c

Kamień węgielny pod zakład produkcyjny HellermannTyton wmurowany

Press release 18.08.2015 16:50 CET

W Kotuni, w gminie Słupca, powstaje pierwszy w Polsce zakład produkcyjny HellermannTyton. Wartość inwestycji wyniesie ok. 40 mln zł. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska. Dzisiaj został wmurowany kamień węgielny pod tę inwestycję.

Wizualizacja

Kamień węgielny
- Dziś wmurowaliśmy symboliczny kamień węgielny pod budowę zakładu produkcyjnego – mówi Andrzej Kostrzewa, Menadżer Projektu, Skanska. – Do tej pory wykonaliśmy fundamenty hali, części socjalnej i biurowca, stabilizację hali, część dróg oraz większość sieci zewnętrznych. Obecnie kontynuujemy prace żelbetowe - ściany fundamentowe, doki, słupy; rozpoczęliśmy też montaż konstrukcji stalowej hali – stoją pierwsze słupy i rygle.

Planowany stan zaawansowania budowy na koniec 2015 roku, zarówno w ramach hali jak i biurowca, to: cała konstrukcja stalowa i żelbetowa, dach, elewacja, posadzki. Ponadto, na przełomie roku prowadzone będą prace związane z instalacjami wewnętrznymi, rozpoczniemy też roboty wykończeniowe.

- Na zrealizowanie całej inwestycji i przekazanie jej naszemu klientowi wraz z pozwoleniem na użytkowanie mamy jeszcze 8 miesięcy. Jednak faktycznie prace budowlane planujemy zakończyć w marcu, by zdążyć do połowy kwietnia 2016 r. z niezbędnymi formalnościami odbiorowymi - dodaje Andrzej Kostrzewa.

Obecnie na budowie pracuje ok. 70 osób.

500 ton stali
Konstrukcja hali produkcyjnej o wysokości 10 m pochłonie 500 ton stali. W środku zostaną wydzielone strefy produkcji, pakowania, magazynów i ekspedycji. Zamontowanych zostanie 5 suwnic – każda o udźwigu 5 ton. Powierzchnia hali to 13 tys. m. kw.

O inwestycji
Inwestycja obejmuje budowę zakładu produkcyjnego firmy HellermannTyton. W jego skład wejdzie jednokondygnacyjna hala z częścią techniczną scaloną łącznikami z dwukondygnacyjnym budynkiem biurowym przeznaczonym na siedzibę firmy. W biurowcu znajdzie się przestronny hol wejściowy, trzy sale konferencyjne, kantyna z zapleczem przystosowanym do obsługi cateringowej, biura z pomieszczeniami socjalnymi i sanitarnymi oraz serwerownie.

W ramach kontraktu powstanie również portiernia z wiatą na rowery, pompownia ze zbiornikami p.poż., a także drogi, place, chodniki i parkingi na ponad 100 miejsc.

Światowy koncern HellermannTyton Sp. z o.o. to wiodący dostawca produktów do wiązania, mocowania, ochrony, oznaczania i instalacji przewodów i kabli. W zakładzie będą produkowane elementy kablowych systemów mocujących z tworzyw sztucznych, takich jak obejmy czy opaski, kanały kablowe, kształtki, itp. Roczna produkcja szacowana jest na 4 300 ton elementów z tworzyw sztucznych.

Ważna inwestycja
- Dzisiejsze wmurowanie kamienia węgielnego to dla nas duża radość – mówi Paweł Haberland, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. – Budujemy ważną inwestycję dla naszego klienta – będzie to pierwszy zakład produkcyjny firmy HellermannTyton Sp. z o.o. w Polsce, jednocześnie jest to również ważna inwestycja dla regionu, która z pewnością będzie miała znaczenie dla jego rozwoju.

Wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem. Podczas realizacji inwestycji korzystamy również z lokalnych podwykonawców - dotyczy to części robót ziemnych, sieci zewnętrznych, prac żelbetowych oraz lokalnych dostawców m.in. piasku, betonu czy dostawców sprzętu - dźwigów, ładowarek teleskopowych i podnośników koszowych – dodaje Paweł Haberland.

Pobierz