c

Bajkowe przedszkole w parku Achera już otwarte

Press release 05.10.2016 10:30 CET

Na warszawskim Ursusie, w parku Achera przy ul. Walerego Sławka, powstało nowe, magiczne miejsce - przedszkole. Przestronny, kolorowy budynek otoczony zielenią i placem zabaw od 3 października wypełnił się radosnymi głosami przedszkolaków. Inwestycję o wartości ponad 5 mln zł brutto – rok przed umownym terminem - zrealizowała Skanska na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

fot. URZĄD M.ST. WARSZAWY

Rok przed planowanym terminem
W parku Achera powstało dwukondygnacyjne przestronne przedszkole z 6 salami zajęć, salami rekreacyjno-zabawowymi, pomieszczeniami administracji, niezbędnym zapleczem sanitarnym i w pełni wyposażonym zapleczem kuchennym. Przed budynkiem do dyspozycji dzieci jest kolorowy plac zabaw, zaś rodzice i nauczyciele mogą skorzystać z obszernego parkingu.

– Naszym zadaniem było zaprojektowanie nowego budynku przedszkola wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu, uzyskanie pozwolenia na budowę, wybudowanie obiektu oraz uzyskanie pozwolenie na użytkowanie – komentuje Wiesław Klimek, menadżer projektu, Skanska. - Zgodnie z umową na realizację projektu mieliśmy czas do maja 2017 r., jednak dzięki zaangażowaniu pracowników Skanska i dobrej organizacji pracy roboty budowlane zakończyliśmy blisko rok wcześniej. Po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z odbiorami i pozwoleniem na użytkowanie nową placówkę oddaliśmy naszemu klientowi już w tym roku – dodaje menadżer projektu.

– Inwestycja została zakończona blisko rok przed terminem, dzięki czemu przeprowadziliśmy dodatkową rekrutację i 126 najmłodszych mieszkańców naszej dzielnicy rozpoczęło edukację przedszkolną w publicznej placówce jeszcze w tym roku – mówi Urszula Kierzkowska, burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Magia i funkcjonalność
Dzięki prostym rozwiązaniom wypracowanym przez Skanska na etapie projektowania udało się stworzyć obiekt, w którym elementy funkcjonalne tworzą estetykę budynku przedszkola.

- Przedszkole wyróżnia niezwykle kolorowy i bajkowy wystrój. Magiczny nastrój już od wejścia tworzą kolorowe konstrukcyjne słupy podpierające daszek wejściowy. Wnętrze budynku to przestronny hol doświetlony z obu stron obszernymi witrynami z oryginalną poczekalnią w kształcie pnia drzewa. Pod sufitem zawiesiliśmy na różnych wysokościach akustyczne wyspy w kształcie chmurek, zaś na piętro poprowadziliśmy szerokie schody z barierami imitującymi wysoką trawę – wymienia Karolina Rutkowska, kierownik robót, Skanska.

Wiadomo, że najwięcej ciepła ucieka przez ściany, dlatego powinny być one dostatecznie ciepłe. W tym celu fasadę Skanska wykonała w większości w systemie BSO – to bezspoinowy system ocieplania, który znacznie zmniejszy koszty ogrzewania budynku podczas użytkowania. Ponieważ to obiekt dla dzieci, fasadę spółka wzbogaciła o kolorowe elementy okładziny HPL.

– Obiekt  jest przestronny,  przytulny, z nowoczesną i ciekawą aranżacją pomieszczeń, wyposażony  w funkcjonalne i dostosowane do potrzeb dzieci, pracowników i rodziców urządzenia i meble. Wizualizacja przestrzeni oddaje w pełni klimat nawiązujący do pobliskiego parku, a poczekalnia dla rodziców w pniu drzewa jest niezwykle oryginalnym rozwiązaniem – mówi Renata Trzepizur, dyrektor nowego przedszkola. – Placówka  jest w pełni  dostosowana do pełnej realizacji potrzeb dzieci wymagających wsparcia w postaci pomocy psychologiczno-pedagogicznej, poprzez posiadanie bogatego  zaplecza dla specjalistów oraz sali zajęć integracji sensorycznej – dodaje Renata Trzepizur.

Inwestycja w liczbach
Powierzchnia całkowita budynku: 1740 m kw.
Powierzchnia netto budynku: 1465 m kw.
Powierzchnia placu zabaw: 244 m kw.
Powierzchnia zieleni urządzonej: 605 m kw.
Powierzchnia placu manewrowego wraz z miejscami parkingowymi i chodnikami: 1195 m kw.
Kubatura brutto budynku: 7870 m sześc.

Ursus – dzielnica przyszłości dla małych i dużych
Ursus to jedna z najczęściej zasiedlanych w ostatnich latach warszawskich dzielnic. Często zamieszkują tu rodziny z małymi dziećmi. Przedszkole w parku Achera to nie jedyna edukacyjno-oświatowa inwestycja w tej okolicy. Z myślą o nieco starszych dzieciach w Ursusie powstaje również szkoła. Projekt także realizuje firma Skanska. 

– W ramach umowy na kompleksowe zaprojektowanie i wybudowanie zespołu szkolno-sportowego przy ul. Dzieci Warszawy 42 w Ursusie do czerwca 2018 r. powstanie budynek szkoły podstawowej wraz z halą sportową połączony z istniejącym budynkiem zespołu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W zakres inwestycji wchodzi również zagospodarowanie przyległego terenu, które składa się z budowy boisk sportowych, chodników, dojazdów do budynku i ogrodzeń, urządzenie zieleni oraz placów zabaw, a także budowy niezbędnej infrastruktury technicznej – wymienia Wiesław Klimek ze Skanska.

Doświadczenie Skanska i troska o bezpieczeństwo najmłodszych
Od kilkudziesięciu lat Skanska jest jednym z głównych wykonawców inwestycji dla polskiego szkolnictwa i edukacji. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt zrealizowanych w tej branży projektów. Jednocześnie firma wyróżnia się duża troską o bezpieczną realizację swoich budów. Od 8 lat prowadzi kampanię społeczną „Bezpieczni w pobliżu budowy”, podczas której promuje umiejętność bezpiecznego poruszania się po drodze, zwłaszcza w pobliżu budowy. W trakcie budowy przedszkola w parku Achera bajkowi bohaterowie - Zebra Drogowa i Tomcio Brygadzista - odwiedzili pobliską Szkołę Podstawową nr 4 im. Władysława Broniewskiego. Bohaterowie przedstawienia uczyli najmłodszych jakie są znaki drogowe, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i dlaczego dzieci nie powinny wchodzić na plac budowy. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe.