c

ABB bierze cały Axis

Press release 22.06.2016 11:15 CET

Firma ABB, globalny lider w zakresie technologii energetyki i automatyki, zdecydowała się rozszerzyć dotychczasową umowę najmu powierzchni biurowej w krakowskim budynku Axis o kolejne 10 000 mkw. Dzięki temu Axis stanie się znaczącym centrum operacyjnym spółki w Europie.

Axis, Kraków, Skanska Property Poland

O przeprowadzce do budynku Axis, ABB zdecydowało już we wrześniu 2015 r. Wtedy firma podpisała umowę na wynajem połowy budynku, w którym planowała skonsolidować kilka swoich krakowskich oddziałów. Następnie najemca podjął decyzję o tym, aby rozszerzyć obecność w biurowcu realizowanym przez Skanska.

- Decyzja o rozszerzeniu współpracy z firmą Skanska związana jest z dynamicznym rozwojem kompetencji i zatrudnienia m.in. w obszarze IT. Do końca 2018 roku planujemy zatrudnić kolejne tysiąc osób, a budynek Axis świetnie wpisuje się w plany rozwojowe firmy oraz umożliwi konsolidację dotychczasowych, krakowskich biur ABB – mówi Janusz Machnicki, dyrektor ds. zarządzania majątkiem ABB w Polsce.

- Sukces biznesowy projektu Axis, jako budynku, który bardzo szybko znalazł inwestora i głównego najemcę jest najlepszym potwierdzeniem olbrzymiego zainteresowania biznesu rynkiem biurowym w Krakowie. Nasz projekt jest uszyty na miarę tego miasta - jednej z najlepszych destynacji biznesowych w Europie. Dzięki stosunkowo wczesnemu rozpoczęciu współpracy z firmą ABB i naszym bliskim relacjom, mogliśmy w pełni dostosować Axis do jej potrzeb, a także uwzględnić innowacyjne rozwiązania technologiczne dostarczone przez naszego najemcę - mówi Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania portfelem budynków w Skanska Property Poland.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu rozwija się w Krakowie w dynamicznym tempie. Miasto od kilku lat wskazywane jest jako najlepsza lokalizacja w Europie i jedna z najlepszych na świecie dla rozwoju firm outsourcingowych. Kolejnych inwestorów przyciąga tu przede wszystkim szerokie grono specjalistów z doświadczeniem w realizacji zaawansowanych procesów biznesowych.

Axis jest potwierdzeniem sukcesu biznesowego Skanska Property Poland. Deweloper w całości wynajął i sprzedał budynek na długo przed oddaniem do użytku, zaplanowanym na IV kwartał 2016 r. To już druga inwestycja firmy w Krakowie. Pierwszym projektem firmy w stolicy Małopolski była Kapelanka 42 – kompleks dwóch budynków, który podobnie jak Axis, jest w całości wynajęty i sprzedany dwóm inwestorom. W marcu bieżącego roku Skanska rozpoczęła budowę kolejnej inwestycji – High Five, przy ulicy Pawiej w Krakowie, przy Dworcu Głównym.

Axis: kluczowe fakty i liczby

  • Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: 20 000 mkw. GLA
  • Planowany termin oddania do użytku I etapu: IV kwartał 2016 r.
  • Pierwszy etap kompleksu dostarczy 174 miejsca parkingowe oraz 102 miejsca dla rowerzystów
  • Certyfikacja: LEED Gold dla Shell & Core
  • Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne. Za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.