c

Urlopowe BHP

Press release 21.06.2016 12:57 CET

3 wskazówki, jak zapewnić sobie bezpieczne wakacje

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi upragniony urlop. Kilkudniowy lub dłuższy, przez wszystkich pracowników wyczekiwany przez okrągły rok. Co zrobić, aby niósł on ze sobą tylko i wyłącznie przyjemności? Jak wykluczyć sytuacje potencjalnie niebezpieczne i zagwarantować sobie „spokojną głowę” podczas wypoczynku? Oto trzy kluczowe wskazówki.

urlopowe BHP by Skanska

Po pierwsze przewiduj
Niektórym sytuacjom niebezpiecznym nie jesteśmy w stanie zapobiec, możemy jednak je przewidzieć i odpowiednio wcześniej przygotować się. Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym. Jeśli nasz urlop organizuje biuro podróży, prawdopodobnie ubezpieczenie jest wliczone w cenę wycieczki. Jeśli wybieramy się na własną rękę, o ubezpieczenie musimy zadbać w inny sposób. W przypadku kiedy wybieramy się do kraju członkowskiego UE, warto wyrobić w najbliższej placówce NFZ kartę EKUZ. Dzięki temu w przypadku leczenia szpitalnego nie trzeba pokrywać kosztów podstawowego leczenia. Na wszelki wypadek warto mieć przy sobie pewne podstawowe leki. Zwłaszcza, gdy podróżują z nami dzieci lub osoby starsze. W przypadku samodzielnej podróży autem warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia assistance. Należy jednak upewnić się, że ubezpieczenie będzie obowiązywać także w kraju, do którego zmierzamy. Taka polisa zapewni nam komfort w przypadku ewentualnej kolizji.  - Podróż samochodem, zwłaszcza jeśli jest daleka, wymaga odpowiedniego przygotowania się. Podstawowymi punktami na naszej liście powinien być przegląd samochodu, najlepiej w stacji diagnostycznej, a także sprawdzenie, gdzie obecnie trwają remonty dróg i jakie objazdy zostały na tę okoliczność wyznaczone. To znacznie ułatwi przebieg podróży i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Dodatkowo, jeśli wybieramy się zagranicę, dobrze jest sprawdzić panujące w danym kraju przepisy drogowe. Pamiętajmy też o planowaniu przerw w podróży na odpoczynek. Pozwoli to nam uniknąć ryzykownych sytuacji, a co za tym idzie, zapewni bezpieczeństwo – wskazuje Patryk Halota, Menadżer ds. BHP Skanska Property Poland.

Podczas jazdy w rejonie prowadzenia prac budowlanych na jezdni, zwolnijmy i zachowajmy szczególną ostrożność dla bezpieczeństwa własnego, ale także pracowników prowadzących roboty. Musimy pamiętać, że takie kompleksowe przygotowanie na wypadek sytuacji niebezpiecznych może „uratować” nasze wspomnienia z wakacji. 

Wskazówka: Jeśli wybieramy się na zagraniczne wakacje i zabieramy ze sobą telefon komórkowy, warto sprawdzić czy usługa roaming’u została włączona. Jeśli nie, dobrze jest skontaktować się w tej sprawie z operatorem. W przypadku sytuacji niebezpiecznej czy wypadku posiadanie telefonu, z którego możemy skontaktować się z odpowiednimi służbami jest niezwykle cenne.

Po drugie dobrze zaplanuj
Zanim wyruszymy w drogę warto sprawdzić miejsce, do którego się wybieramy. Zwłaszcza, jeśli jest to kraj o odmiennej kulturze. Dobrze jest zapoznać się ze zwyczajami, które tam panują i zebrać informacje, które zapewnią nam bezpieczeństwo. W niektórych krajach gesty, które w Polsce są akceptowalne np. kciuk podniesiony do góry, mogą obrazić lokalną społeczność i spowodować niepotrzebny konflikt. Dodatkowo warto również zapoznać się z przepisami prawnymi. Często to, co w Polsce uznane jest jako legalne i dopuszczalne w innym kraju może być traktowane jako przestępstwo. Wcześniej ułożony plan podróży może pozwolić nam nie tylko na zachowanie bezpieczeństwa, ale także na oszczędności. Warto sprawdzić np. czy w kraju, w którym będziemy wypoczywać kursują autobusy miejskie (znacznie tańsze od tych, przeznaczonych jedynie dla turystów) lub czy muzeum, które chcemy zobaczyć przewiduje dzień darmowych wejść na najbliższy czas. Warto również bilety do różnego rodzaju atrakcji turystycznych, zarówno muzeów, bazylik, jak i nawet wesołych miasteczek kupić wcześniej online. Pozwoli nam to zaoszczędzić nie tylko pieniądze – często taki zakup jest znacznie tańszy niż na miejscu – ale przede wszystkim czas, który spędzilibyśmy w kolejce. Pamiętajmy o dzieciach – nie wszędzie mogą z nami pójść, a czasami takich informacji brakuje na stronach internetowych. Warto także zapoznać się z ofertą kart walutowych, także bezpłatnych, które pozwolą nam uniknąć opłat za przewalutowanie na miejscu. Dobre przygotowanie do wyjazdu i starannie ułożony plan wycieczki to gwarancja spokojnego i przyjemnego wypoczynku.

