c

ABB wynajmie 50% Axis – drugiego projektu biurowego Skanska w Krakowie

Press release 30.09.2015 10:00 CET

Firma ABB, globalny lider w zakresie technologii energetyki i automatyki, podpisała umowę najmu na około 10 000 mkw. powierzchni biurowej w budynku Axis w centrum Krakowa, realizowanym przez Skanska Property Poland. Dział Reprezentacji Najemcy firmy Knight Frank doradzał ABB w procesie wyboru lokalizacji. Jest to jedna z największych umów podpisanych w miastach regionalnych w 2015 roku.

Axis - Skanska Property Poland

Nowy najemca zajmie aż połowę nowoczesnego biurowca, którego łączna powierzchnia najmu wyniesie 20 000 mkw. Oznacza to, że budynek, położony przy rondzie Mogilskim, zostanie skomercjalizowany w 50% na ponad rok przed zakończeniem inwestycji, które jest planowane na IV kwartał 2016 roku. W budynku Axis będzie pracować ok. 1000 specjalistów ABB.

„W budynku, którego wykonawcą jest firma Skanska, będą pracować specjaliści z obszaru IT świadczący usługi dla całej Grupy ABB. Dzięki przeprowadzce do Axis skonsolidujemy kilka krakowskich biur ABB w jednym miejscu oraz zapewnimy pracownikom wygodne, sprzyjające efektywności i kreatywności miejsce do pracy. Chcemy, aby nowe biura wyznaczyły nowe standardy pracy. Nie bez znaczenia dla wyboru tej lokalizacji był również fakt, że zastosowane w niej będą najnowsze rozwiązania ABB takie jak rozdzielnice, transformatory oraz system inteligentnego sterowania budynkiem KNX. Dzięki współpracy z firmą Skanska biurowiec stanie się budynkiem referencyjnym dla naszych nowoczesnych technologii”, podkreśla Janusz Machnicki, dyrektor ds. zarządzania majątkiem ABB w Polsce.

„Umowa z ABB pokazuje jak duży potencjał tkwi w krakowskim rynku powierzchni biurowych. Jest to jak do tej pory nasza największa umowa w 2015 roku. Oferując powierzchnię Axis zapewniamy nowemu najemcy coś więcej niż tylko budynek biurowy. Ten projekt został przygotowany przede wszystkim z myślą o ludziach, którzy będą z niego korzystali na co dzień. Elastyczne powierzchnie, elegancki design, zielone rozwiązania, możliwość korzystania z Wi-Fi na zewnątrz, czy użyteczne punkty usługowe – to wszystko sprawi, że budynek będzie funkcjonalny, komfortowy i efektywny”, mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland.

Kraków jest wskazywany jako najlepsza lokalizacja w Europie dla centrów outsourcingowych[1], co bezpośrednio przekłada się na popyt na wysokiej klasy powierzchnie biurowe. W 2014 roku stolica Małopolski osiągnęła rekordowy wolumen najmu powierzchni biurowych na poziomie 117 000 mkw. Według danych Knight Frank, w pierwszej połowie tego roku podpisano już umowy najmu ponad 51 000 mkw.

Biurowiec Axis, zaprojektowany w oparciu o zielone rozwiązania, będzie zapewniał optymalne środowisko pracy, zużywając zarazem 25% mniej energii oraz ponad 50% mniej wody w stosunku do norm lokalnych. Potwierdzi to certyfikacja w międzynarodowym systemie LEED na poziomie Gold. Dla podniesienia komfortu pracy do użytku najemców zostanie oddana rozbudowana infrastruktura rowerowa. Projekt o dziewięciu kondygnacjach naziemnych i trzech podziemnych, realizowany zgodnie z koncepcją Workplaces by Skanska, współtworzyć będzie ważną oś biznesowo-komunikacyjną stolicy Małopolski.

Axis jest drugą inwestycją Skanska Property Poland w Krakowie. W ubiegłym roku zakończono realizację kompleksu Kapelanka 42.

[1] Raport Tholons, 2015 TOP 100 Outsourcing Destinations