c

Dobry rok Skanska z prestiżowymi nagrodami rynku biurowego

Press release 06.11.2015 12:05 CET

W tym roku Skanska oddała do użytku pięć inwestycji biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej i sprzedała sześć budynków o łącznej wartości ponad 250 mln EUR. W Polsce deweloper realizuje obecnie pięć inwestycji biurowych, z czego cztery znajdują się w miastach regionalnych. Wysoka aktywność Skanska zyskała uznanie branży nieruchomości komercyjnych. Firma zdobyła najwięcej statuetek ze wszystkich deweloperów biurowych nominowanych w konkursach CEE Investment Awards i CIJ Awards.

Silesia Business Park

Tegoroczna, piąta edycja konkursu CEE Investment & Green Building Awards okazała się dużym sukcesem Skanska i przyniosła firmie aż cztery nagrody. Firma zwyciężyła w dwóch najbardziej prestiżowych kategoriach biurowych: Skanska Commercial Development Europe została uznana deweloperem roku, a jej wrocławski projekt Dominikański otrzymał główną nagrodę w kategorii Project of the Year: Best Office Development. Ponadto firma zdobyła także dwie statuetki w kategoriach transakcyjnych: za sprzedaż budynków Kapelanka 42 B w Krakowie oraz Green Horizon w Łodzi.

Również tegoroczna gala CIJ Awards przyniosła firmie Skanska cztery nagrody. Deweloper zdobył wszystkie statuetki w kategoriach zielonego budownictwa – Skanska Property Poland została uznana zielonym deweloperem roku, a jej katowicki budynek Silesia Business Park A zwyciężył w kategoriach ESSA Green Building of the Year oraz ESSA Green Certification Award. Uznanie w oczach jury zdobyła także transakcja sprzedaży wrocławskiego projektu Dominikański.

"Do tej pory 2015 r. był dla nas jednym z najbardziej aktywnych w historii zarówno na rynku transakcyjnym, jak i pod kątem liczby zrealizowanych projektów. Bardzo cieszy nas rosnące zaufanie najemców oraz inwestorów, będące potwierdzeniem, że współpraca oparta na partnerstwie i wspólnych wartościach jest gwarantem sukcesu w długiej perspektywie. W tym roku naszym największym sukcesem była sprzedaż portfolio czterech budynków biurowych w Krakowie i Katowicach o łącznej wartości 160 mln EUR. Nabywcą jest szwedzki fundusz zarządzany przez Niam, który po raz pierwszy zdecydował się na inwestycję w tej części Europy. Niam szukał partnera, który zapewni mu wysoką jakość na lata, zrównoważone podejście do projektów oraz transparentność transakcji. Dzięki temu, że odpowiadamy na wszystkie te potrzeby, transakcja przebiegła wyjątkowo sprawnie”, mówi Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland.

W 2015 r. Skanska Commercial Development Europe (CDE) utrzymuje pozycję lidera na transakcyjnym rynku biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Właśnie podpisano umowę sprzedaży czeskiego projektu Corso Court do Invesco Real Estate. To już szósty budynek Skanska w regionie CEE, który trafił w tym roku w ręce inwestorów. W sierpniu do portfolio zarządzanego przez REINO Partners dołączył Malta House w Poznaniu. W październiku Skanska zrealizowała swoją pierwszą transakcję portfelową w regionie CEE. Sprzedaż czterech budynków biurowych w polskich miastach regionalnych (Katowice i Kraków) to największa transakcja sprzedaży zrealizowana w tym roku na rynku biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej oraz największa transakcja w historii działalności Skanska w tym regionie. Biurowce o łącznej powierzchni 63 000 mkw. nabył fundusz zarządzany przez szwedzkiego inwestora Niam. W kolejnych latach Skanska CDE zamierza dalej umacniać swoją pozycję na rynku, sprzedając minimum siedem budynków biurowych rocznie.

Tegoroczne sukcesy utrzymują się na poziomie bardzo dobrych wyników spółki z 2014 roku, kiedy sprzedano łącznie dziewięć budynków biurowych zlokalizowanych w Czechach, Polsce, Rumunii i na Węgrzech. Nieruchomości były warte ponad 330 milionów euro, a wynik ten zagwarantował ponad dziesięcioprocentowy udział Skanska w całym rynku transakcji biurowych regionu CEE i stanowił jednocześnie ponad 50% wszystkich sprzedaży zrealizowanych przez firmę na globalnym rynku biurowym.