c

Skanska sprzedaje poznański Maraton funduszowi Union Investment

Press release 22.03.2017 10:15 CET

Skanska sprzedała swoją najnowszą inwestycję biurową w Poznaniu – budynek Maraton, funduszowi zarządzanemu przez Union Investment z siedzibą w Hamburgu. Niemiecki inwestor już po raz drugi wybrał projekt Skanska w mieście regionalnym. Maraton, w całości oddany do użytku pod koniec grudnia 2016 roku, szczególnie upodobały sobie firmy z sektora usług dla biznesu.

Maraton, Poznań, Skanska Property Poland

Zlokalizowany w sercu miasta Maraton to druga inwestycja biurowa Skanska w Poznaniu. Do budynku już wprowadzają się firmy z różnych branż, które połączyło poszukiwanie ponadczasowej siedziby atrakcyjnej dla obecnych i przyszłych pracowników. Wśród najemców znalazły się Naspers z Grupą OLX, ROCKWOOL GBSC, Sii, APS, Bridgestone EBS, Century Link, Duni European Finance Function czy REHAU Business Services.

- Tak prestiżowy zestaw najemców to najlepszy dowód na wysoką jakość tej lokalizacji. Maraton wybierają przede wszystkim firmy, które chcą w nowoczesnych warunkach rozwijać się przez długie lata. I właśnie takiej ponadczasowej inwestycji poszukiwał też nasz partner, Union Investment. Otwarty fundusz nieruchomości UniImmo: Deutschland już po raz drugi wybrał budynek Skanska – komentuje Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. – Kupno Maratonu przez tak doświadczonego gracza potwierdza również dobrą kondycję poznańskiego rynku biurowego. My również wierzymy w potencjał tego miasta i wiążemy z nim długofalowe plany. Naszą kolejną inwestycję zrealizujemy na jednej z największych działek w biznesowym centrum Poznania. Będzie to projekt miastotwórczy, łączący różne funkcje, jakiego dotąd w Poznaniu nie było – dodaje Arkadiusz Rudzki.

Pierwszym budynkiem Skanska, jaki znalazł się w portfelu Union Investment, był wybudowany we Wrocławiu Dominikański, który został oddany do użytku w 2015 roku.

- Nasza strategia w Polsce zakłada szeroką dywersyfikację naszego portfolio nieruchomości. Poznań jest naszą dziesiątą lokalizacją dla inwestycji w kraju – mówi Martin Schellein, Head of Investment Management Europe w Union Investment Real Estate GmbH. – Poznański rynek biurowy ma doskonałe perspektywy wzrostu, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu nieruchomości tak wysokiej jakości w centrum miasta – dodaje Martin Schellein.

Po tej akwizycji, Union Investment posiada łącznie 16 nieruchomości w Polsce, zarówno z sektora biurowego, jak i handlowego oraz hotelowego, o łącznej wartości ok.1,6 miliarda euro.

Maraton został zaprojektowany z myślą o człowieku. Słoneczne, przestronne wnętrza budynku są wygodnym i funkcjonalnym miejscem do codziennej pracy. Ważną zaletą Maratonu jest otwarte patio z fontanną i tarasy na dachu, na których można zaplanować integrację lub pracę w ciepłe dni. Nawiązujący do poznańskiego modernizmu biurowiec znajduje się w pobliżu czterech parków, Dworca Głównego, Starego Rynku i Starego Browaru. Pracownicy najemców w zaledwie kilka minut mogą dostać się nad Wartę czy też usiąść w kawiarni na Królowej Jadwigi. Kafejka oraz przydatne w codziennym życiu punkty usługowe znajdą się również na parterze budynku. Skanska nie zapomniała też o historii miejsca – podczas budowy firma zabezpieczyła fragment XIX-wiecznego muru Twierdzy Poznań, którego część została wyeksponowana na patio budynku.

W procesie sprzedaży inwestora Union Investment Real Estate GmbH z siedzibą w Hamburgu wspierała firma Colliers International, natomiast Skanska Property Poland reprezentowała międzynarodowa firma doradcza Knight Frank. Od strony prawnej transakcję po stronie kupującego obsługiwała kancelaria Hogan Lovells, a po stronie sprzedającego – globalna firma prawnicza Dentons.

***

Maraton – kluczowe fakty i liczby:

  • Powierzchnia najmu – 26 000 mkw.
  • Liczba miejsc parkingowych – 301
  • Liczba stojaków na rowery – 138
  • Biurowiec precertyfikowany jest w systemie LEED na poziomie GOLD.
  • Inspiracją do nadania budynkowi sportowej nazwy była ulica Maratońska i bliskość obiektów sportowych - legendarnego dla miasta klubu KS Warta Poznań czy Poznańskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji
  • Generalnym wykonawcą obiektu jest Skanska S.A. Projekt architektoniczny budynku przygotowała pracownia CDF Architekci. Za komercjalizację obiektu odpowiada Skanska Property Poland.