestiżowe wyróżnienia, które umacniają pozycję Skanska w czołówce najlepszych pracodawców w kraju.

logo Universum

Universum Student Survey jest cyklicznym badaniem przeprowadzanym w 28 krajach, w którym studenci wskazują najlepsze miejsca przyszłej pracy. W tegorocznej polskiej edycji wzięło udział prawie 23,6 tys. młodych ludzi z 70 uczelni wyższych, którzy oceniali pracodawców w 7 kategoriach. Skanska została wyróżniona w kategorii „Inżynieria” szósty rok z rzędu.

Spółka jest również liderem corocznego rankingu Firma dla Inżyniera, który zawiera listę firm najbardziej cenionych przez kadrę techniczną i specjalistów IT w Polsce. Zestawienie jest tworzone przez Bank Danych o Inżynierach, a o pozycji firmy decydują głosy specjalistów – doświadczonych pracowników, jak i inżynierów o krótszym stażu pracy. Każdy z nich podaje trzech, według niego najlepszych pracodawców, a dodatkowo może wskazać inne przyczyny, dla których chciałby pracować w danej firmie: możliwość awansu, dodatki pozapłacowe, atmosfera w pracy, możliwości rozwoju, lokalizacja, atrakcyjność wynagrodzenia, dostęp do nowych technologii oraz międzynarodowe środowisko.

Czołówkę obecnych na polskim rynku pracodawców tworzą duże, zwykle międzynarodowe firmy – liderzy rynkowi w swoich branżach. „Od czternastu lat obserwujemy pewną grupę firm, które niezmiennie zajmują czołowe miejsca w rankingu”, mówi Grzegorz Żebrowski, Dyrektor Banku Danych o Inżynierach. „Analizując przyczyny wskazania tych firm jako najatrakcyjniejszych pracodawców, widzimy, że w rankingu dominują firmy innowacyjne, które stale dbają o rozwój swoich pracowników, dostarczają możliwości uczenia się od najlepszych, oferują atrakcyjny pakiet socjalny. Są to przedsiębiorstwa stale rozwijające się i z sukcesem realizujące swoją strategię. Inżynierowie chcą pracować w firmach, gdzie można zdobyć ciekawe doświadczenie”, dodaje.

Ranking Firma dla Inżyniera

2014

2013

2012

2011

1. Skanska

1

1

1

2. ABB

3

3

3

3. General Electric

2

2

2

4. Budimex

5

5

5

5. PKN Orlen

9

8

7

6. Siemens

4

4

4

7. Delphi

6

6

8

8. Volkswagen

11

10

19

9. Alstom

10

9

16

10. Strabag

12

7

6

Tab 1. Wyniki rankingu Firma dla Inżyniera 2014 oraz zestawienia z lat wcześniejszych.

 

Badanie Universum Student Survey

2015

2014

2013

2012

1. Skanska

1

1

1

2. Budimex

2

2

3

3. PGE

3

4

5

4. PGNiG

5

10

8

5. KGHM Polska Miedź

4

3

4

6. Volkswagen Poznań

8

5

2

7. Google Poland

6

12

12

8. Urząd Dozoru Technicznego

10

13

9

9. IKEA

14

21

25

10. PKN Orlen

19

23

23

Tab 2. Wyniki badania Universum Student Survey 2015 oraz zestawienia z lat wcześniejszych.

Podczas gdy poszczególne firmy odnotowują w rankingu wzrosty i upadki, Skanska nieprzerwanie od kilku lat plasuje się na pierwszym miejscu. „To, że już po raz ósmy raz z rzędu jesteśmy liderem w rankingu Firma dla Inżyniera i po raz szósty otrzymujemy tytuł Idealnego Pracodawcy wśród studentów traktujemy jako ogromne wyróżnienie” - mówi Katarzyna Skorupka-Podziewska, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Skanska S.A. – „Jesteśmy firmą, dla której fundamentem działania są wartości: uczciwość, otwartość i wzajemny szacunek. Pracujemy w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa i etyki pracy. Wiemy, jak ważna jest atmosfera pracy, dlatego budujemy kulturę organizacyjną opartą na relacjach międzyludzkich i pracy zespołowej. Dbamy o to, aby Skanska była najlepszym miejscem do rozwoju dla naszych pracowników. To oni tworzą naszą firmę i tylko dzięki nim odnosimy sukcesy. Tym bardziej cieszy fakt, że nasze działania doceniane są również na zewnątrz”.

Skanska to największa firma budowlano-deweloperska w Polsce, działająca niemal we wszystkich obszarach rynku i posiadająca ponad 125-letnie globalne doświadczanie. Zatrudnia w naszym kraju ponad 7,5 tys. specjalistów – najwięcej w polskiej branży budowlanej. W zeszłym roku przyjęła do pracy ponad 1000 nowych osób. Obecnie nie zwalnia tempa rozwoju, prowadząc intensywną rekrutację. Poszukuje zwłaszcza specjalistów z uprawnieniami budowlanymi: menadżerów projektów, kierowników budów i kierowników robót, ale także osób z wąskich specjalizacji jak np. elektrycznej, energetycznej, niskoprądowej, kolejowej czy hydroinżynieryjnej. Na zatrudnienie w Skanska mogą liczyć też specjaliści IT, potrzebni zwłaszcza w centrali firmy. Jak co roku organizacja daje szansę także na zdobycie doświadczenia studentom i absolwentom uczelni technicznych. Tylko w tym roku planuje zatrudnić około 180 osób w ramach Programu Praktyk Letnich.