c

Pięć sposobów na życie z myślą o naturze

Press release 15.02.2016 00:00 CET

W Stanach Zjednoczonych drukuje się 63 miliony gazet każdego dnia. Aż 44 miliony, czyli 69% z nich ląduje w koszach na śmieci. Gdyby poddać recyklingowi wyłącznie niedzielne wydania tych magazynów, bylibyśmy w stanie ocalić pół miliona drzew tygodniowo.[1] Z tego typu problemami na gruncie ekologii spotykamy się każdego dnia. W Polsce coraz częściej zawiązują się akcje takie jak No Printing Day, których celem jest zwrócenie uwagi na to, że każdy z nas poprzez proste codzienne działania może przyczynić się np. do ograniczenia wycinki lasów i tym samym istotnie wpłynąć na otaczające nas środowisko. Zadbać o nasze otoczenie możemy jednak na wiele sposobów. Oto niektóre z nich.

 

 

Im mniej, tym lepiej
By zadbać o środowisko, a jednocześnie zaoszczędzić, warto spojrzeć na segregację odpadów jako na skutek, któremu możemy zapobiec zwalczając jego przyczynę – minimalizując wytwarzane odpady. Na wyjątkowy ruch z myślą o środowisku zdecydowała się 24-letnia Amerykanka Lauren Singer, która ograniczyła wytwarzane przez siebie odpady do zera. Choć wydaje się to niemal niemożliwe, kilka prostych zasad pozwoliło zrealizować to założenie. Precyzyjne listy pozwalające uniknąć kompulsywnych zakupów, niepakowane (organiczne i naturalne) produkty spożywcze czy własnej produkcji kosmetyki ze środków codziennego użytku – to tylko niektóre ze sposobów, które pozwoliły Lauren Singer nie wytwarzać śmieci już od ponad dwóch lat. To niezwykłe posunięcie zmieniło życie młodej Amerykanki także pod kątem zawodowym. Przedsięwzięcie pozwoliło jej otworzyć firmę, zajmującą się sprzedażą ekologicznych produktów.[2] I choć to dość radykalna decyzja i nie każdy byłby w stanie pójść w ślady młodej Amerykanki, to próby ograniczania generowanych odpadów zaczynają podejmować ludzie na całym świecie.

Wykorzystaj energię ze słońca
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP, już 45% Polaków w swoich gospodarstwach domowych najchętniej wykorzystywałoby energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, energię w naszym domu możemy już nie tylko oszczędzać, ale także produkować. Jednym z najpopularniejszych w Polsce systemów energooszczędnych są kolektory słoneczne. Analizy wskazują, że także osoby nie korzystające dotąd z zielonych rozwiązań deklarują, że gdyby miały zainwestować w tego rodzaju systemy, w pierwszej kolejności wykorzystałyby właśnie kolektory słoneczne.[3] Nic w tym dziwnego, słońce jest największym darmowym źródłem energii. Chęć inwestowania w małe, przydomowe źródła energii odnawialnej jest także związana z oczekiwanym okresem zwrotu kosztów inwestycji.[4] Dobrze dobrany i zamontowany system fotowoltaiczny to inwestycja, która bardzo szybko wraca do domowego portfela – za pomocą tego systemu możemy wygenerować oszczędności rzędu 90% w skali roku.

Mieszkaj zdrowo
O środowisku możemy pomyśleć już na etapie wyboru mieszkania. Wielu deweloperów mieszkaniowych wprowadza do swoich ofert zielone rozwiązania, minimalizujące negatywny wpływ na środowisko i generujące realne oszczędności w budżecie domowym. Są i tacy, którzy robią jeszcze więcej. Dobrym tego przykładem jest firma Skanska, która postanowiła poddać warszawskie Osiedle Mickiewicza certyfikacji środowiskowej. Jest to pierwszy w Polsce i jeden z 450 w Europie budynek mieszkalny certyfikowany w systemie BREEAM, który jest potwierdzeniem nie tylko wysokiej jakości, ale także efektywności energetycznej inwestycji.  
„W trosce o środowisko naturalne i komfort życia mieszkańców na Osiedlu Mickiewicza wprowadziliśmy szereg udogodnień i energooszczędnych rozwiązań, które są w stanie w znacznym stopniu podnieść komfort życia mieszkańców, pozwalając im na minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko i generowanie oszczędności w budżecie domowym. Na osiedlu zostanie zastosowany m.in. centralny system zmiękczający wodę, który umożliwia znacznie mniejsze użycie detergentów i wydłuża żywotność sprzętu AGD oraz stacja mycia rowerów z użyciem wody deszczowej. Dodatkowo wszystkie wykorzystane materiały budowlane posiadają odpowiednie certyfikaty jakości i są antyalergiczne, a nad samym procesem budowy oraz florą i fauną w jej otoczeniu czuwa ekolog wraz z zespołem ekspertów ds. BREEAM”, mówi Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży w Skanska Residential Development Poland. Każdy mieszkaniec Osiedla Mickiewicza otrzyma także specjalny Przewodnik z rekomendacjami dotyczącymi wyposażenia, wykończenia i użytkowania mieszkań, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii i wody.

