c

W Gorzowie Wlkp. rusza budowa żłobka dla 100 maluchów

Press release 13.06.2016 16:00 CET

Komfortowe i bezpieczne przestrzenie, w tym atrakcyjny plac zabaw ze zjeżdżalnią i karuzelą  – tak zapowiada się nowy żłobek, który powstanie na gorzowskim Górczynie. W swoich progach pomieści 100 maluchów. Inwestycję, na zlecenie Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, wykona firma Skanska. Wartość realizowanych przez generalnego wykonawcę robót wyniesie niemal 3,9 mln zł netto. Właśnie rusza budowa długo wyczekiwanej palcówki.

Autorem projektu żłobka jest architekt Krzysztof Grzegorzewski z Gorzowa Wlkp.

Nowy żłobek powstanie przy ul. gen. Maczka w sąsiedztwie Przedszkola Miejskiego nr 17.

Inwestujemy w społeczne potrzeby mieszkańców
 Gorzów rośnie społecznie - coraz bardziej wspieramy rodziny – mówi Jacek Wójcicki, Prezydent Gorzowa. - Zależy nam, aby opiekunowie, rodzice byli aktywni zawodowo, a najmłodsi mieli zapewnioną profesjonalną opiekę. Miasto rozwija się – trwa rozbudowa gorzowskich osiedli, rozwija się osiedle Górczyn. Budowa nowego żłobka przy ul. Maczka – to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców od lat! Wsłuchujemy się w ich potrzeby i realizujemy je – dodaje Prezydent.

Rusza budowa
- W przeciągu tygodnia rozpoczniemy prace budowlane - najpierw roboty ziemne i fundamentowe - mówi Marcin Małycha, Menadżer Projektu, Skanska. - W lipcu zaczniemy wznosić pierwsze mury placówki, a we wrześniu planujemy „zamknąć” stan surowy pod dachem. Jesień przeznaczymy na roboty wykończeniowe. Finał robót budowlanych planowany jest na koniec listopada, a uzyskanie pozwolenia na użytkowanie żłobka - na grudzień br. W połowie stycznia 2017 r. pierwsze dzieci będą mogły zostać objęte opieką w nowej placówce.
Autorem projektu żłobka jest architekt Krzysztof Grzegorzewski z Gorzowa Wlkp.

Komfortowe przestrzenie
Żłobek zapewni opiekę dla 100 maluchów. Będzie to wolnostojący budynek parterowy. Pomieści 4 oddziały - każdy przeznaczony dla 25 dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Każdy oddział będzie się składał z dwóch sal: zajęć i wypoczynku. Zostanie wyposażony w wózkarnię, szatnię, rozdzielnię posiłków, magazyn zabawek, pomieszczenia wc dla dzieci i personelu. W żłobku znajdą się również pomieszczenia administracyjne, magazyn żywności, pomieszczenia techniczne, porządkowe i higieniczno-sanitarne, a także nowoczesna kuchnia – w niej całe jedzenie będzie przygotowywane na miejscu, co zapewni jego jakość i świeżość.

W ramach kontraktu wykonane zostanie także podziemne uzbrojenie w postaci: instalacji wody, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, elektroenergetycznej, przyłączy ciepłowniczych i teletechnicznych. - Warto wspomnieć, że powstanie zbiornik do gromadzenia wody deszczowej. Woda będzie wykorzystywana do celów gospodarczych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zmniejszy się zapotrzebowanie na wodę z wodociągu, a to niewątpliwa korzyść dla środowiska – mówi Marcin Małycha.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
- Naszym priorytetem jest szeroko pojęte bezpieczeństwo – mówi Paweł Skrzypczak, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. - Dbamy o to, by wszyscy nasi pracownicy mieli bezpieczne warunku do pracy, by cali i zdrowi wracali każdego dnia do swoich rodzin. Ale tak samo ważne jest dla nas bezpieczeństwo przyszłych użytkowników budowanych przez nas inwestycji - obiektów użyteczności publicznej, dróg, mostów itd. - Żłobek, na realizację którego podpisujemy dziś umowę, na pewno będzie bezpieczną placówką. Sale zajęć zostaną wyposażone w meble i urządzenia do ćwiczeń ruchowych ze wszelkimi niezbędnymi atestami i certyfikatami. Atrakcyjnym miejscem będzie też plac zabaw. Na dzieci będą czekał m.in. zjeżdżalnia, piaskownica, bujaki, huśtawki, karuzela. Wszystkie materiały i urządzenia będą posiadać niezbędne aprobaty techniczne i certyfikaty, które zapewnią najmłodszym bezpieczeństwo podczas zabawy. Szykuje się ciekawa, ale przede wszystkim bezpieczna zabawa! – dodaje Paweł Skrzypczak.

Bez barier architektonicznych
Żłobek zostanie przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne.
Dostęp do placówki będzie możliwy dzięki zaprojektowanym pochylniom. Wewnątrz obiektu nie będzie barier architektonicznych w postaci progów Odpowiednio dostosowany zostanie także plac zabaw i parking.

- Cieszymy się, że budujemy dla najmłodszych – mówi Paweł Skrzypczak, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. - W nowoczesnym żłobku maluchy znajdą komfortowe i bezpieczne warunki do rozwoju, tu będą też stawiać pierwsze kroki …. edukacyjne. Rodzice będą mogli czuć się spokojni o swoje pociechy. Budujemy obiekt, który dla wielu dzieci stanie się pierwszym przystankiem na drodze do integracji ze społeczeństwem - to daje satysfakcję – dodaje Paweł Skrzypczak.

Skanska w Gorzowie Wlkp.
- Jesteśmy obecni na ryku gorzowskim od kilkunastu lat, a od kilku mamy tu swoją filię przy ul. Kazimierza Wielkiego 61 – mówi Marcin Małycha, Menadżer Projektu, Skanska. Dostrzegamy w tym mieście szereg możliwości rozwoju, a przede wszystkim potencjał inwestycyjny. Realizacje, którymi możemy się pochwalić to m.in. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Sikorskiego, Archiwum Państwowe, kompleksowy remont AWFu, dwa etapy przebudowy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego czy rozbudowa Zespołu Szkół w Kłodawie. Aktualnie realizujemy budynek Państwowej Straży Pożarnej przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego, prowadzimy również remont na terenie Słowianki oraz remont stacji pomp Górczyn.