c

Skanska chce wprowadzić budownictwo w Polsce w nową erę

Press release 14.02.2017 15:00 CET

Skanska przeorganizowuje swój biznes w Polsce, mocno stawiając na technologie i nowe rozwiązania. Celem firmy jest współtworzenie nowej jakości budowania w Polsce dzięki aktywnemu kreowaniu rynku w obszarze innowacji i zielonego budownictwa. Biznesowo Skanska koncentruje się na dobrze przygotowanych, rentownych, spełniających standardy bezpieczeństwa projektach i szykuje się na zmiany, jakie nadejdą w związku z zakończeniem finansowania z UE. Grupa mocno inwestuje też w biznes deweloperski, który - zgodnie z obraną strategią - do 2020 powinien generować połowę przychodu Skanska na całym świecie.

Nowe technologie w budownictwie

Przyszłość sektora budowlanego, podobnie jak pozostałych gałęzi gospodarki, jest związana z innowacjami i cyfryzacją. Grupa Skanska w Polsce, czerpiąc z doświadczeń kolegów z innych krajów i mając jednocześnie niezbędną wiedzę i kompetencje, może wprowadzić na polski rynek zupełnie nowe rozwiązania technologiczne i sposób budowania. Firma powołała niedawno Centrum Badań i Innowacji, którego zadaniem jest m.in. tworzenie warunków dla kompleksowego wykorzystania nowych technologii. Innowacje będą kluczowym elementem strategii biznesowej firmy. Nowoczesne, zrównoważone budownictwo i projekty, które będą służyć ludziom przez wiele lat, zachowując swoją jakość – znajdują się na szczycie listy interesujących grupę inwestycji.

– Jesteśmy firmą z międzynarodowym doświadczeniem w najbardziej innowacyjnych projektach na świecie. Jesteśmy organizacją uczącą się, śledzimy trendy i je przewidujemy. Stawiamy na budowanie szybsze, bezpieczniejsze, z wydajniejszych materiałów, w zgodzie z lokalnymi społecznościami i w dialogu. W innych europejskich krajach jest to już faktem – na przykład w Szwecji Skanska uczestniczy w rozmowach na temat strategii rozwoju stolicy kraju do 2070 r. Możemy wnieść do Polski wiedzę, której nie ma na rynku i przenieść budownictwo w nowy wymiar. Wierzymy, że to jest możliwe - podkreśla Piotr Janiszewski, prezes Skanska S.A.

Spółka biurowa - na siedmiu rynkach

Skanska Property Poland, po rekordowym pod względem wynajmu roku 2016, planuje biurowe przyspieszenie. – Chcemy wystartować z budową ponad 200 000 m kw. nowej powierzchni biurowej. To prawie sześciokrotnie więcej niż w ubiegłym roku – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. – Intensywnie analizujemy również rynek i możliwość realizowania projektów typu mixed-use: biurowo-mieszkaniowych czy biurowo-hotelowych. Planujemy też więcej inicjatyw, które zrealizujemy wspólnie z mieszkańcami i dla mieszkańców. W tym roku ruszymy między innymi z realizacją naszej części największego projektu placemakingowego (czyli tworzenia miejsc przyjaznych mieszkańcom) w Polsce – tzw. Superścieżki w Krakowie – dodaje.

Skanska Property Poland jest obecnie w trakcie realizacji ponad 95 000 m kw. na siedmiu rynkach w Polsce, z których ponad 80 000 zamierza ukończyć w tym roku. Planuje też rozpoczęcie nowych inwestycji na sześciu z siedmiu rynków, na których jest obecna – w tym m.in. łączący różne funkcje, duży projekt miastotwórczy w centrum Poznania. Rozpocznie też przygotowanie do premierowej inwestycji w Trójmieście, w tworzącej się biznesowej dzielnicy Gdańska. Wszystkie projekty Skanska realizowane są w oparciu o rozwiązania zrównoważonego rozwoju. Co więcej, deweloper pracuje również nad udogodnieniami dla najemców takimi jak usługa concierge czy aplikacja budynków biurowych. Zgodnie ze złożoną pod koniec roku deklaracją budowania uniwersalnego, wszystkie biurowe projekty Skanska będą także w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z małymi dziećmi, ludzi starszych oraz osób niemówiących językiem polskim.

