c

W Warszawie powstaną dwie nowe placówki edukacyjne dla dzieci

Press release 09.06.2016 08:00 CET

Od września 2017 r. najmłodsi warszawiacy będą mogli rozpocząć edukację w nowym przedszkolu przy ul. Zdrowej. 250 dzieci od 3 do 5 roku życia zyska bezpieczną i nowoczesną przestrzeń. Obiekt będzie sprzyjać nie tylko nauce i rozwojowi, ale także doskonałej zabawie. Rok później nowy obiekt powstanie również przy ul. Dzieci Warszawy – będzie to kompleks szkolno-sportowy zrealizowany w formule „design&build”.    

Przedszkole przy ul. Zdrowej na warszawskim Wilanowie (wizualizacja - Pracownia Tremend Sp. z o.o.)

Dwa kontrakty w jednym dniu
Dziesięciooddziałowe przedszkole przy ul. Zdrowej na zlecenie Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy oraz zespół szkolno-sportowy przy ul. Dzieci Warszawy na zlecenie Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy zrealizuje Skanska. 8 czerwca spółka podpisała dwa kontrakty. Budowa przedszkola pochłonie blisko 10,5 mln zł brutto natomiast budowa szkoły podstawowej wraz z halą blisko 31,7 mln zł brutto.

- Cieszę się, że to Skanska powierzona została rola generalnego wykonawcy kolejnych placówek edukacyjnych w Warszawie. Jako generalny wykonawca zrealizowaliśmy w mieście wiele podobnych inwestycji, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i poszanowaniem środowiska naturalnego. Jestem przekonany, że po zakończeniu prac zarówno przedszkole przy ul. Zdrowej jak i szkoła przy ul. Dzieci Warszawy będą dobrze służyć najmłodszym warszawiakom i staną się przykładem projektów zrealizowanych z korzyścią dla społeczeństwa – mówi Zenon Bugno, Dyrektor warszawskiego oddziału budownictwa ogólnego Skanska.

Komfortowe i bezpieczne przedszkole w Wilanowie
- Sukcesywnie powiększamy liczbę miejsc w przedszkolach publicznych na terenie Wilanowa – mówi Ludwik Rakowski, burmistrz Dzielnicy Wilanów. - Przedszkole przy ul. Zdrowej będzie kolejną placówką na terenie Wilanowa Zachodniego, jednego z szybciej rozwijających się obszarów Warszawy. Mam nadzieję, że wykonawca – firma Skanska – dołoży wszelkich starań, by wykonać inwestycję dobrze i w terminie.

W ramach inwestycji powstanie dwukondygnacyjny budynek, częściowo podpiwniczony wraz z niezbędną infrastrukturą. Obiekt o powierzchni 3 148 m kw. oraz kubaturze 12 235 m sześc. będzie pełnił funkcję publicznego przedszkola dla młodszych i starszych dzieci. Zabezpieczy także potrzeby administracyjne placówki.

Znajdą się w nim: sale dla dzieci do zajęć rekreacyjno-zabawowych oraz indywidualnych, szatnie, sanitariaty, strefa gastronomiczna, zaplecze administracyjne oraz pomieszczenia techniczne. Sala rekreacyjno-zabawowa na parterze będzie dostępna także dla rodziców natomiast z sali na pierwszym piętrze będzie dostęp do dwóch zewnętrznych, zadaszonych przeszkleniem tarasów użytkowych. Na pierwszym piętrze swoje pokoje będą mieli też opiekunowie, logopeda i psycholog. Pierwsze piętro to także rozdzielnia posiłków i zmywalnia, połączone windą kuchenną z blokiem żywieniowym na parterze.

- W trosce o komfort osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich, zbudujemy windę przystosowaną do ich potrzeb - mówi Karol Kozieł, Menadżer Projektu, Skanska. – Ponadto wszystkie wejścia do budynku oraz przejścia (przejazdy) będą bezprogowe. Szerokość przejść i drzwi umożliwią przejazd osób poruszających się na wózkach. Obiekt będzie posiadał również toaletę przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. Na przejściach z chodników na ulicę wykonamy obniżenia, a na parkingach wydzielimy miejsca na samochody dla osób niepełnosprawnych – dodaje.

