c

Nowa droga połączy osiedla na Warszawskiej Skarpie dzięki synergii spółek

Press release 22.11.2016 15:15 CET

We współpracy z miastem stołecznym Warszawa spółki Skanska Residential Development Poland i Ronson Development rozpoczęły budowę ponad 1,2-kilometrowego odcinka drogi w sercu Starego Mokotowa. Nowa droga powstaje u podnóża warszawskiej skarpy, gdzie realizowane są wyjątkowe projekty mieszkaniowe, posiadające cechy zaczerpnięte z idei miasta ogrodu, stworzonej przez Ebeneznera Howarda – to m.in. niska, willowa zabudowa wtopiona w rozległe tereny zielone. Deweloperzy wspólnie pokryją koszt budowy drogi, a inwestycję zrealizuje – jako generalny wykonawca – warszawski Oddział Budownictwa Inżynieryjnego Skanska S.A.

fot. Skanska

Nowe inwestycje mieszkaniowe nie mogą funkcjonować bez niezbędnej infrastruktury, dlatego deweloperzy w pierwszej kolejności budują drogę, która umożliwi przyszłym mieszkańcom dogodne połączenie z okoliczną siecią dróg, a dzięki temu bezpieczne i płynne poruszanie się.

- W ramach zadania przebudujemy fragment ulicy Pory – od Alei Sikorskiego przy torze Stegny. Będzie to odcinek o długości 120 metrów. Prace wykonamy także na dawnych terenach zielonych, gdzie powstanie odcinek drogi o około 1100 metrów długości – mówi Bartosz Zarzycki, kierownik budowy, Skanska S.A. – Roboty rozpoczęliśmy w październiku i potrwają one ok. 12 miesięcy – dodaje.

- Budowa drogi dojazdowej na Mokotowie we współpracy z miastem i grupą Skanska ma na celu m.in. poprawę funkcjonalności realizowanych inwestycji poprzez zapewnienie przyszłym mieszkańcom możliwości sprawnej komunikacji z pozostałymi częściami miasta. Stanowi także nasz wkład w rozwój tkanki miejskiej na tym obszarze ze starannym zachowaniem wytycznych planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego też dla nas jako spółki pełne zaangażowanie w uzyskanie wszelkich potrzebnych pozwoleń umożliwiających realizację tej inwestycji było naturalnym krokiem – mówi Artur Tomaszek, menedżer projektu, Ronson Development.

Nowopowstające Miasto Ogród
Deweloperzy pod Skarpą Warszawską realizują swoje dwa prestiżowe osiedla, tj. projekt Jaśminowy Mokotów (Skanska Residential Development Poland) oraz Nova Królikarnia (Ronson Development).

Teren znajdujący się pod Skarpą Warszawską to w ambicji planistów miejskich obszar, z którego warszawiacy mają być dumni jak z Żoliborza czy Saskiej Kępy. Mieszkańcy odnajdują tu zieleń, ciszę i spokój. W tej unikalnej w skali całej Warszawy okolicy, pośród parków miejskich, takich jak Arkadia czy Dolinka Służewiecka, spokojnych uliczek, z dobrym dojazdem do centrum, powstają wyłącznie wyjątkowe osiedla, w których przyszli mieszkańcy z pewnością poczują się dobrze. Poniekąd wynika to z planów zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta, w zgodzie z którymi deweloperzy budujący swoje osiedla muszą m.in. zadbać o zachowanie od 55 do 60 proc. powierzchni czynnej biologicznie. Nie zobaczymy tu również wieżowców, ponieważ maksymalna wysokość jaką mogą osiągnąć budynki na tym terenie to 11 metrów. Ale plany miasta to nie wszystko – Skanska Residential Development Poland idzie o krok dalej i np. certyfikuje ekologicznie swoje budynki, oferując swoim mieszkańcom jeszcze więcej. Tak było w przypadku Osiedla Mickiewicza i tak też będzie w przypadku Jaśminowego Mokotowa. 

- Na terenie Warszawskiej Skarpy zrealizujemy Jaśminowy Mokotów – drugie osiedle w naszym portfolio, które będzie certyfikowane ekologicznie i jednocześnie druga taka inwestycja w kraju. To dla nas duża satysfakcja, że możemy zrealizować projekt w tej wyjątkowej lokalizacji, a przy tym wnieść jeszcze wartość dodatkową. Aby zdobyć BREEAM, inwestycja musi spełnić szereg wymagań dotyczących m.in. oddziaływania prowadzonych robót i samego budynku na środowisko naturalne, a także jego późniejszego użytkowania. Wiemy jednak, że dla mieszkańców naszych osiedli to ważne i dlatego decydujemy się na takie działania. Staramy się dbać o naszych klientów od momentu wbicia w ziemię przysłowiowej pierwszej łopaty. W ramach inwestycji przy Jaśminowej, przygotowany zostanie także specjalny park z przestrzenią do rekreacji, staw oraz ogródki - mówi Łukasz Witek, menedżer projektu, Skanska Residential Development Poland.

Jaśminowy Mokotów będzie osiedlem o kameralnej, dwupiętrowej zabudowie i prostej, skandynawskiej formie. Budowa I etapu inwestycji przewidziana jest na okres od IV kwartału 2016 do II kwartału 2018 roku.

Z korzyścią dla przyszłych mieszkańców
Budowa drogi to niezwykle ważna część powstawania całego osiedla, czy też wielu osiedli, które już wkrótce mają stanąć na tym terenie. W ramach kontraktu – na terenie nowych osiedli spółek Skanska Residential Development Poland i Ronson – powstanie także kanalizacja deszczowa, ciągi rowerowe i piesze, parkingi oraz nasadzenia zieleni.

Połączenie pracy różnych jednostek Skanska w ramach jednego kontraktu to stała praktyka firmy. Wspólne działanie w różnych obszarach, w tym przypadku deweloperskim i wykonawczym, to bezpośredni zysk dla otoczenia i przyszłych mieszkańców. Niewątpliwą korzyścią płynącą z tej synergii jest nie tylko wymiana doświadczeń i wiedzy, która niejednokrotnie już odzwierciedliła się w powstaniu ciekawych i innowacyjnych projektów w Warszawie (takich jak m.in. Osiedle Mickiewicza, Park Ostrobramska czy Atrium 1 i 2) – to przede wszystkim budowanie w oparciu o te same wartości.

- Dzięki takim wspólnym działaniom, cały cykl projektowy działa sprawnie ze względu na bezpieczeństwo finansowe, a my mamy możliwość korzystania ze wspólnych doświadczeń. Często zdarza się, że ten sam zespół po stronie generalnego wykonawcy i inwestora prowadzi razem kolejny projekt. Współpraca w ramach grupy Skanska sprawia, że możemy zagwarantować klientom terminowość i wysoką jakość, przewyższającą nawet wymagane normy – mówi Tomasz Ostalczyk, menadżer projektu, Skanska S.A.

Pobierz