c

Pierwszy ekologiczny budynek użyteczności publicznej w Łodzi

Press release 02.12.2015 13:40 CET

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zyskał nowoczesny i ekologiczny biurowiec. To pierwszy tego typu budynek użyteczności publicznej w mieście. Obiekt przy ul. Dubois 118 wybudowała Skanska. 

Nowa siedziba WFOŚiGW w Łodzi

Prace związane z budową biurowca trwały od czerwca 2014 r. W listopadzie br. – miesiąc przed planowanym terminem - Skanska podpisała protokół odbioru końcowego i tym samym zakończyła realizację kontraktu.

Miejsce pracy i propagowania idei proekologicznych
W ramach przedsięwzięcia Skanska wybudowała czterokondygnacyjny budynek usługowo-biurowy z funkcją edukacyjną. To połączenie współczesnego miejsca pracy z miejscem propagowania idei proekologicznych.

Część pierwsza jest przykładem nowoczesnego, energooszczędnego biura, zaś w części drugiej powstała sala pokazowo-edukacyjna o charakterze wystawienniczym połączona z salą konferencyjną oraz zewnętrznymi ścieżkami edukacyjnymi.

- Ścieżki będą służyć propagowaniu zagadnień zwiazanych z ochroną środowiska – mówi Łukasz Górecki, Menadżer Projektu, Skanska. – Będą prezentować rozwiazania związane z odnawialnymi źródłami energii oraz proekologiczne rozwiązania, jakie zostały wykorzystane przy budowie nowej siedziby WFOŚiGW w Łodzi - dodaje.

W ramach zagospodarowania obszaru wokół obiektu Skanska wykonała również chodniki, drogi, parkingi, nowe tereny zielone oraz elementy małej architektury. – Na drzewach umiesciliściliśmy np. budki lęgowe dla ptaków, zaś na terenie obiektu wykonaliśmy miejsca do segregacji odpadów – podkreśla Menadżer Projektu.

- Inwestycja została zrealizowana w sposób jak najmniej ingerujący w istniejący drzewostan – mówi Łukasz Górecki. – Ponadto wokół nowej siedziby WFOŚiGW w Łodzi oprócz nasadzeń zastępczych posadziliśmy dodatkowo krzewy oraz nasadziliśmy trawy ozdobne na obszarze o powierzchni 380 m kw. – kontynuuje.

Łączna powierzchnia zabudowy wynosi 852 m kw., kubatura budynku to 8 887 m sześc., zaś powierzchnia użytkowa 2 632 m kw. Obiekt posiada parking zewnętrzny wraz z zewnętrznym tarasem.

Energia z natury
Biurowiec został zaprojektowany w standardzie niskoenergetycznym. W budynku znajduje się zaawansowana technologicznie, innowacyjna część instalacyjna, która wykorzystywać będzie odnawialne źródła energii.

- Obiekt, zgodnie z projektem wyposażyliśmyw instalację solarną, instalację dolnego źródła ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz gruntowy powietrzny wymiennik ciepła wspierający i dopełniający instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – wymienia Rafał Jaros, Kierownik Budowy, Skanska.

- 134 ogniwa fotowoltaiczne, które umieściliśmy na dachu oraz w południowej fasadzie budynku, a także 6 kolektorów słonecznych będą pobierać promienie słoneczne i przetwarzać ja na energię elektryczną wykorzystywaną na potrzeby własne obiektu – wyjaśnia Kierownik Budowy.

Na terenie WFOŚiGW w Łodzi Skanska zastosowała panele z systemem NoFrost. Funkcja ta zapobiega powstawania pokrywy śnieżnej i szronu.

Zastosowane kolektory słoneczne, to z kolei kolektory w układzie solarnym, czyli kolektory płaskie. Taki kolektor składa się z cienkich rurek przymocowanych do metalowej płyty pokrytej tzw. powłoką selektywną. Całość jest zamknięta w obudowie, która ma ograniczać straty ciepła i chronić kolektor przed uszkodzeniami, a jednocześnie nie utrudniać przenikania promieniowania słonecznego do jego wnętrza.

– Ponadto zainstalowaliśmy lampy autonomiczne ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi, które będą oświetlać teren wokół łódzkiego budynku WFOŚiGW – dodaje Rafał Jaros.

Budynek stanowi przykład budownictwa niskoenergetycznego. Roczne zużycie energii nie może przekraczać 35 kWh/m kw. W przypadku „standardowego” budownictwa zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania takiego budynku wynosi ok. 165 kWh na m kw. rocznie.

- Inwestycja w ekologię jest potrzebna i po prostu się opłaca, dlatego wyrażam nadzieję, że nowoczesne technologie, które zostały zastosowane przy budowie naszej siedziby będą inspiracją dla wszystkich odwiedzających Fundusz. Jednocześnie warto podkreślić, że nowy budynek Funduszu to nie tylko inwestycja w ekologię, ale także wyjście naprzeciw oczekiwaniom Beneficjentów i ich profesjonalna obsługa – podsumowuje Tomasz Łysek, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Łodzi.

Ekologiczne budynki Skanska
Zielone budownictwo to strategiczny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dzięki nowoczesnym technologiom budynki zużywają mniej energii i wody, są bardziej komfortowe, zdrowsze i lepiej służą użytkownikom teraz i w przyszłości, zabezpieczając ich przed rosnącymi cenami energii. Zielone rozwiązania są nie tylko potwierdzeniem społecznej odpowiedzialności inwestorów, ale przede wszystkim zrównoważonej jakości samych budynków.

W portfolio Skanska znajduje się wiele budynków, które wykorzystują „zieloną” technologię. To m.in.: kompleks sportowo-rekreacyjny w Sulechowie, Leroy Merlin w Płocku, Centrum Transferu Technologii w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii w Konstantynowie Łódzkim, „Skye Inc” Inkubator Technologiczny KPT, Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Międzynarodowych Targów Łódzkich, Szkoła Amerykańska w Konstancinie-Jeziornej, Galeria Handlowa M1 w Zabrzu, Centrum Badawczo-Rozwojowe WSK „PZL Rzeszów” w Rzeszowie, Kampus Volvo we Wrocławiu, budynki biurowe Atrium 1, Green Corner oraz Marynarska Point w Warszawie, a także Green Towers we Wrocławiu, Green Horizon w Łodzi i Malta House w Poznaniu.

Za sprawą firmy Skanska w 2009 r. w Polsce pojawiły się też pierwsze certyfikacje środowiskowe budynków w systemie LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design).