c

Skanska CDE bije kolejne rekordy i utrzymuje pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej

Press release 06.03.2017 19:10 CET

Największy w Europie Środkowo-Wschodniej deweloper nieruchomości biurowych, Skanska Commercial Development Europe, podsumowała swoje rekordowe wyniki za rok 2016. Spółka wynajęła niemal 170 000 mkw. powierzchni biurowej na 10 rynkach w regionie CEE. Jest to najlepszy jak dotąd wynik wśród wszystkich biurowych spółek grupy Skanska na całym świecie. To dowód silnej pozycji CEE i rosnącej atrakcyjności tego rynku w oczach inwestorów.

High5ive, Skanska Property Poland

Po sukcesie transakcyjnym Skanska z roku 2015, ubiegły rok był wyjątkowo udany pod względem najmu. Wynajmując 170 000 mkw. powierzchni biurowej, spółka pobiła własne rekordy i wyznaczyła ambitne cele na rok 2017.

- Mamy za sobą rok ogromnych sukcesów z najwyższymi wynikami najmu w regionie CEE w historii firmy. Był to także najlepszy rok dla naszej filii na Węgrzech – rynek nabiera tempa, a my dokonaliśmy imponującej transakcji sprzedaży Nordic Light i również tam pobiliśmy rekord pod względem wynajmu. W Polsce zakupiliśmy najlepsze działki pod przyszłe inwestycje, m.in. przy Rondzie ONZ w Warszawie. W budowie mamy niemal 200 tys. mkw. biur i kolejne projekty w planach. Co więcej, poczyniliśmy ważny krok i uzyskaliśmy zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie własnego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w Polsce. CEE to wspaniały region dla inwestycji, z niesamowitym potencjałem do dalszego wzrostu. Dynamiczny rozwój takich krajów jak np. Rumunia, której PKB rośnie nawet 5% rocznie, tylko potwierdzają ten pozytywny trend - twierdzi Katarzyna Zawodna, prezes Skanska CDE.

Siła polskiego rynku

Spośród 4 oddziałów Skanska CDE – Polski, Rumunii, Czech i Węgier – 50% całkowitej wynajętej powierzchni przypadło na rynek polski. To rekordowy dla Skanska w Polsce wynik najmu powierzchni biurowej – ponad 80 000 mkw. w pięćdziesięciu umowach leasingowych.

- Nasze podejście do biznesu zorientowane jest na ludzi. Nawiązujemy bliskie relacje z partnerami biznesowymi oraz dbamy o transparentność naszej organizacji. Najemcy i inwestorzy, którzy rozwijają swoją działalność lub poszerzają portfele nieruchomości w regionie, ufają nam i wielokrotnie do nas wracają. Jestem przekonany, że jakość naszych ponadczasowych biur, wysokie standardy pracy i ogromny potencjał regionu CEE jest tym, co przyciąga biznes. Dzięki silnej gospodarce, dobrze wykształconej i utalentowanej kadrze oraz zapewnieniu bezpieczeństwa operacji, nasz region jest jedną z najlepszych lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych i centrów usług biznesowych - mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w Skanska Property Poland. - W 2017 roku w Polsce możemy mieć do zaoferowania ponad 250 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w projektach już gotowych, pozostających w budowie oraz zaplanowanych do wystartowania – dodaje.

Przyciąganie nowych graczy, budowanie relacji

Wysoki standard aktywów Skanska doceniają fundusze inwestycyjne. W 2016 roku Skanska sprzedała trzy budynki (dwa biura i hotel) o łącznej wartości 211 milionów euro trzem nowym inwestorom na rynkach, na których transakcje miały miejsce.

- Trzy nowe partnerstwa biznesowe to nasz wielki sukces. Sprzedaliśmy budynek biurowy Atrium 2 jednej z największych firm inwestycyjnych w Niemczech - HANSAINVEST Hanseatische Investment-GmbHTo była pierwsza inwestycja tego funduszu na polskim rynku. Erste Alapkezelő Zrt wybrał biurowiec Nordic Light w Budapeszcie, a katarski holding Al Sraiya zakupił Westin Warsaw jako swój pierwszy zakup w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jakość naszych aktywów oraz wysokie stopy kapitalizacji w CEE przyciągają inwestorów, a standardy pracy w Skanska oraz jej dobra reputacja budują zaufanie do firmy. Czynniki te z pewnością dają nam przewagę nad konkurencją na rynku inwestycyjnym CEE - mówi Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w Skanska CDE.

Nowe podejście do inwestycji i plany na przyszłość

Kolejnym ważnym ruchem dla Skanska w 2016 roku było utworzenie w Polsce Skanska TFI S.A., pierwszej firmy zarządzającej funduszami inwestycyjnymi w Grupie Skanska na całym świecie. Skanska TFI S.A. będzie zarządzała zamkniętym funduszem inwestycyjnym lokującym swoje aktywa bezpośrednio w nieruchomości. Grupa Skanska jako inwestor jest jedynym uczestnikiem funduszu.

Firma rozpoczęła też budowę pięciu nowych projektów w czterech krajach, o łącznej powierzchni najmu 88 000 mkw. Deweloper ściśle współpracuje nie tylko ze swoimi partnerami biznesowymi, ale również ze społecznościami lokalnymi we wszystkich krajach CEE, w których prowadzi działalność. Analizując potrzeby okolicznych mieszkańców, firma stara się wpisać swoje inwestycje w tkankę miejską zgodnie z dewizą „We build for a better society”. Każde rozwiązanie wdrażane w projektach Skanska, takie jak certyfikaty LEED, audyty dostępności budynków czy placemaking, ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz zapewnienie pracownikom atrakcyjnego miejsca do pracy, które przetrwa próbę czasu.

- Nasz niezrównany zespół, fantastyczni partnerzy biznesowi, a także dynamika regionu CEE stanowią integralne części naszego codziennego działania. Połączone z dostarczaniem ponadczasowych projektów w najlepszych lokalizacjach, które zapewniają najlepsze warunki do pracy dla ludzi i wsparte wartościami Skanska przyczyniły się do naszego ogromnego sukcesu. Obecnie mamy 12 nowych projektów w planach, będziemy o nich informować na bieżąco - dodaje Katarzyna Zawodna.