c

Krakowskie Axis wita ABB. Firma otwiera swoje największe centrum usług biznesowych na świecie

Press release 15.12.2016 11:45 CET

Już wkrótce to w Krakowie funkcjonować będzie największa na świecie siedziba Globalnego Centrum Usług Wspólnych ABB, lidera w zakresie technologii energetyki i automatyki. Firma wybrała biurowiec Axis przy rondzie Mogilskim, zrealizowany przez Skanska Property Poland i właśnie zaczęła proces przeprowadzki do nowej siedziby.

Axis, Skanska Property Poland

W pierwszym etapie do budynku Axis przeniesie się ponad 900 pracowników, którzy do tej pory realizowali swoje zadania w kilku różnych lokalizacjach w Krakowie. Centrum ABB, po pełnym uruchomieniu, zatrudniać będzie około 2000 osób, które będą świadczyć usługi z zakresu finansów, zarządzania łańcuchem dostaw, IT oraz HR. W grudniu Skanska uzyskała pozwolenie na użytkowanie Axis. Biurowiec Skanska z logo ABB wyróżnia się na tle otoczenia architekturą i białą elewacją, tworząc nową jakość estetyczną na mapie Krakowa.

- Przeprowadzka tak dużego zespołu do nowego budynku biurowego jest dużym wyzwaniem logistycznym i edukacyjnym. To zmiana, którą trzeba dobrze zarządzić. Mamy w tym duże doświadczenie. Staraliśmy się wesprzeć dział HR firmy ABB i podzieliliśmy się naszą wiedzą –- komentuje Mariusz Krzak, dyrektor regionalny Skanska Property Poland i dodaje, jak ważne w takich momentach jest „nauczenie się” nowego miejsca. – Wprowadzając najemcę na nową powierzchnię pracy zawsze staramy się jak najlepiej wejść w rolę gospodarza. Pokazujemy pracownikom nowoczesne funkcje budynku, ale i w pewnym sensie oprowadzamy ich po okolicy. Chcemy, żeby jak najszybciej poczuli się jak u siebie – dodaje Mariusz Krzak.

Skanska wspólnie z najemcą opracowuje pakiet informacji dotyczących samego budynku, ale i komunikacji miejskiej, oferty kulturalnej, rozrywkowej i gastronomicznej w sąsiedztwie. W pierwszym okresie przeprowadzki pracownicy ABB będą codziennie witani ciepłą kawą i herbatą.

- To będzie zupełnie nowa przestrzeń biznesowa i społeczna w Krakowie, gdzie w samym tylko budynku Axis docelowo pracę znajdzie około 2000 wysokiej klasy specjalistów. Zależy nam przede wszystkim na komfortowych warunkach pracy, ale i na tym, aby samo otoczenie sprzyjało budowaniu społeczności talentów co idealnie wpisuje się w nową strategią Grupy ABB - Workplace 2020 – komentuje Janusz Machnicki, dyrektor ds. zarządzania majątkiem ABB w Polsce. – Przeprowadzka będzie złożonym przedsięwzięciem. Zamierzamy połączyć 5 naszych dotychczasowych lokalizacji i tym samym zintegrować nasz zespół w jeden międzynarodowy team. Dzięki wspólnej ze Skanska pracy nad kształtem naszej nowej siedziby oraz wcześniejszą instalacją dostarczonych przez ABB inteligentnych systemów automatyki budynkowej wiemy, że jesteśmy do tego dobrze przygotowani – dodaje Janusz Machnicki.

Już wkrótce zmieni się też otoczenie inwestycji. Skanska, w ramach projektu Superścieżki, przeprowadzi rewitalizację przylegającego do Axis skweru im. Mariana Eilego, zaprojektuje małą architekturę oraz posadzi zieleń.

Axis jest dla Skanska niewątpliwie symbolem sukcesu w sektorze nieruchomości biurowych. Już ponad rok temu projekt zyskał głównego najemcę, który zasiedli 100% powierzchni biurowej w budynku i został sprzedany w ramach pierwszej pakietowej sprzedaży budynków Skanska funduszowi zarządzanemu przez szwedzkiego inwestora Niam. Axis jest drugą, po Kapelance 42 inwestycją Skanska w stolicy Małopolski. Obecnie Skanska realizuje trzeci projekt – High5ive, zespół budynków biurowych, który ma być nowym, energetycznym punktem na mapie miasta i impulsem do dalszego rozwoju centrum Krakowa.

Axis: kluczowe fakty i liczby

  • Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: 20 000 mkw. GLA
  • W kompleksie znajdują się 174 miejsca parkingowe oraz 102 miejsca dla rowerzystów.
  • Precertyfikacja: LEED Gold dla Shell & Core
  • Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne. Za komercjalizację biurowca odpowiada Skanska Property Poland.
  • Obecnie budynek należy do funduszu zarządzanego przez szwedzkiego inwestora Niam.