Wskazówka: Nie dajmy się oszukać! Bilety wszelkiego rodzaju kupujmy tylko w legalnych źródłach, nawet jeśli ktoś proponuje nam zakup w niższej cenie. Warto w takich przypadkach stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Po trzecie zachowaj ostrożność
Okres urlopowy to czas, kiedy w sposób szczególny wzrasta liczba kradzieży. Aby uniknąć wielu nieprzyjemności z tym związanych, należy przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć nasze pieniądze i dokumenty – zarówno osobiste, jak i bilety lotnicze lub potwierdzenia zakwaterowań i ubezpieczenia. Dzieci warto wyposażyć w opaskę z danymi kontaktowymi rodzica – przy zamieszaniu na lotniskach, czy innych zatłoczonych miejscach łatwo o chwilę nieuwagi. Nie trzymajmy także wszystkich pieniędzy i dokumentów w jednym miejscu. Dodatkowo jeśli wybieramy się w podróż poza granice kraju, warto wziąć ze sobą kilka dokumentów tożsamości np. dowód osobisty i paszport (nawet jeśli krajem docelowym jest państwo, które posiadania tego drugiego nie wymaga). Dlaczego? W momencie kiedy np. w dniu wylotu ginie nam jeden z nich, możemy zgłosić kradzież, a następnie wrócić do kraju bez konieczności wyrabiania w ambasadzie tymczasowych dokumentów, a co za tym idzie bez zmiany terminu wyjazdu. Warto już przed wyjazdem założyć sobie konto na portalach, które służą zastrzeganiu dokumentów. Dzięki temu w ciągu kilku minut będziemy mogli zgłosić zaginięcie lub kradzież np. paszportu. Dobrze także już przed urlopem zlokalizować, gdzie znajduje się najbliższa polska ambasada lub konsulat.

Musimy pamiętać także, że nasza dłuższa nieobecność w domu to także okazja dla złodzieja. Właśnie dlatego przed urlopem powinniśmy w sposób szczególny zadbać o bezpieczeństwo naszego mieszkania czy posesji. W jaki sposób?
Nie od dziś wiadomo, że dobre kontakty z sąsiadami są na wagę złota. Jeśli mamy sąsiada, któremu możemy całkowicie zaufać – poprośmy go o przypilnowanie mieszkania. Oczywiście, nie chodzi o całodobowy monitoring posesji. Wystarczy, że taka osoba będzie co jakiś czas zabierać ulotki z naszej wycieraczki oraz zmieniać ustawienia rolet. Jednym zdaniem – stwarzać pozory naszej obecności. Jeśli jednak nie mamy zaufanego sąsiada możemy zabezpieczyć nasze mieszkanie na kilka innych sposobów. Jednym z nich są automatyczne włączniki światła, które w określonych odstępach czasu będą uruchamiać oświetlenie w naszym domu lub inne nowoczesne systemy, dzięki którym możemy sterować oświetleniem z każdego miejsca na świecie za pomocą aplikacji. - Wraz ze wzrostem rynku inteligentnych rozwiązań mamy coraz większy wybór takich systemów, które będą szyte na miarę naszych potrzeb. Przykładem są m.in. kamery podłączone do sieci, dzięki którym możemy kontrolować sytuację w naszym domu w dowolnym momencie. Dodatkowym atutem jest fakt, że często są one wyposażone w czujniki ruchu, dzięki czemu nie monitorują i nagrywają obiektu przez cały czas, a jedynie wtedy, kiedy nastąpi taka potrzeba. – wyjaśnia Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży Skanska Residential Development Poland. Ekspert podkreśla jednak, że fundamentem dobrze zabezpieczonego mieszkania nie tylko podczas urlopu, jak i przez cały rok, są przede wszystkim dobrej jakości drzwi antywłamaniowe czy okna i rolety ze specjalnymi zabezpieczeniami.

Wskazówka: Jedną z oznak nieobecności właściciela jest pełna listów skrzynka pocztowa. To właśnie w taki sposób złodziej sprawdza, czy nikogo nie zastanie w domu. Jeśli nie możemy powierzyć nikomu klucza, warto złożyć zlecenie na poczcie, aby cała nasza korespondencja została przetrzymana do powrotu z wakacji. Wówczas przepełniona skrzynka nie będzie wskazywała na puste mieszkanie.