c

Skanska chce zatrudnić 165 studentów w ramach Programu Praktyk Letnich

Press release 06.04.2016 14:05 CET

Studenci, chcąc zapewnić sobie dobry start, studiują kilka kierunków, często z różnych dziedzin. Działy rekrutacyjne największych firm w Polsce podkreślają jednak, że to praktyczne umiejętności są przepustką do znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia. Niektóre firmy wychodząc naprzeciw potrzebom studentów, przygotowują specjalne programy praktyk. Skanska, największa firma budowlano-deweloperska w Polsce, organizuje w tym roku już 11. edycję Programu Praktyk Letnich, dając tym samym szansę studentom z całej Polski na rozwój i późniejsze zatrudnienie w branży budowlanej.

Program Praktyk Letnich Skanska

W tym roku w Skanska aż 165 studentów z całej Polski przez 12 tygodni będzie miało okazję uczyć się zawodu od praktycznej strony. Będzie to dla nich także szansa na pracę i rozwój w dynamicznie rozwijającej się firmie, która posiada ponad 125 lat doświadczenia globalnego, a tylko w Polsce zatrudnia prawie 8 tysięcy pracowników. Firma nieprzerwanie od wielu lat zdobywa też tytuły "Most Attractive Employer” w kategorii „Inżynieria” w badaniu opinii studentów przeprowadzanym przez firmę Universum oraz „Firma dla Inżyniera”.

„Praktyki są dla nas kluczowym źródłem odnajdywania młodych talentów. Studenci, którzy po 12 tygodniach pracy otrzymają pozytywną rekomendację opiekuna praktyki, mają możliwość dalszego rozwoju w szeregach naszej firmy. Od początku trwania programu w praktykach wzięło udział 784 studentów. Ponad 60% z nich zostało pracownikami Skanska, a niektórzy pełnią już nawet funkcję menedżerów projektów”, tłumaczy Katarzyna Skorupka-Podziewska, Dyrektor ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Skanska S.A.

Młodzi Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę, że wiedza to nie wszystko. Potrzebne jest doświadczenie i kompetencje miękkie, które najlepiej można rozwijać podczas pracy. Z badań wynika, że ponad 77%[1] studentów widzi potrzebę wykorzystania swojej wiedzy w praktyce. Ponad 70% młodych Polaków, którzy odbyli praktyki, uważa, że pomogły im one zdobyć doświadczenie zawodowe. Dodatkowo, znaczna część z nich twierdzi, że był to wartościowy czas, który pozwolił im także rozwinąć kompetencje miękkie

„Dla mnie praktyki były nie tylko możliwością przeniesienia tego, co zobaczyliśmy w książkach podczas studiów, na rzeczywistość na budowie. Był to także czas na zweryfikowanie swoich umiejętności, obserwację pracy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, a przede wszystkim na nauczenie się samodzielności i odpowiedzialności za wykonane prace, ponieważ podczas praktyk wszystko dzieje się naprawdę. Nadzór Skanska zapewnia bezpieczeństwo wszystkim pracownikom na budowie i nie pozawala na przechodzenie obok sytuacji niebezpiecznej. Istotną rolę odgrywa tutaj także mentor, dzięki któremu cały okres od wdrożenia w projekt po wykonywanie pierwszych samodzielnych zadań jest znacznie łatwiejszy”, opowiada Zuzanna Formowicz, uczestnik ubiegłorocznego Programu Praktyk Letnich Skanska, a obecnie Inżynier budowy.  

Wartości z odbycia praktyki są niepodważalne. Niemałe znaczenie ma także marka i wiarygodność organizacji, w której student chciałby odbyć staż. Jednak żeby skorzystać z oferowanych przez duże firmy programów praktyk, należy wykazywać się dodatkowymi cechami.

„W Skanska, poza wiedzą zdobytą na studiach, liczą się także ambicja, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole oraz odpowiedzialność praktykanta za podejmowane przez niego działania. Ważne jest dla nas, jakimi wartościami kierują się kandydaci, bowiem zależy nam, by reprezentowali postawy spójne z wartościami, na których opieramy naszą działalność biznesową. Podczas procesu rekrutacyjnego pytamy też studentów, czy wiążą swoją przyszłość z budownictwem – praktykanci, którzy po studiach chcą pracować w branży, są zmotywowani, chętnie podejmują wyzwania, a przede wszystkim chcą uczyć się i chłonąć praktyczną wiedzę od doświadczonych specjalistów” - mówi Katarzyna Skorupka-Podziewska.

Praktyki w Skanska są płatne, a dodatkowo skierowane nie tylko do osób uczących się na kierunkach technicznych. Studenci mogą także ubiegać się o praktykę w zespołach centrali, gdzie poszukiwani są przyszli specjaliści w zakresie finansów, zarządzania czy ekonomii. Pierwszym krokiem w aplikacji do programu jest złożenie formularza na oficjalnej stronie Skanska. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 15 kwietnia.

[1] Raport społeczny „Praktyki studenckie – pierwsze kroki na rynku pracy” http://youngpro.pl/artykuly/sposob-na-kariere/raport-spoleczny-praktyki-studenckie-pierwsze-kroki-na-rynku-pracy