c

Nowoczesne przedszkole w Chocianowie oficjalnie otwarte!

Press release 31.03.2017 12:00 CET

Przedszkole na miarę czasów – nowoczesne, kolorowe, przyjazne i przede wszystkim bezpieczne. Już w styczniu mury nowego przedszkola w Chocianowie wypełniły się radosnymi okrzykami maluchów. Dziś oficjalne otwarcie. Inwestycję zrealizowała Skanska na zlecenie Gminy Chocianów. Wartość inwestycji to niespełna 5,5 mln złotych, z czego 3,8 mln złotych stanowi dofinansowanie uzyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Przedszkole Chocianów

- Przedszkole Integracyjne to pierwsza tego typu placówka oświatowa w gminie. Miejsce w niej znajdą także dzieci niepełnosprawne, którym gmina zapewni fachową opiekę i bezpieczeństwo. Do tej pory, dzieci z niepełnosprawnościami, dojeżdżały do placówek integracyjnych do gmin ościennych. Sam projekt Integracyjnego Przedszkola w Chocianowie uzyskał jedną z najwyższych not, wedle kryteriów przyjętych w wyborze inwestycji wybranych do dofinansowania i znalazł się w czołówce wyróżnionych projektów wybranych do dofinansowania Legnicko- Głogowskiego Obszaru Interwencji (LGOI)- mówi Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów.

Przestronnie i bezpiecznie tak w dwóch słowach można opisać nowe przedszkole. Przyjazne przestrzenie wyposażone w materiały edukacje, bezpieczny i kolorowy plac zabaw z wieloma atrakcjami – to wszystko dla dzieci z Chocianowa, które już w styczniu rozpoczęły swoją edukację w nowoczesnych wnętrzach. – Budowanie dla najmłodszych to wielka przyjemność. Cieszymy się, iż mogliśmy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu – mówi Jarosław Jaś, Menadżer Projektu, Skanska. W murach wzniesionych przez nas maluchy będą czynić pierwsze kroki edukacyjne, a wybudowany obiekt dla wielu dzieci będzie pierwszym przystankiem na drodze edukacji - to daje satysfakcję - dodaje Jarosław Jaś.

Co oferuje wnętrze
6 sal dydaktycznych, sala zabaw, wielofunkcyjna sala gimnastyczna, kuchnia, pomieszczenia biurowe, magazynowe i techniczne, – to wszystko już od stycznia służy najmłodszym mieszkańcom gminy Chocianów. Każda sala dla dzieci jest wyposażona w odrębne zaplecze sanitarne. Rodzice przywożący i odbierający dzieci z przedszkola znajdą tu obszerny wiatrołap, a także funkcjonalną szatnie. - Ulubionym miejscem najmłodszych jest najczęściej plac zabaw. Przedszkolaki znajdą na min zjeżdżalnię, przeplotnię, liny, podesty, ścianki wspinaczkowe i wieże. Wszystkie elementy posiadają niezbędne atesty, które zapewnią najmłodszym bezpieczeństwo podczas zabawy. – mówi Agnieszka Brandenburg, Kierownik Budowy, Skanska Dodatkowo nawierzchnia placu została pokryta warstwą ze specjalnych płyt gumowych. Przedszkole zostało przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne. W obiekcie nie ma barier architektonicznych w postaci progów, zamontowana została ośmioosobowa winda, na każdej kondygnacji jest ogólnodostępna toaleta, a przed budynkiem miejsca parkingowe.

 Trochę o architekturze
- Projekt zakładał budowę przedszkola sześciooddziałowego, jako obiektu dwukondygnacyjnego z dachem dwuspadowym, krytym grafitową blachą. Budynek o rozczłonkowanej bryle w stonowanych barwach został urozmaicony deskami elewacyjnymi, a spokojną kolorystykę elewacji przełamano balustradami z kolorowego szkła, zapewniającego w salach dydaktycznych grę światła oraz koloru, który jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka i poczucia jego estetyki.- mówi asystent projektanta, Monika Ślusarczyk. Projekt przedszkola został wykonany przez pracownię „Archiprojekt” w Lubinie. Architekt Prowadzący: mgr inż. arch. Włodzimierz Banaś, Asystent Architekta: mgr inż. arch. Monika Ślusarczyk.

Energooszczędny budynek
Energooszczędność to dziś nie tylko trend, lecz coraz częściej także standard. - Realizowane przez nas przedszkole zostało wyposażone w stolarkę okienną i drzwiową zachowującą odpowiedni współczynnik przenikania ciepła – mówi Agnieszka Brandenburg, Kierownik Budowy, Skanska. Dodatkowo w salach zostały zamontowane duże okna, które zagwarantują odpowiednie nasłonecznienie. Odpowiednie ocieplenie elewacji, dachu i fundamentów, izolację termiczną w posadzkach oraz podgrzewanie podłogowe wpłynie na niższe zużycie energii. – Projekt przedszkola zakłada także możliwość zastosowania w przyszłości podłączenia ogniw fotowoltaicznych - dodaje Agnieszka Brandenburg.