W nowym przedszkolu układ komunikacji wewnętrznej będzie prosty, co umożliwi łatwą orientację dzieci i rodziców w przestrzeni obiektu.

- W ramach umowy zagospodarujemy również teren - wykonamy dojazdy, parkingi, zieleń, elementy małej architektury, place zabaw z urządzeniami dostosowanymi do wieku dzieci, wydzielone niską zielenią rekreacyjną – wymienia Menadżer Projektu. - Potem uzyskamy pozwolenie na użytkowanie obiektu i przekażemy przedszkole inwestorowi, a najmłodsi będą mogli cieszyć się nowym miejscem do zabaw, edukacji i integracji.

- W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych wykorzystamy materiały i elementy, które posiadają aprobaty ITB i atesty PZH. Oznacza to, że zastosowane w budynku rozwiązania będą zgodne z wszelkimi normami technicznymi oraz higienicznymi, np. do wykończenia wnętrz nie zostaną użyte żadne materiały łatwo zapalne, których produkty rozkładu termicznego są bardzo toksyczne lub intensywnie dymiące – wyjaśnia Karol Kozieł. - Bezpieczeństwo to jedna z ważniejszych cech, jakimi powinno charakteryzować się współczesne przedszkole. Przedszkolaki zyskają atrakcyjne, komfortowe i nowoczesne sale do nauki i zabawy. Ich rodzice natomiast spokój, że zdrowiu i życiu ich dzieci nie zagraża żadne niebezpieczeństwo - komentuje.

- Dodatkowo budynek wyposażymy w innowacyjne instalacje. Przywołanie dzieci z poszczególnych sal zajęć przez ich opiekunów, przy jednoczesnej identyfikacji osoby przywołującej, będzie możliwe dzięki instalacji wideo pomiędzy holem wejściowym na parterze a poszczególnymi salkami, w których przebywać będą dzieci – zaznacza Paweł Augustyniak, Starszy Specjalista ds. Oferowania, Skanska.

Szkoła w Ursusie – sport i nauka w jednym miejscu
- W ramach umowy na kompleksowe zaprojektowanie i wybudowanie zespołu szkolno-sportowego przy ul. Dzieci Warszawy 42 w Ursusie do czerwca 2018 r. powstanie budynek szkoły podstawowej wraz z halą sportową połączony z istniejącym budynkiem zespołu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W zakres inwestycji wchodzi również zagospodarowanie przyległego terenu, które składa się z: budowy boisk sportowych, chodników, dojazdów do budynku i ogrodzeń, urządzenie zieleni oraz placów zabaw, a także budowy niezbędnej infrastruktury technicznej – wymienia Wiesław Klimek, Menadżer Projektu, Skanska.

Kolejne placówki oświatowe w Warszawie
Skanska ma doświadczenie w realizacji obiektów edukacyjno-oświatowych. W ostatnich latach spółka oddała do użytku budynek 10-oddziałowego przedszkola przy ul. św. Urszuli Ledóchowskiej na warszawskim Wilanowie. Ponadto, jest wykonawcą szkoły amerykańskiej w Konstancinie Jeziornej, siedziby Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie. Przebudowała również Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie.

W Warszawie w sektorze oświatowym Skanska obecnie realizuje 8 kontraktów: trzy ekologiczne żłobki na warszawskiej Białołęce w formule „zaprojektuj i wybuduj” – przy ul. Odkrytej, Truskawkowej i Krzyżówki, Międzypokoleniowe Centrum Edukacji - również w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Spółka rewitalizuje też Gmach Audytoryjny w Kampusie Centralnym Uniwersytetu Warszawskiego. Na warszawskim Ursusie buduje przedszkole w Parku Achera, na Mokotowie gimnazjum przy ul. Żywnego, zaś przy ul. Limanowskiego przebudowuje budynek na potrzeby The British School.

Wizualizacja: Przedszkole przy ul. Zdrowej na warszawskim Wilanowie (Pracownia Tremend Sp. z o.o.)