c

Regionalne Centrum Leczenia Bólu w Mońkach prawie gotowe

Press release 10.08.2015 10:25 CET

Budowa nowoczesnego Centrum Leczenia Bólu o funkcji diagnostyczno-zabiegowo-leczniczej zakończy się już w październiku br. Ten specjalistyczny ośrodek stanowić będzie jedną z najważniejszych tego typu placówek w Polsce.

RCLB

W październiku ubiegłego roku, wykonawstwa projektu polegającego na rozbudowie budynków Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mońkach, podjęła się firma Skanska. Wartość podpisanej umowy na realizację kontraktu wyniosła 11,9 mln zł brutto.

Szpital bez bólu
SPZOZ w Mońkach specjalizuje się w leczeniu bólu różnego pochodzenia. Od bóli o typie neuropatycznym po te o typie neuralgii, których leczenie nie przynosi pożądanych efektów lub jest niemożliwe. Monieckie Centrum jest pierwszą placówką w woj. podlaskim, która  otrzymała certyfikat "Szpitala bez bólu". Certyfikat ten jest nadawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu i stanowi potwierdzenie wprowadzenia w placówce najwyższych standardów uśmierzania bólu. Po zakończeniu rozbudowy i otwarciu Regionalnego Centrum Leczenia Bólu, stanie się ono jedną z najważniejszych tego typu placówek medycznych w Polsce.

Zaawansowanie prac na budowie
Realizacja inwestycji zbliża się do końca. - Za nami już prace związane z wykonaniem stanu surowego zamkniętego budynku, który wykonaliśmy własnymi siłami produkcyjnymi - mówi Grzegorz Pietrowski, Menadżer Projektu, Skanska. - Obecnie nabrały tempa prace wykończeniowe. Na budowę dostarczono już wysokiej klasy sprzęt medyczny, m.in. kolumny anestezjologiczne, chirurgiczne i laparoskopowe. Ich montaż rozpocznie się w najbliższych dniach – wyjaśnia Zbigniew Makarewicz, Kierownik Budowy, Skanska. -Ponadto w budynku zamontowane zostały dwa dźwigi osobowe i jeden towarowy oraz instalacje spełniające standardy stawiane nowoczesnym obiektom użyteczności publicznej i służby zdrowia – dodaje Makarewicz. Oprócz wykonania budynku przyszłego Centrum, do zadań Skanska należy także budowa łączników pomiędzy budynkami istniejącymi i projektowanym oraz budowa i remont nawierzchni istniejących ciągów komunikacji pieszej i kołowej. Wykonawca odpowiada także za realizację dojazdu drogi pożarowej wraz ze zjazdem, wykonanie miejsc postojowych (od frontu budynku), przebudowę wewnętrznej drogi szpitala (od zaplecza) oraz budowę placu z podjazdem dla karetek.

Specjalistyczne centrum
W nowo powstałej placówce Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej znajdować się będzie internistyczna i chirurgiczna Izba Przyjęć wraz z poradnią leczenia bólu. Na I piętrze zlokalizowany zostanie oddział chirurgii ogólnej, a na II piętrze usytuowany będzie blok operacyjny i pododdział leczenia bólu. Wszystkie pomieszczenia w obiekcie zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia o szczegółowo określonych wymaganiach, funkcjach i parametrach technicznych. Dzięki temu placówka będzie charakteryzować się wysokim poziomem usług medycznych, co zagwarantuje bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego.

Regionalne Centrum Leczenia Bólu zostanie usytuowane wzdłuż al. Niepodległości, w miejscu parkingu pomiędzy dwoma oddziałami tworząc zwartą zabudowę. Trzykondygnacyjny podpiwniczony obiekt na planie litery „L” będzie pełnił funkcję centralną szpitala, stanowiąc równocześnie łącznik między istniejącymi budynkami Centrum.

 

Pobierz