c

Osiedle Skanska przy Rudzkiej wychodzi z ziemi. W budowie uczestniczy zespół ekspertów ds. jakości

Press release 08.10.2015 16:50 CET

W Warszawie przy ulicy Rudzkiej trwa budowa Osiedla Mickiewicza, pierwszego w Polsce osiedla, które otrzyma międzynarodowy certyfikat jakości BREEAM. Obecnie wykonywane są prace związane z budową kondygnacji nadziemnych, które potrwają do wiosny przyszłego roku. Termin oddania pierwszych mieszkań do użytku przewidywany jest na ostatni kwartał 2016 r. Z uwagi na proces certyfikacji, któremu jest poddane osiedle, poszczególne etapy budowy są weryfikowane pod kątem jakości przez zespół ekspertów ds. zielonego budownictwa. Deweloperem jest Skanska Residential Development Poland.

Osiedle Mickiewicza-wizualizacja

Osiedle Mickiewicza, które powstaje na pograniczu Żoliborza i Bielan w stolicy, docelowo będzie składało się z czterech etapów. W ramach 1. etapu powstanie kameralny, 6-piętrowy budynek ze 105 mieszkaniami o powierzchni od 28 do 100 mkw. i wysokości ok. 272 cm. Prace przygotowawcze pod budowę rozpoczęły się w marcu br. W ciągu ostatnich 6 miesięcy oczyszczono teren, zabezpieczono korzenie drzew, wybudowano drogi tymczasowe, a także usunięto kolizję instalacji podziemnych z planowanym budynkiem. W czerwcu wbito pierwszą łopatę pod budowę osiedla i rozpoczęto wykonywanie wykopu pod dwukondygnacyjny garaż podziemny, gdzie będą znajdowały się wygodne miejsca postojowe, w większości szersze niż standardowo wymagane przepisami. Garaż będzie też przystosowany do parkowania samochodów z instalacją LPG, co jest ważne dla części klientów. Sam wykop liczy ok. 8 metrów głębokości, natomiast niektóre ściany szczelne są osadzone aż do ok. 14 metrów w głąb terenu. Obecnie trwają prace przy zalewaniu stropu nad garażem. Zakończenie stanu 0, czyli wykonanie całej konstrukcji parkingu podziemnego, planowane jest na koniec października tego roku.

„Etap prac podziemnych, związanych z wykonywaniem stanu 0, to – z punktu widzenia obserwatorów – najdłuższy i najmniej ciekawy okres. W momencie, kiedy budynek „wyjdzie z ziemi”, a nastąpi to już niedługo, każdego dnia będzie można przyglądać się postępom prac i dynamicznemu przyrostowi kolejnych kondygnacji. Obecnie na placu budowy pracują dwa żurawie i wszystkie prace wykonywane są zgodnie z planem. Wylaliśmy już około 6,5 tys. m3 betonu, a wkrótce rozpocznie się także deskowanie i zbrojenie stropu,” wyjaśnia Aleksandra Goller, Menadżer Projektu Skanska Residential Development Poland.

Podczas budowy Osiedla Mickiewicza do konstrukcji budynku planowane jest zużycie około 690 ton stali zbrojeniowej. Do tej pory zostało wykorzystane ok. 35% tej ilości. Materiały i produkty budowlane na bazie drewna wykorzystywane podczas budowy (m.in. szalunki, schodnie) posiadają certyfikat, który daje gwarancję, że drewno pochodzi z prawidłowo zarządzanych lasów, spełniających najwyższe standardy społeczne i środowiskowe. Skanska monitoruje również wpływ prac budowlanych na otoczenie. W tym celu na bieżąco prowadzone są pomiary wód gruntowych w pobliskich Stawach Kellera.

Pod nadzorem ekspertów
Z uwagi na poddanie osiedla certyfikacji, cały proces budowlany i projektowy jest monitorowany przez dedykowany do tego zespół ds. BREEAM, który składa się z asesora i specjalistów z zakresu zielonego budownictwa ze Skanska. Czuwają oni nad wypełnianiem kryteriów międzynarodowej certyfikacji, potwierdzającej najwyższą jakość wykonania obiektu w zgodzie z normami środowiskowymi. Wśród ocenianych parametrów jest m.in. efektywność energetyczna, dostępność transportowa, jakość i trwałość materiałów, gospodarka odpadami, poziom emisji dwutlenku węgla na budowie i wiele innych. Jednym z kluczowych elementów certyfikatu jest również ochrona fauny i flory na terenie inwestycji. W tym celu przy projekcie został zatrudniony ekolog, który przygotował wytyczne dotyczące prowadzenia prac budowlanych i ochrony przyrody. Dodatkowo, w zespole projektowym pracuje dedykowana osoba odpowiedzialna za wdrażanie wszystkich zaleceń ekologa, takich jak m.in. ochrona i pielęgnacja korzeni starodrzewia. W okolicach inwestycji zostało posadzonych już kilkadziesiąt nowych sadzonek grabów. Docelowo, w ramach akcji „100 drzew dla Bielan” Skanska, we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany, wypełni roślinnością również inne fragmenty dzielnicy.

Dedykowany zespół ds. BREEAM  konsultuje wszystkie etapy projektów pod kątem efektywności energetycznej. To między innymi dla tego mieszkania na Osiedlu Mickiewicza są wyposażone w panoramiczne okna, dzięki czemu są optymalnie doświetlone światłem naturalnym. Dodatkowo, każdy mieszkaniec otrzyma specjalny Przewodnik z rekomendacjami dotyczącymi wyposażenia, wykończenia i użytkowania mieszkań, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii i wody.
„Nasze doświadczenia z rynków zagranicznych pokazują, że budynki posiadające certyfikaty są znacznie lepsze jakościowo od tych budowanych tradycyjnie. Jest to swojego rodzaju polisa na przyszłość, potwierdzająca wysoką wartość nieruchomości w długiej perspektywie”, dodaje Aleksandra Goller.

Generalnym wykonawcą projektu jest Skanska S.A. Osiedle Mickiewicza jest drugą inwestycją Skanska Residential Development Poland w stolicy. Pierwszą, jest liczący obecnie 2 etapy, kompleks Park Ostrobramska na Pradze-Południe przy ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Handlowego Promenada.