c

Pierwsze spektakle w nowej siedzibie MCK Nowy Teatr

Press release 14.04.2016 15:50 CET

Dzięki zrealizowanej przez Skanska inwestycji Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr ma własną siedzibę, Warszawa wzbogaciła się o nowoczesne i wielofunkcyjne centrum kultury, zaś mieszkańcy i turyści zyskali obiekt, który wpływa na rozwój sfery emocjonalnej, wyobraźni oraz przyczynia się do wzbogacania wiedzy o otaczającym nas świecie. Dziś widzowie zobaczą pierwsze spektakle w nowych wnętrzach.

MCK Nowy Teatr

Nowe oblicze zabytkowej zajezdni MPO
Budowa wielofunkcyjnego centrum kulturalnego Nowy Teatr to przedsięwzięcie na dużą skalę. Świadczy o tym m.in. powierzchnia terenu inwestycji (8 800 m kw.), zakres prowadzonych prac oraz zabytkowy status budynku. Obiekt powstał w 16 miesięcy.

- Inwestycja ta była dla nas dużym wyzwaniem technologicznym. O skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że prace prowadzone były na terenie dawnej bazy MPO - zabytkowej hali warsztatowej i części budynku administracyjnego. Z dbałością o każdy szczegół oraz należyty szacunek dla obiektów zabytkowych zmodernizowaliśmy ten budynek przystosowując go dla potrzeb realizacji programu kulturalno-edukacyjnego Nowego Teatru – mówi Zdzisław Jaros, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. - Na szczególną uwagę zasługuje żelbetowa konstrukcja głównej sali teatralnej na czele z wysoką na 13 metrów, przykrytą kolebką, częścią centralną – to największa wartość zabytkowej hali warsztatowej – dodaje.

Funkcjonalność kluczem do sukcesu
- Pochodzącą z 1927 r. halę warsztatową zaadaptowaliśmy do nowych funkcji. Nowy Teatr zyskał wielofunkcyjną salę teatralną, księgarnię oraz przestrzeń do wypoczynku i rekreacji w formie miejskiego placu – wymienia Jacek Królak, Kierownik Budowy, Skanska. Centrum posiada także foyer, salę prób oraz pomieszczenia techniczne i zaplecze artystyczne. W wybranych pomieszczeniach wykonaliśmy także adaptację akustyczną – dodaje Kierownik Budowy.

Miejsca kultury cieszą się dużą popularnością, a Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr z pewnością dopełni bogatą i zróżnicowaną ofertę kulturalną zarówno Warszawy, jak i całego Mazowsza. W nowych wnętrzach – m.in. w wielofunkcyjnej sali teatralnej, widzowie będą mogli podziwiać spektakle jednej z najlepszych teatralnych grup w Polsce.

- Obiekt ten z pewnością zajmie zaszczytne miejsce w portfolio naszej firmy, obok tak znamienitych realizacji kulturalnych Skanska jak Centrum kulturalno-rekreacyjne w Sierpcu, Planetarium Wenus w Zielonej Górze, Krakowska Scena Variete Związkowiec, Fabryka Sztuki czy EC 1 w Łodzi, Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniu, Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Sala Wielka Centrum Kultury Zamek w Poznaniu czy Mała Scena Teatru Powszechnego w Łodzi – podkreśla Zdzisław Jaros ze Skanska.

Razem zmieniamy rzeczywistość
Roboty ruszyły w listopadzie 2014 roku. Inwestycja kosztowała 24,2 mln zł brutto i była finansowana z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegię oraz środków krajowych i budżetu miasta stołecznego Warszawy.