c

Pierwsza taka ścieżka rowerowa w Rzeszowie

Press release 31.05.2016 16:37 CET

W Rzeszowie zakończyła się budowa II etapu ulicy Iwonickiej (na odcinku od ul. Iwonickiej do ul. Pańskiej), wzdłuż której powstała pierwsza kolorowa ścieżka rowerowa. Dzięki inwestycji mieszkańcy osiedla Słoneczny Stok zyskali wygodne i wyczekiwane połączenie z dzielnicą Przybyszówka i z centrum miasta. Wartość zadania, które zrealizowała Skanska na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie to blisko 2,3 mln zł brutto.

fot. Skanska

 

Wygodne połączenie
W ramach zadania Skanska wykonała 522 m nowej jezdni o szerokości 6 m oraz 500 m czerwonej ścieżki rowerowej. Wraz z ulicą powstały chodniki z kostki betonowej brukowej, krawężniki, miejsca postojowe oraz oświetlenie uliczne. Prace objęły także przebudowę sieci elektrycznej, gazociągowej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej. – Czerwona ścieżka rowerowa to pierwsza tego typu inwestycja w mieście – zaznacza Piotr Maślona, Kierownik Budowy, Oddział Budownictwa Inżynieryjnego Skanska w Rzeszowie. – Kolorowe ścieżki rowerowe czy rolkowe, które wykonujemy na indywidualne potrzeby zamawiającego, zapewniają równą nawierzchnię. Dzięki nim zwiększa się komfort jazdy, ale przede wszystkim staje się ona bezpieczniejsza.

Wehikuł zmian
Rowery z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników, którzy częściej decydują się na dłuższe rowerowe wyprawy. Poza tym rower staje się symbolem zmian w mentalności społeczeństwa. Przybywa rowerzystów w miastach. Poza np. kurierami czy dostawcami pizzy coraz częściej swoje auta zastępują pracownicy biurowi. W zakorkowanych śródmieściach rower staje się idealną alternatywą dotarcia do pracy czy domu, pozwalając zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy, bo… jest szybki, modny, ekologiczny, ekonomiczny i zdrowy - poprawia aktywność fizyczną, pozwalając utrzymać dobrą formę, a  przy tym spalić zbędne kalorie.

Moda na zdrowie
Dzięki wybudowanym przez nas obiektom sportowym coraz więcej osób uprawia sport i staje się zdrowszymi ludźmi. Infrastrukturę sportową użytkują całe pokolenia - dla starszych to często powrót do aktywności po latach, a dla młodszych – pierwsza nauka zdrowych nawyków. Z infrastruktury tej korzystają profesjonalni sportowcy, ale także miłośnicy zdrowego stylu życia oraz kibice.
Wśród zrealizowanych w regionie inwestycji wymienić można m.in. kładkę dla pieszych i rowerzystów w Przemyślu nad Sanem w ramach projektu Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej, zaplecze sportowe na stadionie miejskim w Rzeszowie, kompleks sportowo-rekreacyjny w Lesku, odbudowę stadionu w Ropczycach, budowę pomostów pływających - kei oraz stanicy żeglarskiej nad Jeziorem Tarnobrzeskim czy rozbudowę basenów w Boguchwale. - Dla nas jako wykonawcy to ogromna satysfakcja budować nie tylko ścieżki rowerowe, aleje parkowe, siłownie pod chmurką, baseny czy wielofunkcyjne boiska, ale przede wszystkim modę na zdrowie – podkreśla Piotr Maślona.

Noś odblaski – świeć przykładem
W dobie rosnącej liczby rowerzystów, których coraz częściej spotykamy na drogach, priorytetem staje się bezpieczna jazda. - Apelujemy zatem o właściwe oznakowanie siebie i jednośladu. Te informacje przekazujemy również dzieciom podczas realizowanej przez nas ogólnopolskiej akcji „Bezpieczni w pobliżu budowy”, którą od 8 lat prowadzimy  w szkołach podstawowych w całej Polsce ucząc najmłodszych m.in. zasad bezpiecznego poruszania się po drodze – zaznacza Agnieszka Kotela, lokalny koordynator kampanii, Specjalista ds. Komunikacji Zewnętrznej, Skanska. – Promujemy też noszenie elementów odblaskowych, dzięki którym kierowca może zauważyć pieszego lub rowerzystę z odległości 150, a nie 20 metrów, gdy jest już zdecydowanie za późno na jakąkolwiek reakcję. Mamy nadzieję, że nasza akcja zwiększy ilość widocznych osób poruszających się po zmierzchu.
Przez 8 lat, w kilkuset spotkaniach w ramach akcji wzięło  już ponad 111 tys. dzieci.
- W zeszłym roku w województwie podkarpackim Tomcio Brygadzista i Zebra Drogowa – bohaterowie naszych spektakli - spotkali się z blisko 1000 uczniów.