c

Nasza historia

Historia Skanska na świecie sięga 1887 roku.Rozpoczęliśmy działalność w małej wiosce na południu Szwecji. W XX wieku staliśmy się światową firma budowlaną i deweloperską. Na polskim rynku jesteśmy obecni od kilkudziesięciu lat.

Skanska została założona w 1887 roku jako Aktiebolaget Skånska Cementgjuteriet,zajmująca się produkcją betonowych elementów.Profil naszej działalności szybko zmienił się na budowlany, a po 10 latach otrzymaliśmy pierwsze zagraniczne zlecenie. W kolejnych latach, już w XX wieku, odegraliśmy znaczącą rolę w budowie szwedzkiej infrastruktury: dróg, zakładów produkcyjnych, biur i osiedli mieszkaniowych.

W połowie lat 50. ubiegłego wieku Skånska Cementgjuteriet rozpoczęła działalność na rynkach zagranicznych. W latach 90. ubiegłego wieku Skanska rozpoczęła okres ekspansji. W ciągu zaledwie kilku lat podwoiliśmy nasze przychody. Było to wynikiem zarówno wzrostu organicznego, jak i szeregu udanych akwizycji, dzięki którym Skanska stała się ogólnoświatową firmą.

Od 1965 roku Skanska jest notowana na giełdzie w Sztokholmie. W 1984 roku ‘‘Skanska’’ stała się oficjalną nazwą naszej firmy.

Skanska w Polsce

Obecność Skanska w Polsce sięga początku lat 70. ubiegłego wieku. Zbudowaliśmy wtedy pierwsze nowoczesne hotele w naszym kraju: Forum i Victoria w Warszawie oraz suchy dok dla stoczni w Gdyni.

W 2000 roku, po nabyciu Grupy Exbud, Polska stała się rynkiem rodzimym Skanska. Jeśli weźmiemy pod uwagę historię firm, które wchodziły w skład Grupy Exbud, Skanska w Polsce to już 70 lat tradycji i doświadczenia!

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017