c

Wielka metamorfoza nadwiślańskich bulwarów

Press release 19.04.2016 10:55 CET

Niecały rok prac wystarczy, by kolejny odcinek warszawskich bulwarów wiślanych spełnił oczekiwania osób ceniących odpoczynek z dala od zgiełku miasta. Za zagospodarowanie 1,2-kilometrowego odcinka od Centrum Nauki Kopernik do mostu Śląsko-Dąbrowskiego odpowiedzialna będzie Skanska. 

Podpisanie umowy na budowę nadwiślańskich bulwarów - etap I - odc. 1.2

Odpoczynek w wielkim mieście
Z nowoczesnych bulwarów nad Wisłą będą mogli korzystać zarówno amatorzy sportu i rekreacji, jak i rodzice z dziećmi oczekujący ciszy i spokoju. Do ich dyspozycji przygotowana zostanie infrastruktura, m.in. do joggingu, wycieczek rowerowych oraz długich spacerów. Osoby poszukujące wypoczynku i relaksu z pewnością zachęci park, promenada spacerowa czy miejska plaża. Rodzice z dziećmi zyskają nowy obiekt do zabawy na powietrzu – bezpieczny i atrakcyjny wodny plac zabaw.

Miasto wzbogaci się także o multifunkcyjną przestrzeń ze sceną, gdzie będą mogły odbywać się wydarzenia plenerowe. Wszystko to w malowniczej scenerii z widokiem na panoramę warszawskiej Starej Pragi.

– Bulwary to inwestycja na którą czekają tysiące warszawiaków, nie możemy ich zawieść. Traktujemy ten projekt priorytetowo dlatego bacznie będziemy obserwować postęp prac na budowie. Mam nadzieję, że wykonawca nas nie zawiedzie i już latem przyszłego roku będziemy przechadzać się kolejnym fragmentem nadwiślańskiej promenady – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

- Cieszę się, że to Skanska powierzona została rola generalnego wykonawcy dokończenia bulwarów wiślanych. Startowaliśmy w pierwotnym przetargu na wykonanie tych prac i zajęliśmy w nim drugie miejsce, znamy więc doskonale ten projekt. Jako generalny wykonawca zrealizowaliśmy w całym kraju wiele podobnych inwestycji, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i poszanowaniem środowiska naturalnego. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac bulwary wiślane będą dobrze służyć warszawiakom i staną się przykładem projektu zrealizowanego z korzyścią dla społeczeństwa – mówi Krzysztof Andrulewicz, Prezes Zarządu Skanska S.A.

Zakres prac
- W ramach inwestycji przebudujemy obiekty wodne, wykonamy place, promenadę spacerową oraz ścieżki rowerowe – wymienia Tomasz Ostalczyk, Menadżer Projektu, Skanska. - Ponadto wzbogacimy teren o urządzenia rekreacyjne i elementy małej architektury. Przebudujemy także infrastrukturę podziemną, powstaną punkty dostępowe do wifi oraz sieć monitoringu - dodaje.

Nowy wygląd zyskają m.in. Park Żywej Rzeki przy Centrum Nauki Kopernik, Bulwar Mariensztacki z wodowskazem warszawskim i pawilonami usługowymi oraz Plac Uniwersytecki z Bulwarem Uniwersyteckim – będzie to przestrzeń wielofunkcyjna ze sceną oraz amfiteatralnymi schodami oraz plaża z pawilonem obsługowym. Teren zostanie zagospodarowany – powstaną piaszczyste pola i rabaty z ozdobnymi trawami. Powstanie także przejście podziemne pod Wisłostradą w rejonie ul. Bednarskiej.

Moda na zdrowie
Od ponad 125 lat Skanska działa w różnych segmentach rynku. Wznosi biurowce, fabryki, hale przemysłowe. Buduje drogi, mosty, osiedla i centra handlowe. W portfolio firmy znajdują się także obiekty sportowe i rekreacyjne, wśród których wymienić warto chociażby stadiony i boiska, baseny i aquaparki, tory regatowe czy kajakarstwa górskiego, a także bulwary czy promenady rekreacyjne. Nierzadko obiekty te stają się wizytówkami miast.

- Dzięki wybudowanym przez nas obiektom sportowo-rekreacyjnym coraz więcej osób uprawia sport i staje się zdrowszymi ludźmi. Infrastrukturę sportową użytkują całe pokolenia, dla starszych to często powrót do aktywności po latach, a dla młodszych – pierwsza nauka zdrowych nawyków – mówi Jacek Szuta, Dyrektor Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego w Warszawie, Skanska. - Z infrastruktury tej korzystają profesjonalni sportowcy, ale także miłośnicy zdrowego stylu życia oraz kibice. Dla nas jako wykonawcy to ogromna satysfakcja budować nie tylko ścieżki rowerowe, aleje parkowe, promenady, siłownie pod chmurką czy wielofunkcyjne boiska, ale przede wszystkim współtworzyć modę na zdrowie – podkreśla Jacek Szuta.

Doświadczenie i profesjonalizm
Ważną pozycję wśród realizacji sportowo-rekreacyjnych Skanska stanowią m.in. Tor Regatowy Malta w Poznaniu, letnia estrada koncertowa we Władysławowie, Regionalne Centrum Sportu w Kołobrzegu, Park Wodny „Stawy”, Centrum Grodziska Mazowieckiego, miejskie korty tenisowe wraz z infrastrukturą w Łodzi czy stadion piłkarski w Kielcach. Spółka może pochwalić się również takimi realizacjami jak rewitalizacja Zespołu pałacowo-parkowego w Poddębicach, gdzie w ramach zadania wykonała bulwar pieszo-rowerowy wzdłuż rzeki Ner, budowa obwałowań i bulwarów wiślanych w Krakowie, remont pomostu żelbetowego przy bulwarze nadmorskim w Gdyni. Skanska przebudowała także fragment nabrzeża pomiędzy murem Zamku Malbork a wschodnim brzegiem rzeki Nogat, gdzie wyzwaniem była lokalizacja inwestycji - to teren o ogromnym znaczeniu turystycznym i komunikacyjnym. Dzięki przebudowie, nabrzeże Nogatu jest teraz bardziej atrakcyjne dla turystów, a także mieszkańców, którzy spędzają tutaj wolny czas.

Razem zmieniamy rzeczywistość
Prace nad projektem zagospodarowania lewobrzeżnego bulwaru Wisły rozpoczął w 2009 r. wybór koncepcji architektonicznej przebudowy. W konkursie na projekt bulwaru złożono 31 prac. Zwyciężyła koncepcja grupy RS Architektura.

Etap 1 – odcinek 1.2 projektu wykona Skanska dla Zarządu Mienia m.st. Warszawy działającego w imieniu Miasta Stołecznego Warszawa. Wartość kontraktu wynosi ponad 65,8 mln zł brutto. Roboty potrwają 11,5 miesiąca. Inwestycja jest dofinansowana z projektu „Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy „Pedałuj i płyń” (bike & sail) - etap I”, ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.