c

11 km ciszy na DW-973 Tarnów – Żabno

Press release 19.08.2016 11:45 CET

Rusza rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 973 Borusowa-Tarnów na odcinku Tarnów - Żabno. Dzięki inwestycji podróż z Tarnowa w stronę Buska-Zdroju będzie szybsza, bardziej komfortowa i przede wszystkim bezpieczniejsza. Dzisiaj firma Skanska podpisała umowę z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie na realizację tej inwestycji. Zadanie zostanie zrealizowane w formule „Zaprojektuj i wybuduj”, a wartość kontraktu to blisko 17,5 mln zł brutto. Prace zakończą się w sierpniu 2018 roku.

fot. Skanska

Komfort i bezpieczeństwo
Remont całego odcinka odbędzie się na długości 11 kilometrów, od granicy z Tarnowem do granicy z miejscowością Nieciecza. - W ramach zadania poszerzymy jezdnię z 6 m do 7 m, a w miejscowości Żabno powstanie trzeci pas ruchu. Przebudujemy skrzyżowania DW nr 973 z drogami bocznymi. Powstaną tu lewoskręty, dzięki czemu zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji - będzie bezpieczniej – informuje Witold Miśtak, Menadżer Projektu, Oddział Budownictwa Inżynieryjnego Skanska w Krakowie. Prace obejmą remont odwodnienia drogi, w tym przebudowę przepustów, rowów i budowę kanalizacji. Powstaną chodniki i ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, perony przystankowe i przejścia dla pieszych. - Przebudujemy zjazdy indywidualne i publiczne. W Żabnie przeniesiemy także kapliczkę w okolice stawu. Aktualnie znajduje się ona na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i św. Jana i jej obecna lokalizacja koliduje z nowo projektowaną drogą – dodaje Witold Miśtak.

Cicha nawierzchnia
– Będzie także ciszej - podkreśla Witold Miśtak. - Warstwę ścieralną jezdni wykonamy w technologii BBTM, która ma za zadanie obniżyć hałas wytwarzany przez przejeżdżające pojazdy. Wykonujemy mieszanki mineralno-asfaltowe do układania cichych nawierzchni, by poruszające się po nich pojazdy generowały niższy poziom hałasu wytwarzany przez koła. Mieszanki te stosujemy przede wszystkim w miastach i na terenach zabudowanych, ale nie tylko. Ciche nawierzchnie doskonale wspomagają działanie ekranów akustycznych, wszędzie tam, gdzie wymagane jest obniżenie poziomu hałasu.

Uwaga! Utrudnienia!
Prace remontowe rozpoczną się w październiku br. Do tego czasu będziemy projektować nową drogę, zgodnie z formułą „Zaprojektuj i wybuduj”. Właściwe roboty zaczniemy od ronda w Żabnie i będziemy je prowadzić w kierunku Tarnowa - mówi Witold Miśtak. - W poszczególnych etapach robót będą przebudowywane pobocza i wymieniane chodniki, co spowoduje czasowe ograniczenia w poruszaniu się pieszych. Nawierzchnia jezdni wraz z jej poszerzeniem oraz przepusty będą realizowane w technologii połówkowej, co ograniczy przepustowość drogi. Wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Jednak o wszystkich utrudnieniach będziemy informować użytkowników ruchu drogowego na bieżąco, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac. Przewidywane zakończenie robót to sierpień 2018 roku.

Długo wyczekiwana inwestycja
Rozbudowa DW nr 973 Borusowa-Tarnów na odcinku Tarnów - Żabno jest częścią inwestycji mającej na celu budowę nowego korytarza transportowego na osi północ południe, który stanie się alternatywą dla obciążonego odcinka drogi krajowej nr 73. Będzie to najkrótsze połączenie południa Małopolski z województwem świętokrzyskim (do mostu w m. Borusowej).

Pobierz