c

Zamek, jezioro i nowo powstałe ekologiczne centrum

Press release 14.10.2015 08:00 CET

Jedna z największym inwestycji w powiecie szczecineckim została zakończona. W ramach realizacji nowoczesnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Szczecinku Skanska wykonała przebudowę istniejącego budynku oraz realizację nowego obiektu w miejscu starego hangaru, przystosowując kompleks do jego nowej edukacyjno-rekreacyjnej funkcji.

G:\DEP\Komunikacja Zewnętrzna\Komunikacja projektów\30___Baza_kontraktów\2014\PWI\Zachodniopomorskie\CentrumEdukacjiEkologicznej_Szczecinek\Szczecinek- zdjęcia\PA040953

W towarzystwie zamku i jeziora
Zaprojektowany przez miejscowego architekta Tomasza Wolanina obiekt wpisuje się idealnie w zaciszny krajobraz jeziora Trzesiecko. Nowo powstałe centrum zlokalizowano w bliskim sąsiedztwie zabytkowego Zamku Książąt Pomorskich, na którego dziedziniec dostaniemy się teraz z nabrzeża przez nowo wybudowany pasaż. Łączna powierzchnia zabudowy nowoczesnego kompleksu wynosi 1443m2, a całkowita powierzchnia terenów zewnętrznych to 2430 m2.

Kompleks posiada dwie kondygnacje oraz taras. Pomiędzy Centrum, a istniejącym w tym miejscu jednokondygnacyjnym obiektem magazynowym powstał wspomniany pasaż, przez który możliwy jest obecnie bezpośredni dostęp z nabrzeża do dziedzińca znajdującego się przy zabytkowym zamku. Tym samym obie przestrzenie zostały ze sobą połączone.

Wnętrza z potencjałem edukacyjnym
- Wnętrze budynku zaadaptowane zostało przez nas na potrzeby planowanych na terenie Centrum inicjatyw. Znajdują się w nim sale dydaktyczne, sala audytoryjna, sala wielofunkcyjna z wbudowanymi akwariami oraz pokoje gościnne z galerią – mówi Artur Galla, Menadżer Projektu, Skanska. Na drugim piętrze wybudowany został taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro Trzesiecko. – W ramach inwestycji przygotowaliśmy także otwarte audytorium, teren rekreacyjny z miejscami do prowadzenia zajęć na powietrzu, miejsce na ognisko, tereny zielone, ścieżki oraz nowy parking samochodowy - wylicza Artur Galla.

Nowoczesne Centrum obecnie przykuwa uwagę swoim innowacyjnym i oryginalnym wyglądem, a już niedługo z pewnością, będzie przyciągać zainteresowanych tematyką środowiska. Kompleksowo wyposażone sale, nowoczesne laboratorium oraz liczne eksponaty stanowią niezaprzeczalnie o wielkim potencjale badawczym Centrum. Dzięki temu jego odbiorcy będą mieli możliwość praktycznego poznania wielu procesów zachodzących w środowisku naturalnym. Poszerzanie wiedzy i umiejętności społeczeństwa z zakresu ochrony środowiska oraz ekologii to priorytety przyszłej działalności RCEE. Co ważne, będzie to jedyny w Polsce ośrodek, w którym prowadzone będą badania poświęcone wpływowi zabiegów rewitalizacyjnych na faunę i florę jezior.

Firma z doświadczeniem
Projekt jest już kolejną inwestycją realizowaną przez Skanska w Szczecinku i okolicach. Dotychczas firma wykonała m.in. budynek Komendy Powiatowej Policji oraz przebudowę ul. Waryńskiego. Aktualnie prowadzi prace remontowe w ciągu DK nr 20 na odcinku Gwda – Biały Bór i DK nr 25 na odcinku Porost – Biały Bór. Obecnie w województwie zachodniopomorskim Skanska prowadzi ponad 35 projektów.