Budowlanka stawia na technologie

Skanska S.A. dokonała szeregu zmian optymalizujących biznes i zwiększających rentowność. Spółka bardzo mocno stawia na innowacje. Jako pierwsza firma budowlana na polskim rynku kompleksowo wykorzystuje technologię BIM 360 (ang. Building Information Modelling), która jest przykładem na to, że rewolucja technologiczna w budowlance stała się faktem. Przejrzystość projektu to jedna z kluczowych korzyści płynących z zastosowania tego rozwiązania. BIM 360 porządkuje i pomaga w wymianie informacji przez cały cykl życia projektu. Dzięki zastosowanym narzędziom inwestor może na przykład monitorować prace budowlane w czasie rzeczywistym, m.in. to, jakie materiały zostały wykorzystane w danym momencie budowy. Firma wykorzystuje również laserowe skanowanie 3D oraz drony, co wpływa na szybkość i bezpieczeństwo prowadzonych prac. Skanska już teraz testuje nowatorskie rozwiązania, takie jak Internet Rzeczy oraz mobilne aplikacje usprawniające obsługę m.in. procesów związanych z bezpieczeństwem pracy.

Biznesowo stawia w większym niż dotychczas stopniu na duże projekty ze wszystkich segmentów rynku. Ważne będą też spektakularne inwestycje z myślą o dobrym samopoczuciu mieszkańców, których przykładem jest metamorfoza nadwiślańskich bulwarów. Flagowe inwestycje, które spółka będzie realizować w 2017, to m.in. małopolska obwodnica Miechowa czy obwodnica Leśnicy, nowoczesna hala 100-lecia KS Cracovia oraz salon Porsche w Warszawie.

 Zielone i inteligentne

Dla Skanska Residential Development Poland rok 2017 będzie należał – przynajmniej w pierwszej części – do dwóch inwestycji. Mowa o realizowanym od października Jaśminowym Mokotowie oraz zainaugurowanym na początku 2017 r. osiedlu Holm House. Obydwie inwestycje będą certyfikowane ekologicznie w międzynarodowym systemie BREEAM. – Widząc jak ważny dla naszych klientów okazał się certyfikat ekologiczny, postanowiliśmy poddawać certyfikacji wszystkie nasze przyszłe inwestycje mieszkaniowe. Chcemy budować najbardziej zielone osiedla w kraju – mówi Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający Skanska Residential Development Poland. Dodatkowo, Holm House będzie pierwszym w kraju osiedlem mieszkaniowym, które będzie ubiegać się o odznaczenie „Obiekt bez barier”.

– Zwiększamy dostępność naszych inwestycji, pozbawiając je barier architektonicznych – kontynuuje Kalinowski. – Wciąż szukamy nowych rozwiązań. Dla naszych przyszłych mieszkańców stworzyliśmy także stoły multimedialne, z których mogą korzystać w biurze sprzedaży. Aplikacja umożliwia im odbycie wirtualnego spaceru po inwestycji. Dzięki tej technologii klienci mogą wejść do wybranych mieszkań i zobaczyć, jak będą one wyglądać w rzeczywistości – dodaje. Spółka postanowiła także do każdej z realizowanych obecnie inwestycji wprowadzić rozwiązania smart home w standardzie.

Odpowiedzialna transformacja

- Budujemy innowacyjnie, ale przede wszystkim odpowiedzialnie, z myślą o Polsce za kilkanaście i kilkadziesiąt lat. Nasz kraj ma potencjał, by stać się wizytówką regionu w zakresie zrównoważonego budownictwa i nowych technologii. Skanska stawia sobie za cel, by się do tego przyczynić - podsumowuje Piotr Janiszewski, prezes zarządu Skanska S.A.