c

W Braniewie powstaje podświetlany most łukowy

Press release 01.03.2017 09:30 CET

Trwa realizacja jednej z najważniejszych inwestycji Braniewa. Nad rzeką Pasłęką powstaje ogromna konstrukcja - efektowny, obustronnie podświetlony most łukowy. W trosce o środowisko naturalne i bezpieczeństwo prac generalny wykonawca zastosował na projekcie niecodzienną technologię prac tzw. nasuwania podłużnego przęseł. Nowa przeprawa skomunikuje oddzielone od siebie dzielnice miasta oraz poprawi komfort mieszkańców ułatwiając poruszanie się po mieście. Inwestycję wartą 5,5 mln zł brutto realizuje Skanska na zlecenie Gminy Braniewo. 

1

– Powstający most w Braniewie, to jedna z najpotrzebniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście – mówi Monika Trzcińska, burmistrz Braniewa. – Braniewo jest miastem przygranicznym, przez które codziennie przejeżdża bardzo duża ilość samochodów. Budowa drugiego mostu wpłynie na jakość poruszania się po mieście. Położenie przygraniczne wpływa też na lokowanie się firm spedycyjnych w jednej części miasta, natomiast wszystkie służby ratownicze położone są po drugiej stronie rzeki. Drugi most w Braniewie będzie miał w tym wypadku ogromne znaczenie, ułatwi komunikację w trudnych sytuacjach, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – dodaje Monika Trzcińska.

Most połączy ul. PCK i Przemysłową. W ramach inwestycji Skanska wykona także ciąg pieszo-jezdny w ciągu ul. Przemysłowej.

Ogromna podświetlana konstrukcja w zgodzie z Naturą 2000
– Budowany przez nas most ma konstrukcję łukową, 55 m rozpiętości i ponad 13 m szerokości. Teren inwestycji położony jest w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Dolina Pasłęki” – mówi Szymon Wasilewski, menadżer projektu, Skanska. – Konstrukcja łukowa mostu pozwala na wykonanie przęseł obiektu o dużych rozpiętościach, co pozwala uniknąć budowy podpór pośrednich. Zastosowanie technologii nasuwania podłużnego pozwoli nam też uniknąć wykonywania tymczasowych podpór pośrednich w korycie rzeki, a więc ingerowania w chroniony i cenny obszar. Zaletą takiego rozwiązania jest także zminimalizowanie prac nad lustrem wody do niezbędnego minimum (tylko na czas nasuwania), co znacząco wpływa na bezpieczeństwo i komfort prowadzonych prac – podkreśla menadżer projektu.

– W ramach zadania wykonamy także obustronne podświetlenie detali architektonicznych, takich jak elementy stalowe konstrukcji łuku oraz gzymsy obiektu. Ciąg pieszo rowerowy zostanie doświetlony oprawami drogowymi LED – komentuje Szymon Wasilewski ze Skanska.

Atrakcyjny most łukowy z pewnością podniesie rangę miasta.

Niecodzienny montaż metodą nasuwania podłużnego od A do Z
– Aktualnie jesteśmy na etapie montażu konstrukcji stalowej przęsła. Elementy mostu wykonaliśmy w naszej Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Kielcach. Uniknęliśmy w ten sposób sprowadzania ciężkiego sprzętu na plac budowy i nadmiernej ingerencji w środowisko. Następnie obiekt w całości przywieźliśmy do Braniewa – wyjaśnia Michał Nikołajuk, kierownik budowy, Skanska. - Teraz montujemy, a z początkiem marca planujemy nasunięcie konstrukcji na przyczółki. Kolejnym etapem prac będzie deskowanie, zbrojenie i zabetonowanie płyty pomostu oraz sprężenie konstrukcji. Potem zamontujemy elementy odwodnienia, wykonamy nawierzchnię jezdni, chodników oraz dojazdy do mostu wraz z ul. Przemysłową – dodaje kierownik budowy.

Zgodnie z umową termin zakończenia prac to koniec września 2018 roku.

Edukacyjne konsultacje społeczne
Inwestycja od początku budzi olbrzymie oczekiwania mieszkańców Braniewa. Pojawiało się wiele pytań, czasem wątpliwości. Dlatego w grudniu, przed rozpoczęciem budowy zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Braniewa. Menadżer projektu Skanska wraz z kierownikiem budowy opowiedzieli o  przebiegu prac oraz zaprezentowali krótki materiał z budowy bliźniaczej konstrukcji, jaką wykonali w Suchej Beskidzkiej. Przedstawiciele firmy Skanska odpowiadali też na pytania mieszkańców.

– Dzięki przeprowadzonym konsultacjom rozwialiśmy mnóstwo wątpliwości wśród mieszkańców. Mogliśmy dowiedzieć się szczegółów dotyczących budowy, a także montażu obiektu. Pracownicy firmy odpowiedzieli na pytania, które nurtowały braniewian – podsumowuje Monika Trzcińska, burmistrz Braniewa.

Pobierz