c

Zaprojektują i wybudują DW nr 306

Press release 29.07.2016 14:05 CET

W połowie 2019 roku na odcinku pomiędzy dwiema gminami – Buk i Stęszew poprawi się układ komunikacyjny. Kierowcom będzie się jeździło bezpieczniej i bardziej komfortowo, a piesi i rowerzyści zyskają nowe chodniki i ścieżki. Dziś Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał umowę ze Skanska na realizację inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

 

Budowa

Nowa droga potrzebna od zaraz
Obecny stan drogi nie jest najlepszy. Nawierzchnia jest już mocno zdeformowana, brakuje utwardzonych poboczy. Mieszkańcy odetchną z ulgą, gdyż dzięki przebudowie zyskają całkowicie nową i szerszą jezdnię, z poboczami, a także nowe skrzyżowania i zmienioną organizację ruchu. Ponadto z myślą o pieszych i rowerzystach Skanska zaprojektuje i wykona nowe chodniki, zatoki autobusowe i ścieżki rowerowe. Inwestycja zdecydowanie poprawi układ komunikacyjny w regionie, a przejazd pomiędzy gminami  Buk i Stęszew będzie sprawniejszy, bardziej komfortowy i przede wszystkim bezpieczny m.in. także dzięki stalowym barierom ochronnym.

Zaprojektuj i wybuduj
Zadanie zostanie realizowane przez Skanska w formule „zaprojektuj i wybuduj” w oparciu o Decyzję Środowiskową pozyskaną przez WZDW w Poznaniu oraz o Program Funkcjonalno- Użytkowny opracowany przez WZDW.
- Realizację kontraktu rozpoczniemy od prac projektowych, sukcesywnie uzgadnianych ze wszystkimi niezbędnymi instytucjami. Po zakończeniu prac projektowych nastąpi etap uzyskania decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID), który zgodnie z umową powinniśmy uzyskać w styczniu 2018 roku – mówi Paweł Mróz, Menadżer Projektu, Skanska. Kolejny etap budowy obejmie już prace drogowe.

Szerzej i z nowymi chodnikami
- Realizacja powierzonej nam inwestycji obejmuje odcinek drogi wojewódzkiej nr 306 od miejscowości Buk do skrzyżowania z będącą obecnie w budowie drogą ekspresową S5 – wyjaśnia Paweł Mróz. Wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 19 mln zł brutto. - Zakres prac, które wykonamy obejmie zaprojektowanie nowego układu komunikacyjnego oraz jego budowę, w tym m.in. poszerzenie drogi do szerokości 6,5 m, przebudowę przepustów, przebudowę i budowę skrzyżowań, budowę zatok autobusowych, nowych chodników i ścieżek rowerowych – dodaje Mróz. Ponadto Skanska przebuduje istniejącą i wykona nową kanalizację deszczową, a także zjazdy z drogi. Budowa potrwa do końca czerwca 2019 roku.

Skanska w Wielkopolsce 
Firma jest wykonawcą wielu inwestycji na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego. Skanska przebudowała wnętrza wschodniego skrzydła poznańskiego Zamku, zbudowała m.in. Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego, Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Wybudowała także trasę S11 na odcinku Poznań – Kórnik, obwodnicę Kórnika, Śremu, pierwszy etap Zachodniej Obwodnicy Poznania na odcinku od autostrady A2 do Swadzimia. Obecnie spółka realizuje liczne inwestycje na terenie województwa, w tym m.in. budowę drogi powiatowej na odcinku z Kaliska do Gogolina, budowę przedszkola w Opatówku czy przebudowę ulic w Kole.

Pobierz