c

Kolejna droga wojewódzka do remontu

Press release 19.08.2016 14:25 CET

Rusza długo wyczekiwana rozbudowa DW nr 519. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie podpisał dziś ze Skanska umowę na realizację zadania wartego ponad 24 mln zł netto. Kierowcy i mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą – zwiększy się komfort jazdy i ich bezpieczeństwo.

Droga

Planowana inwestycja obejmuje kompleksową rozbudowę ponad 13-kilometrowego odcinka drogi od skrzyżowania z krajową 7 w Małdytach do Morąga.

Ważna w regionie
Droga wojewódzka nr 519 zlokalizowana jest w północnej Polsce w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim, na terenie trzech powiatów. Dodatkowo, w okolicach miejscowości Małdyty przecina drogę krajową 7 łączącą Warszawę z Gdańskiem. Dzięki swojej lokalizacji odgrywa znaczącą rolę w regionie. Dotychczas usprawniała ruch między powiatami. Po przebudowie funkcjonalność drogi znacząco wzrośnie. Inwestycja wpłynie także na poprawę bezpieczeństwa podróżnych oraz dostępność do terenów turystycznych i inwestycyjnych w regionie, co z pewnością umożliwi rozwój tego obszaru.

Ponad 13 km do przebudowy
- Zakres powierzonych nam prac zakłada kompleksową modernizację wspomnianego odcinka w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego. Prace obejmą przebudowę i wzmocnienie nawierzchni drogi, korektę łuków poziomych i pionowych, przebudowę skrzyżowań z drogami podporządkowanymi i budowę nowego ronda – wyjaśnia Jakub Krzysztofiak, Menadżer Projektu, Skanska. Przebudowane zostaną zjazdy publiczne i indywidualne, powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe, a dotychczasowe zostaną odnowione. Mieszkańcy doczekają się nowych zatok autobusowych, parkingów i zatok postojowych. Aby zwiększyć komfort jazdy i odwodnienie drogi, wybudowany zostanie system kanalizacji deszczowej. Wzdłuż drogi powstanie oświetlenie uliczne. Dla poprawy bezpieczeństwa zastosowane zostaną także elementy spowolnienia ruchu, powstaną bariery energochłonne i ochronne. - Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo jest to ważna i wyczekiwana lokalnie inwestycja, dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że to Skanska ją zrealizuje  – mówi Jakub Krzysztofiak, Menadżer Projektu, Skanska. – Na wykonanie całości zadania mamy czas do końca maja 2018 roku – dodaje.

Zabytkowy most
Dzięki inwestycji przebudowane zostaną także 3 mosty. Pierwszy z nich - i jednocześnie najbardziej wymagający pod względem realizacji - znajduje się w miejscowości Wilamowo nad Kanałem Elbląskim. Ten obiekt o znaczeniu historycznym wybudowany został w 1860 r. Jego przebudowa obejmie nie tylko wzmocnienie nawierzchni, ale także odrestaurowanie pod okiem konserwatora zabytków. Do przebudowy przewidziano jeszcze 2 inne obiekty mostowe: w miejscowości Dobrocin, gdzie przebudowywany most zostanie dostosowany do obowiązujących wymagań i klasy obciążeń A oraz w miejscowości Dobrocinek na rzece Krela. Podobnie jak obiekt w Dobrocinku jego przebudowa polegać będzie na dostosowaniu obiektu do obowiązujących wymagań i podniesieniu do klasy obciążeń A. Poza obiektami mostowymi, na kontrakcie wybudowanych zostanie szereg przejść dla płazów i małych ssaków, których łączna długość wyniesie 420 m.

 

Pobierz