c

Silesia Business Park rośnie w oczach

Press release 25.02.2016 14:20 CET

Drugi budynek oficjalnie otwarty, trzeci już wyrasta z ziemi

18 miesięcy, czyli równo 567 dni trwała budowa drugiego budynku kompleksu Silesia Business Park realizowanego przez Skanska Property Poland w Katowicach. 25 lutego odbyło się oficjalne otwarcie budynku, którego głównym najemcą jest firma Capgemini, jeden z wiodących dostawców usług informatycznych, konsultingowych i outsourcingowych. Wydarzenie było połączone z uroczystością wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Silesia Business Park C - trzeciego z czterech zaplanowanych budynków.

Silesia Business Park, Katowice

Silesia Business Park powstaje przy ul. Chorzowskiej w Katowicach. Kompleks, ze względu na oryginalną elewację w poziome czarno – biało - brązowe pasy już teraz stał się rozpoznawalnym miejscem na mapie Katowic i jest potocznie określany mianem „tiramisu”. Wraz z oficjalnym otwarciem budynku B i wmurowaniem kamienia węgielnego w budynku C, realizacja projektu wkroczyła w kolejną fazę.

W oficjalnym otwarciu drugiego budynku kompleksu Silesia Business Park wzięli udział m.in. Bogumił Sobula - wiceprezydent Miasta Katowice, przedstawiciele Skanska Property Poland, Skanska S.A. – generalnego wykonawcy budynku oraz firmy Capgemini - głównego najemcy budynku B.

„Silesia Business Park jest dowodem na pozytywną zmianę, jaką przechodzą Katowice, z poprzemysłowego miasta w jedno z najszybciej rozwijających się centrów biznesowych w Polsce. Sukces naszego projektu jest najlepszym przykładem na to, że miasto stało się nowoczesnym i tętniącym życiem centrum kulturalno-biznesowym, przyciągającym nowoczesne firmy i międzynarodowych inwestorów”, mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny Skanska Property Poland.

„Jeszcze kilka lat temu ten rejon miasta wyglądał zupełnie inaczej. Teraz widać efekty decyzji biznesowych inwestora i konsekwentnej polityki proinwestycyjnej miasta. To jednak nie tylko infrastruktura, to także nowe miejsca pracy dla kilku tysięcy młodych, wykwalifikowanych specjalistów, którzy wybierają Katowice jako miejsce do życia. Znajdują tu nie tylko pracę, ale także dobre warunki do mieszkania, założenia rodziny, wychowania dzieci i ciekawego spędzania czasu wolnego”, mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Dwa pierwsze budynki kompleksu znalazły już prestiżowych najemców. Silesia Business Park A jest już niemal w całości wynajęty, a jego głównym najemcą jest firma PWC. Głównym najemcą drugiego budynku jest firma Capgemini, która w tym roku obchodzi dwudziestolecie działalności w Polsce. Specjalizacją katowickiego centrum jest zarządzanie infrastrukturą informatyczną a także usługi biznesowe dla klientów z całego świata.

„Uruchomienie biura w Silesia Business Park daje nam możliwość zrealizowania ambitnych planów rozwoju centrum i zapewnia naszemu zespołowi najwyższy komfort pracy. Aktualnie w Katowicach zatrudniamy już ponad 1500 osób i jesteśmy jednym z największym pracodawców z sektora nowoczesnych usług w regionie. Ekspansja katowickiego Capgemini świetnie wpisuje się w dynamiczną ewolucję miasta, które z roku na rok zwiększa swoją atrakcyjność biznesową”, mówi Marcin Nowak, Delivery Centre Director, Infrastructure Services Eastern Europe, Capgemini.

Zgodnie z planem, trzeci budynek kompleksu zostanie oddany do użytku w czwartym kwartale 2016 r.

***

Silesia Business Park – kluczowe fakty i liczby:

  • Kompleks docelowo będzie składał się z czterech, bliźniaczych budynków biurowych.
  • Powierzchnia najmu każdego z nich wyniesie 12 000 mkw.
  • Elewacja każdego z budynków składa się z 26 pasów: 13 czarnych, 5 złotych, 8 białych.
  • Budowa budynku B trwała 567 dni, czyli 18 miesięcy, czyli 13 608 godzin.
  • Wysokość każdego z budynków od poziomu garaży to 52 m
  • Do montażu części prefabrykowanej użyto około 1200 elementów, czyli słupów, belek, płyt prefabrykowanych.
  • Elewacja budynku składa się z blisko 8,5 tys. mkw. fasady aluminiowo szklanej bądź euronitowej.
  • Każdy budynek kompleksu uzyska certyfikację w systemie LEED na poziomie GOLD.
  • Projekt architektoniczny kompleksu powstał w pracowni medusa group.
  • Głównym najemcą budynku jest firma Capgemini. Generalnym wykonawcą budynku jest Skanska S.A. Za komercjalizację powierzchni odpowiada Skanska Property Poland.