c

Skanska utrzymuje pozycję lidera rynku transakcji biurowych w regionie CEE

Press release 15.02.2016 09:00 CET

2015 był dla Skanska Commercial Development Europe kolejnym rokiem spod znaku mocnych wyników transakcyjnych. Firma sfinalizowała 11 sprzedaży budynków biurowych zlokalizowanych w trzech krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej (ang. CEE), uzyskując tym samym wolumen transakcji sięgający blisko 500 milionow euro. Deweloper przygotowuje aktualnie portfel sprzedażowy na rok 2016 oraz nabywa regularnie kolejne grunty pod budowę nowych projektów.

Axis, Kapelanka 42 - Kraków; Silesia Business Park - Katowice; Skanska Property Poland

Skanska Commercial Development Europe kontynuuje sukcesy transakcyjne i utrzymuje pozycję lidera rynku. Po rekordowym dla spółki roku 2014, kiedy to wystawiła na sprzedaż 9 biurowców, w 2015 roku Skanska zaoferowała inwestorom 8 nowych budynków. Według danych firmy JLL, w zeszłym roku wolumen transakcji dla sektora biurowego w Czechach, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii wyniósł ok. 2,8 miliarda euro. Aktywność sprzedażowa Skanska (11 zamkniętych transakcji) stanowiła ponad 20% tej kwoty.

„Ubiegły rok był dla nas ważnym okresem, gdyż przeprowadziliśmy największą transakcję biurową w historii obecności Skanska w regionie CEE – sprzedaż portfela czterech budynków biurowych zlokalizowanych w Krakowie i Katowicach. Co więcej, była to największa transakcja przeprowadzona na rynku biurowym CEE w 2015 roku” – komentuje Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w Skanska Commercial Development Europe (CDE). „Sprzedaż portfolio w połączeniu z finalizacją transakcji budynków Green Horizon, Dominikański i Malta House, stanowiły 25% ogólnego wolumenu transakcji biurowych w Polsce oraz ponad 45% ogólnego wolumenu odnotowanego w polskich miastach regionalnych. Ponadto trzy kolejne biurowce Skanska zlokalizowane w Pradze, Ostrawie i Bukareszcie również znalazły kupców w zeszłym roku. Odnotowaliśmy rosnące zainteresowanie inwestorów projektami biurowymi. Pomimo niewielkiego spadku poziomu stóp kapitalizacji, produkty inwestycyjne w regionie CEE oferują często wyższy zwrot w porównaniu do podobnych aktywów zlokalizowanych w krajach Europy Zachodniej”.

„Inwestorów przyciągnęły m.in. nasze dobre wyniki na rynku najmu, które są dla nich gwarancją długoletniego i stabilnego zwrotu z inwestycji. W 2015 r. podpisaliśmy umowy na wynajem prawie 65 tys. mkw. w biurowcach w całej Polsce. To mniej więcej tyle, ile powierzchnia dziewięciu boisk do piłki nożnej. Większość została wynajęta przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w miastach regionalnych. Co ciekawe, w tym roku znaczną liczbę umów podpisaliśmy z firmami, z którymi nie mieliśmy okazji współpracować wcześniej. Duża część naszych najemców w 2015 r. rozszerzyła swoją działalność w Polsce, wybierając budynki Skanska w nowych lokalizacjach. To dowód na to, że w naszym kraju panuje dobry klimat inwestycyjny, a miasta regionalne przyciągają biznes”, mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.

Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Commercial Development Europe, dodaje: „Nieustannie realizujemy naszą strategię stałego i zrównoważonego rozwoju w regionie CEE. Stawiamy sobie za cel bycie firmą pierwszego wyboru dla najemców i inwestorów. Nasze globalne doświadczenie i szeroka wiedza pozwalają nam dostarczać naszym partnerom biznesowym najwyższej klasy produkty i usługi dopasowane ściśle do ich potrzeb. Skupiamy się na rozwiązaniach z zakresu obsługi klienta skierowanych do najemców oraz na transparentnych, opartych na wartościach, procesach transakcyjnych. Miło nam, że światowi gracze doceniają wysoką jakość naszych projektów i biorą nas pod uwagę poszukując nowych możliwości inwestycyjnych. Głęboko wierzymy we wszystkie nasze rynki i będziemy dalej rozwijać naszą działalność dostarczając rocznie od jednego do dwóch projektów biurowych na każdym z nich. Cieszymy się, że jako deweloper Skanska posiada największy regionalny zasięg, obejmujący wszystkie najważniejsze centra biznesowe na 10 rynkach biurowych CEE. Oznacza to, że jesteśmy w stanie dostarczać zrównoważone i elastyczne rozwiązania biurowe dla naszych partnerów rozwijających swoją działalność biznesową.”

W 2015 roku Skanska oddała do użytku 4 budynki biurowe w regionie CEE: Dominikański we Wrocławiu, Silesia Business Park B w Katowicach, Green Court Bucharest B w Bukareszcie oraz Corso Court w Pradze. Firma podpisała umowy najmu na ponad 110,000 mkw. GLA w czterech krajach regionu. Spółka prowadzi aktualnie prace budowlane w ramach dziewięciu projektów biurowych, z czego siedem jest zlokalizowanych w Polsce. Skanska Commercial Development Europe przygotowuje portfel nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż w roku 2016, który będzie oferował biurowce zlokalizowane w Polsce, Czechach, na Węgrzech i w Rumunii.