c

W Jeleniej Górze onkologia na najwyższym poziomie

Press release 16.01.2017 10:30 CET

Nowoczesny sprzęt, najlepsi specjaliści i komfortowe warunki leczenia. Nowa filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze została oficjalnie otwarta. Placówka zapewnia kompleksowe leczenie i może przyjąć od 800 do 1000 pacjentów rocznie. Inwestycję, na zlecenie DCO we Wrocławiu, zrealizowała Skanska.

Fot. Skanska

Kompleksowe leczenie bez kolejek
W Jeleniej Górze, tuż przy szpitalu wojewódzkim przy ulicy Ogińskiego, funkcjonuje od niedawna nowa filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Jest to druga, po Legnicy, filia DCO na Dolnym Śląsku. Nowoczesny ośrodek w pełni zaspokoi potrzeby pacjentów onkologicznych w zakresie radioterapii w całym regionie.
– Będziemy leczyć m.in. raka prostaty, piersi, mózgu, żołądka, płuca, głowy i szyi, a także nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki – mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu. – Chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone we współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii. Należy podkreślić, że we Wrocławiu, Legnicy czy Wałbrzychu nie ma kolejek do oddziałów radioterapii. Chciałbym zapewnić pacjentów, że podobnie będzie w Jeleniej Górze – dodaje Adam Maciejczyk.

Nowoczesny sprzęt i najlepsze metody
Nowy ośrodek dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do radioterapii. Filia wyposażona jest w zintegrowaną linię terapeutyczną, w skład której wchodzą dwa wysokoenergetyczne akceleratory liniowe, tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu. Pacjenci leczeni są w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Formą radioterapii, za pomocą której specjaliści z Jeleniej Góry leczą chorych, jest teleterapia, czyli leczenie za pomocą promieniowania jonizującego z pól zewnętrznych.

Zakres inwestycji
– Wybudowaliśmy obiekt składający się z dwóch części: dwu- i jednokondygnacyjnej – mówi Marek Jędrkowiak, kierownik budowy, Skanska. – W pierwszej znajdują się gabinety lekarskie, pomieszczenie tomografu komputerowego wraz ze sterownią, pomieszczenia techniczne i pomieszczenia obsługi. W jednokondygnacyjnej części mieści się sterownia akceleratorów wraz z pomieszczeniami technicznymi oraz dwukomorowy bunkier żelbetowy dla akceleratorów. W zakresie naszych prac było również wykonanie instalacji elektrycznych, sanitarnych i mechanicznych. Na koniec zajęliśmy się także wykończeniem wraz z umeblowaniem biurowym i medycznym, a także wykonaliśmy przyłącza i nawierzchnię drogową dróg dojazdowych i parkingów – dodaje Marek Jędrkowiak. Prace trwały od września 2015 roku do lipca 2016 roku.

Doświadczenie w branży
Skanska od lat jest wykonawcą inwestycji dla służby zdrowia. Obiekty medyczne poddaje także gruntowanym remontom i modernizacji. Z powodzeniem realizuje nowoczesne bloki operacyjne oraz posiada dużą praktykę w montażu specjalistycznej aparatury i urządzeń wyposażenia medycznego. W województwie dolnośląskim ma na swoim koncie m. in. bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu czy rewitalizację budynków Nadodrzańskiego Centrum Wsparcia. Zrealizowane przez firmę inwestycje, podobnie jak nowa filia DCO w Jeleniej Górze, wpływają na poprawę jakości obsługi pacjentów, prowadzą do zwiększenia ilości przeprowadzanych operacji czy zabiegów oraz zapewniają opiekę medyczną na najwyższym poziomie.     

Pobierz