Sprzątaj z głową
Nie od dziś wiadomo, że powszechnie używane środki czystości wpływają niekorzystnie zarówno na nasze zdrowie, jak i otoczenie. Przedostające się do środowiska naturalnego szkodliwe substancje wraz z wodą i żywnością trafiają do naszego organizmu, w konsekwencji wywołując różnego rodzaju alergie. Trafiające do wód ściekowych detergenty przyczyniają się do wydzielania substancji trujących m.in. metanu i siarkowodoru, a w wyniku zachodzących procesów mogą doprowadzić do zniszczenia zbiorników wodnych. Ponadto detergenty to także plastikowe opakowanie, a co za tym idzie energia zużyta na ich wyprodukowanie. Istnieje jednak alternatywa. W naszych domach znajdziemy wiele produktów, takich jak ocet, soda oczyszczona, cytryna czy różnego rodzaju olejki eteryczne, które z powodzeniem możemy wykorzystać do stworzenia własnych środków czystości. Takie domowe produkty są znacznie zdrowsze, a skutecznością nie ustępują detergentom ze sklepowych półek. Przepisy na domowe detergenty z łatwością znajdziemy na portalach internetowych promujących zielony styl życia. Powoli powstają już nawet strony internetowe w całości poświęcone tematyce ręcznie robionych środków czystości.

Podejmij wege wyzwanie
Choć dieta wegetariańska wciąż budzi kontrowersje, jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów, w jaki możemy zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. Hodowla i produkcja mięsa na świecie generuje więcej CO2 niż cały transport samochodowy.[5] To problem, który znacząco oddziałuje na zmiany klimatyczne, nie tylko poprzez produkcję gazów cieplarnianych, ale także olbrzymie zużycie wody i energii. Z pomocą przychodzą instytucje dbające o ochronę zwierząt i ochronę środowiska, proponując wielbicielom mięsa akcje takie jak „Zostań wege na 30 dni”. I nawet jeśli nie wyobrażamy sobie naszej diety bez mięsa, to tego typu inicjatywy są dobrym sposobem na ograniczanie jego spożycia, a co za tym idzie troskę o środowisko. Dla ułatwienia decyzji o podjęciu wyzwania porzucenia mięsa w ramach inicjatywy fundacje wspomagają uczestników m.in. poprzez wysyłanie im codziennych wiadomości ze wskazówkami i ciekawostkami dotyczącymi diety pozbawionej mięsa, a także dostarczanie przykładowych jadłospisów, przepisów na dania wege i porad żywieniowych. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie ograniczyć ilości spożywanego mięsa, warto zastępować czerwone mięso, przede wszystkim wołowinę, której produkcja wymaga największych pokładów energii, innym rodzajem np. drobiem. 

 

[1] http://www.50waystohelp.com/
[2] http://www.collective-evolution.com/2014/11/23/she-hasnt-made-any-trash-in-2-years-this-is-what-her-life-is-like/
[3] Polacy o źródłach energii odnawialnej, Wyniki badania opinii publicznej – 2013 r., Wycinek z: Krajowego Planu Rozwoju Mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii do 2020 roku
[4] Polacy o źródłach energii odnawialnej, Wyniki badania opinii publicznej – 2013 r., Wycinek z: Krajowego Planu Rozwoju Mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii do 2020 roku
[5] http://www.theguardian.com/environment/2014/jul/21/giving-up-beef-reduce-carbon-footprint-more-than-cars