c

Lepsze połączenie z autostradą A1

Press release 11.02.2016 15:30 CET

W połowie 2017 roku Starogard Gdański i całe Kociewie zyskają lepsze połączenie z autostradą A1. Blisko 8,5 km nowej drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, przebudowane skrzyżowania i rondo – to tylko niektóre z korzyści jakie przyniesie realizacja podpisanej dziś umowy na przebudowę odcinka dróg wojewódzkich nr 222 i 229.

Droga

Zgodnie z zawartym pomiędzy inwestorem - Zarządem Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, a generalnym wykonawcą, firmą Skanska kontraktem, do końca maja przyszłego roku rozbudowane zostaną DW nr 222 i 229 na odcinku od Starogardu Gdańskiego przez Jabłowo do węzła autostrady A1. Wartość przedsięwzięcia opiewa na blisko 26 mln zł netto.

Od Starogardu Gdańskiego do węzła autostrady A1

Zakres prac budowlanych obejmie dwa odcinki dróg o łącznej długości blisko 8,5 km. - W ramach inwestycji rozbudowana zostanie DW nr 222 na odcinku od ronda im. NSZZ „Solidarność” w Starogardzie Gdańskim do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 229 w Jabłowie. W przypadku DW nr 229 będzie to odcinek od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 222 w Jabłowie do węzła „Pelplin” autostrady A1 – wyjaśnia Krzysztof Mikiciuk, Menadżer Projektu, Skanska. Zgodnie z założeniami projektu, w Starogardzie poszerzona do 7 metrów zostanie wylotowa ulica w stronę Skórcza. Ponadto Skanska zadba o nowe chodniki i ścieżki rowerowe o łącznej szerokości 2,5 m. Kompleksowej przebudowie ulegną także trzy skrzyżowania, przy których powstaną dodatkowe pasy skrętu w lewo. Skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 222 i 229 w Jabłowie zastąpi rondo. - Wzmocniona zostanie również istniejąca konstrukcja nawierzchni. Dzięki temu nośność drogi zostanie podniesiona do 115 kN/oś zgodnie ze standardami występującymi w UE - mówi Mikiciuk. Projekt przewiduje również budowę zatok autobusowych, przebudowę nawierzchni na przejeździe kolejowym, budowę i przebudowę przepustów, zjazdów i kanalizacji deszczowej wraz z elementami odwodnienia drogi. Inwestycja swoim zakresem obejmie także budowę kładki pieszo-rowerowej na rzece Węgiermuca, budowę oświetlenia w obszarach zabudowanych, budowę sygnalizacji świetlnych w Jabłowie i w Lipinkach Szlacheckich oraz przebudowę sieci teletechnicznej.

Etapy realizacji

- Prace budowlane będą prowadzone etapami, tak aby powodowały jak najmniej niedogodności dla kierowców – mówi Krzysztof Mikiciuk. Budowa rozpocznie się od wycinki drzew i odhumusowania terenu. Następnie prowadzone będą roboty związane z przebudową kolizji z siecią uzbrojenia podziemnego. Kolejne części prac obejmą wzmocnienie gruntu w obrębie nowoprojektowanego ronda na skrzyżowaniu DW nr 222 i 229, rozbiórki nawierzchni i wykonanie kanalizacji deszczowej. Po tym Skanska przystąpi do kolejnych etapów związanych już z wykonaniem nowych konstrukcji nawierzchni dróg.

Z myślą o mieszkańcach

Dzięki realizacji projektu nie tylko Starogard, ale całe Kociewie uzyska lepsze połączenie z autostradą A1. Nowa infrastruktura znacząco poprawi jakość i bezpieczeństwo poruszania się kierowców. W samym Starogardzie wpłynie zarówno na komfort jak i jakość życia mieszkańców. Korzyści będzie jednak więcej. Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na tych odcinkach zapewnią nowe chodniki, ścieżki rowerowe, bariery ochronne, elementy oznakowania pionowego i poziomego, ogrodzenie jezdni oraz oświetlenie drogowe.

 

Pobierz