c

Nowa jakość wody w Gminie Zakroczym

Press release 22.12.2016 13:30 CET

Woda to życie. Wiedzą i doceniają ten fakt szczególnie mieszkańcy gminy Zakroczym, którzy jeszcze do niedawna borykali się z jej deficytem. Na szczęście to już przeszłość. Nowa stacja uzdatniania wody (SUW) w Henrysinie zapewni stabilną dostawę i najwyższą jakość „kranówki”. W środę odbyło się oficjalne otwarcie nowego obiektu. Wykonawcą inwestycji wartej ponad 2,8 mln zł brutto jest Skanska. 

fot. Skanska

Zakres inwestycji
Prace ruszyły pod koniec czerwca br. i rozpoczęły się od rozbiórki istniejącego budynku stacji wraz z obiektami znajdującymi się w jego obrębie. Po pięciu miesiącach, w miejscu starej stacji stoi zupełnie nowy budynek, który znacznie poprawi życie użytkowników.

– Wykonaliśmy nowy budynek stacji uzdatniania wody wraz z obiektami towarzyszącymi, tj. dwukomorowym zbiornikiem na wodę uzdatnioną, zbiornikiem na wodę surową oraz zbiornikiem na wody popłuczne – mówi Anita Sobańska, kierownik projektów, Skanska. – Zmodernizowaliśmy także studnie głębinowe oraz zamontowaliśmy i uruchomiliśmy nową technologię uzdatniania. Wykonaliśmy kompleksową elektrykę i automatykę obiektu wraz z montażem telewizji dozorowej i zabezpieczeń alarmowych – dodaj kierownik projektów.   

Dwustopniowa filtracja wody
– Na zbiorniku wody surowej umieściliśmy aerator kaskadowy – urządzenie, które napowietrza wodę w celu wstępnego utlenienia i usunięcia związków żelaza i manganu – wyjaśnia Anita Sobańska. – Zastosowanie aeratora kaskadowego sprawia też, że oczyszczona woda nie jest intensywnie nasycona tlenem dzięki temu przedostając się już do rurociągu nie niszczy jego błony biologicznej, co może być niekorzystne dla zdrowia ludzi. Kolejna technologia, jaką zastosowaliśmy w nowej stacji, to instalacja dozowania nadmanganianu potasu. Specjalna pompa ze zbiornikiem do chemikaliów będzie dozować ten roztwór i przyczyni się do lepszego wpracowania się filtrów na usuwanie manganu. Do redukcji zanieczyszczeń mechanicznych, barwy, mętności oraz związków żelaza i manganu służyć będą filtry ciśnieniowe – dodaje.

Finalny efekt
Dzięki inwestycji wydajność stacji wzrosła z 70m3/h na 100m3/h, z możliwością dalszego zwiększenia wydajności do 150m3/h. To właśnie wydajność stacji była w przeszłości największym problemem gminy Zakroczym, szczególnie w okresie letnim, kiedy podczas upałów znacząco zwiększa się pobór wody. Rezerwa na zbiorniku wody uzdatnionej zapewni odbiorcom stałą dostawę wody o właściwym dla sieci wodociągowej ciśnieniu. SUW w Henrysinie, dzięki zastosowaniu technologii uzdatniania na złożach warstwowych dostarczy wodę najwyższej jakości. Cały obiekt działa bezobsługowego. Wszystkie informacje dotyczące pracy urządzeń są zdalnie przekazywane za pomocą modułu internetowego do głównej dyspozytorni użytkownika. Dodatkowo, zastosowane na budynku elementy elewacji takie jak szklana kurtyna z zamontowanym oświetleniem ledowym o zmiennej kolorystyce, stanowi dla obiektu nie tylko element dekoracyjny, ale również informacyjny.