c

Pierwszy budynek mieszkalny w Polsce oficjalnie z BREEAM

Press release 06.09.2016 07:00 CET

Pierwszy etap warszawskiego Osiedla Mickiewicza autorstwa firmy Skanska z końcem sierpnia zdobył międzynarodowy certyfikat BREEAM na poziomie Good. Certyfikat jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym wysokie standardy zielonego budownictwa. To pierwszy budynek wielorodzinny w kraju, który zdobył takie odznaczenie. Proces certyfikacji przeprowadziła firma Go4Energy.

Osiedle Mickiewicza w Warszawie

Osiedle Mickiewicza to nowoczesny kompleks mieszkaniowy realizowany przez spółkę Skanska Residential Development Poland, który powstaje przy ul. Rudzkiej w Warszawie. Certyfikat BREEAM został przyznany budynkowi, który powstaje w ramach pierwszego etapu i będzie częścią całego osiedla. Budynki w ramach kolejnych etapów również będą certyfikowane. Osiedle będzie liczyć łącznie 497 mieszkań, realizowanych w czterech fazach. Pierwszy etap inwestycji, liczący 105 mieszkań o powierzchni od 28 do ponad 100 mkw., zostanie oddany do użytku w ostatnim kwartale 2016 r. W ofercie sprzedaży zostały trzy ostatnie mieszkania.

- Blisko 40% - aż tylu naszych klientów zadeklarowało, że certyfikat był ważnym czynnikiem przy wyborze mieszkania. Dziś jesteśmy przede wszystkim zadowoleni z tego, że możemy dostarczyć naszym mieszkańcom szereg rozwiązań, których nie znajdą nigdzie indziej. Wprowadziliśmy na rynek pierwsze ekologicznie certyfikowane osiedle w kraju i liczymy, że to upowszechni wprowadzanie zielonych standardów w różnego typu budynkach w Polsce. W Skanska zamierzamy certyfikować wszystkie kolejne inwestycje mieszkaniowe – mówi Bartosz Kalinowski, prezes Skanska Residential Development Poland.

Certyfikat – co to oznacza?
Osiedle Mickiewicza powstaje z zastosowaniem rozwiązań, które odpowiadają kryteriom systemu certyfikacji BREEAM. Aby sprawdzić, czy budynek spełnia wysokie międzynarodowe standardy w zakresie ekologicznych rozwiązań budowlanych, została wykonana niezależna ocena oraz nadzór przez specjalnego BREEAM Assessor’a. Jest to specjalista, który wdraża oraz czuwa nad spełnianiem celów certyfikacji oraz potwierdza jakość materiałów, konstrukcji, środowiska wewnętrznego oraz efektywność energetyczną i wodną budynku.

- Na etapie budowy, prac instalacyjnych, testów i odbiorów odpowiedni specjaliści zostali zaangażowani w proces tzw. comissioning’u, czyli niezależnego sprawdzenia poprawności działania systemów budynku – grzania, wody użytkowej, oświetlenia, wentylacji i automatyki. Proces comissioning’u daje gwarancję przyszłym mieszkańcom, że zainstalowane elementy spełniają odpowiednie normy i standardy. W ramach projektu został zatrudniony również ekolog, który sporządził plan ochrony fauny i flory na terenie inwestycji oraz specjalista od zieleni, który brał udział w przygotowaniu projektu nasadzeń – mówi Aleksandra Goller, menedżer projektu Skanska Residential Development Poland. – Podczas budowy ponad 75% odpadów zostało przekazane do recyclingu – dodaje.

Położenie na piątkę
Osiedle Mickiewicza spełnia 100% wymagań certyfikacji BREEAM pod względem położenia inwestycji na mapie miasta – dostępu do komunikacji miejskiej, sklepów, kościołów, terenów rekreacyjnych oraz infrastruktury rowerowej. Unikalne umiejscowienie, na pograniczu Bielan i Żoliborza, nazwanych Zielonymi Płucami Warszawy, będzie sprzyjać długim spacerom i dobremu samopoczuciu mieszkańców. Co więcej, osiedle Mickiewicza jest usytuowane w pobliżu trzech parków: Stawów Kellera, Kępy Potockiej i Lasu Bielańskiego. Pomiędzy poszczególnymi budynkami osiedla zaprojektowano odpowiednie odległości, co będzie sprzyjało zachowaniu naturalnych widoków z okien mieszkań. Na terenie osiedla został częściowo utrzymany starodrzew. Istniejąca roślinność wzbogacona została o dodatkowe nasadzenia drzew i krzewów. W najbliższym otoczeniu budynku znajdą się miejsca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Na osiedlu dostępny będzie także punkt naprawy i mycia rowerów, do którego wykorzystana zostanie odzyskana woda opadowa.

Ciekawe rozwiązania i… oszczędności
Dzięki certyfikacji BREEAM na osiedlu Mickiewicza będzie możliwe uzyskanie oszczędności w kosztach utrzymania części wspólnych na poziomie około 10%. Będzie to możliwe przede wszystkim przez wprowadzenie energooszczędnego oświetlenia, którego ważnymi elementami są czujniki ruchu i zmierzchowe, które dostosowują natężenie światła do panującej pory dnia oraz oświetlenie LED w częściach wspólnych budynku, które jest źródłem oszczędności energii rzędu 80%. Na Osiedlu Mickiewicza zadbano o podział mieszkań na strefy dzienną i nocną. Panoramiczne i wysokie okna w części dziennej, pozwalają na naturalne doświetlenie mieszkania. Zastosowana w inwestycji stacja uzdatniania wody podnosi jakość wody, przedłuża żywotność sprzętu AGD i pozwala uzyskać oszczędności na rachunkach za wodę. Rozwiązania wprowadzone przy projektowaniu Osiedla Mickiewicza pozwalają także na redukcję kosztów utrzymania mieszkania. Każdy mieszkaniec otrzyma Przewodnik Obsługi Budynku, w którym zawarte będą informacje dotyczące wyposażenia oraz systemów w budynku. W przewodniku zamieszczone zostaną również informacje dotyczące zalecanych certyfikatów energetycznych dla urządzeń domowych, takich jak: pralka, zmywarka, lodówka itp., a także zalecenia dotyczące doboru armatury sanitarnej, pozwalającej na oszczędność wody.

Każde mieszkanie na Osiedlu Mickiewicza będzie zapewniało miejsce typu home office. Oznacza to, że przynajmniej jedno pomieszczenie będzie umożliwiać pracę z miejsca zamieszkania poprzez zapewnienie odpowiedniego wyposażenia w postaci gniazd elektrycznych, dostępu do łącza szerokopasmowego, a także odpowiedniego oświetlenia i przestrzeni na ustawienie biurka.

Przy budowie Osiedla Mickiewicza użyto nietoksycznych i certyfikowanych materiałów budowlanych. Przy wykańczaniu budynku wykorzystane zostaną wyłącznie kleje i farby z niską zawartością związków lotnych.