c

Już ponad 100 tysięcy odblaskowych dzieci w całej Polsce! Trwa ósma edycja kampanii edukacyjnej Skanska

Press release 13.11.2015 13:20 CET

Przez 7 lat kampanii społecznej, Skanska spotkała się z ponad 100 tys. dzieci ze szkół zlokalizowanych w całej Polsce, by edukować o bezpieczeństwie. Kampania promuje umiejętność bezpiecznego poruszania się po drodze, zwłaszcza w pobliżu budowy. Bajkowi bohaterowie: Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia odwiedzają szkoły, by dać najmłodszym niecodzienną lekcję bezpieczeństwa i przypomnieć o noszeniu odblasków zwłaszcza teraz, gdy szybko zapada zmrok. To już ósma edycja kampanii edukacyjnej!

"Bezpieczni w pobliżu budowy" w liczbach

Już ponad 100 tysięcy odblaskowych dzieci
Od 2008 roku Skanska edukuje i wyposaża najmłodszych w elementy odblaskowe. – Od 7 lat w szkołach podstawowych w pobliżu budów realizowanych przez Skanska w całej Polsce organizujemy przedstawienia poświęcone bezpieczeństwu dzieci - mówi Monika Froń – Dąbrowska, koordynator akcji, „Bezpieczni w pobliżu budowy”, Skanska. - Początkowo były to organizowane przez pracowników Skanska tzw. mini place budów, na których dzieci, pod czujnym okiem budowlańców mogły wczuć się w ich rolę budując domek z kartonów, a także przymierzyć środki ochrony indywidualnej jak np. kask, okulary, rękawice, szelki bezpieczeństwa. Od kilku lat mamy odmienioną formułę spotkań. Teraz to bajkowi bohaterowie: Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia poprzez zabawę przekazują dzieciom niezwykle ważne tematy, związane z ich bezpieczeństwem, zdrowiem i życiem.

Akcja w liczbach
Przez 7 lat w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Bezpieczni w pobliżu budowy”, Skanska odwiedziła ponad 340 szkół, w których przeprowadziła ponad 450 akcji edukacyjnych; przeszkoliła ponad 100 tys. dzieci, ucząc najmłodszych, jakie są znaki drogowe, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i dlaczego dzieci nie powinny wchodzić na plac budowy.

Nowość w ósmej edycji
Do naszych znajomych bohaterów – Tomcia Brygadzisty i Zebry Drogowej dołączyła Babcia Jadzia. Teraz na jej codziennej trasie do sklepu jest remontowana droga. Niesforna Babcia próbuje złamać przepisy i przejść mimo zakazu przez plac budowy. Na szczęście jest Tomcio Brygadzista, który stoi na straży wszelkich zasad bezpieczeństwa. Edukuje, z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na budowę osób postronnych. Następnie, wspólnie z dziećmi pomaga Babci bezpiecznie przejść przez skrzyżowanie. Z kolei nasza figlarna Zebra Drogowa chce popracować trochę na budowie. Okazuje się to jednak niemożliwe, gdyż nie jest odpowiednio ubrana. Ma kask, ale bez paska podbródkowego, nie ma kamizelki, okularów ochronnych, rękawic, ani właściwego obuwia. Bez tego ani rusz! Pouczona przez Tomcia Brygadzistę Zebra Drogowa wraca do swoich obowiązków – pilnowanie przejścia dla pieszych.
Dzieci uczestniczące w spektaklach uwielbiają naszych bohaterów i chłoną wiedzęprzekazywaną poprzez zabawę.

Tragiczne statystyki
Według danych Komendy Głównej Policji w 2014 r. miało miejsce 34 970 wypadków drogowych, w których 2 413 dzieci w wieku 7-14 lat odniosło obrażenia, 50 poniosło śmierć. Do wypadków tych dochodziło przede wszystkim podczas ładnej pogody i przy dobrej widoczności. Najczęstsze przyczyny to: nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię na czerwonym świetle. Kampania prowadzona przez Skanska jest odpowiedzią na te problemy. - Chcemy uwrażliwić najmłodszych na niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się po drogach oraz w pobliżu budowy, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu maszyn i pojazdów – mówi Monika Froń – Dąbrowska. - W ramach naszej akcji promujemy też noszenie elementów odblaskowych. Dzięki odblaskom kierowca może zauważyć pieszego z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję.

Obowiązkowe odblaski
31 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja „Prawa o ruchu drogowym”, zgodnie z którą „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”. (rozdział II, „Ruch pieszych”, pkt. 4a). - Mamy nadzieję, że akcja „Bezpieczni w pobliżu budowy”, podczas której uczniowie otrzymują od nas opaski odblaskowe zwiększy ilość widocznych dzieci poruszających się po drodze po zmierzchu – dodaje Monika Froń – Dąbrowska.