c

medusa zaprojektuje budynek Skanska w Gdańsku

Press release 14.12.2016 12:30 CET

Skanska zdecydowała, że to studio medusa group - jedna z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce - zaprojektuje jej premierowy projekt biurowy w Trójmieście. Będzie to przykład prostej, nowoczesnej architektury, dopasowanej do charakteru i zmieniających się potrzeb miasta. „Filozofią naszych dotychczasowych projektów realizowanych ze Skanska jest ich uniwersalny charakter i ponadczasowość. Podobny koncept stworzymy w Gdańsku”, mówi Przemo Łukasik z medusa group.

Skanska Property Poland & medusa group - projects

 

 

Projekt biurowy Skanska powstanie w ścisłym centrum biznesowym Gdańska, naprzeciwko kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

- Zespół budynków biurowych przy ul. Grunwaldzkiej znajduje się w miejscu szczególnym pod względem lokalizacji. Przebiega tędy trójmiejski szlak komunikacyjny z główną arterią łącząca trzy miejskie ośrodki oraz linią SKM. Zadaniem, jakie postawiła przed nami Skanska było wprowadzenie tam nowej zabudowy. Docelowo ma ona wytworzyć ciekawą przestrzeń ogólnodostępną i uruchomić proces przemian miejskiej przestrzeni, która w dalszej perspektywie wzbogaci się o nowe, wysokiej klasy budynki użyteczności publicznej – tłumaczy Przemo Łukasik.

Będzie to pierwsza inwestycja biurowa Skanska w Trójmieście i jednocześnie pierwszy projekt architektoniczny medusa group w Gdańsku. Wywodząca się ze Śląska grupa architektów współpracuje ze Skanska od niemal dekady. Projekt przy Grunwaldzkiej będzie ósmym wspólnym przedsięwzięciem architektonicznym. W portfolio dotychczasowych realizacji znajdują się już łódzki budynek Green Horizon, Kapelanka 42 w Krakowie, Dominikański we Wrocławiu, w który pracownia wkomponowała zrewitalizowany pałac barokowy, budowana w Łodzi Nowa Fabryczna, czy wreszcie Silesia Business Park w Katowicach – kompleks zaliczany do najciekawszych projektów biurowych w kraju.

- Wspólnie z medusa group zaprojektowaliśmy razem ponad 200,000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To tyle, ile wynosi niemal połowa powierzchni biurowych dostępnych w Gdańsku[1]. Dobrze się rozumiemy i podobnie myślimy o funkcjonalności budynków i designie. Projekty medusy są zgodne z naszą koncepcją tworzenia miejsc uniwersalnych i ponadczasowych,. Jednocześnie doskonale uzupełniają estetykę miast, w których są budowane. Odpowiadają też naszym biznesowym partnerom. Wiemy, że Gdańsk potrzebuje wysokiej jakości biur dla dużych firm – chcemy, żeby nasz projekt odpowiedział na tę potrzebę – komentuje Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny w Skanska Property Poland.

Poza projektami biurowymi, medusa jest autorem wielu ciekawych pomysłów architektonicznych – w tym na przykład planu rewitalizacji szybu Krystyna, jednego z siedmiu cudów architektury Górnego Śląska.

Dodatkowe informacje o planowanej inwestycji:

  • Inwestycja powstanie przy ul. Grunwaldzkiej 343-345 na działce o powierzchni ok. 9 000 mkw.
  • Łączna planowana powierzchni najmu to ok. 42 000 mkw. GLA
  • Prace przygotowujące teren pod inwestycję rozpoczną się w połowie przyszłego roku.
  • Budynek będzie certyfikowany w systemie LEED.
  • Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A. Autorem projektu architektonicznego jest śląska pracownia medusa group. Za komercjalizację projektu odpowiada Skanska Property Poland.

[1] http://www.outsourcingportal.eu/pl/rynek-biurowy-w-trojmiescie