c

Wakacje w stolicy? Już niebawem na bulwarach!

Press release 05.05.2017 12:00 CET

Z dala od zgiełku miasta i blisko natury - nadwiślańskie bulwary to jedno z najciekawszych miejsc na letni wypoczynek w Warszawie. Osoby ceniące ciszę i spokój, jak i amatorzy aktywnego wypoczynku już niebawem zyskają kolejne atrakcje nad Wisłą. Wodny plac zabaw, plenerowa scena, plaża, tarasy osłonięte pergolami, nowa ścieżka rowerowa, to tylko niektóre z nich. Skanska właśnie zakończyła roboty budowlane na odcinku między mostem Świętokrzyskim a ul. Karową. Aktualnie trwają procedury odbiorowe. Prace na drugim fragmencie od ul. Karowej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego są w toku. Udostępnienie mieszkańcom całego nowego odcinka planowane jest w okresie wakacyjnym.

fot. Skanska

Efektowna przestrzeń tętniąca życiem
– Ukończyliśmy prace na pierwszym odcinku bulwarów wiślanych. Atrakcji jest mnóstwo i każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia Marcin Michalak, kierownik budowy, Skanska. – W okresie letnim obleganym miejsce będzie z pewnością tzw. ambona śniegowa. Nazwa pochodzi z czasów PRL, kiedy zwożono tu białe pryzmy z ulic. To najszersze miejsce na zmodernizowanym przez nas odcinku, liczące ponad 30 m. Teraz jest tu miejska plaża piaskowa oraz tarasy z widokiem na rzekę i jej dziki brzeg po stronie praskiej. Niespodzianka, jaką przygotowaliśmy dla dzieci to wodny plac zabaw z figurami ryb. Najmłodsi zobaczą, a nawet dotkną takie gatunki jak sum, jesiotr czy boleń. Pomiędzy wodnymi stworzeniami zainstalowaliśmy „tańczące” fontanny, które w nocy będą dodatkowo podświetlone. W odnowionej części bulwarów, dla miłośników koncertów i plenerowych imprez wybudowaliśmy plac à la scena. W pobliżu znajdą się stanowiska wystawowe oraz przeszklone pawilony z tarasami przeznaczone na kawiarnie i restauracje. Pawilony te posadowiliśmy na specjalnych pływakach i przymocowaliśmy do masywnych pylonów. Dzięki temu będą bezpieczne w czasie bardzo wysokich stanów wody w Wiśle – dodaje Marcin Michalak ze Skanska.

Nad Wisłą miejsc do kontemplacji będzie teraz wiele. Nadbrzeżne schody, kamienne ławki i pomosty nad brzegiem zachęcają do tego by usiąść i oderwać się na chwilę od miejskiej wrzawy. Bulwary będzie można zwiedzać zarówno pieszo, jak i rowerem. Skanska wybudowała nową ścieżkę rowerową i zamontowała stojaki na jednoślady. Nabrzeże firma obsadziła m. in. lipą srebrzystą, grabami, wierzbami i berberysem. Postawiono także donice z zielenią.

Przywracamy zdrową relację miasta z Wisłą
Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Idea obchodów została zainicjowana przez Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły, reprezentowany przez Fundację. W czerwcu 2016 Sejm Rzeczypospolitej przyjął uchwałę, w której ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły, a w grudniu Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły na Mazowszu. W ten sposób uczczono 550 rocznicę wolnego flisu, czyli symboliczny pierwszy sezon uwolnienia żeglugi wiślanej, co miało fenomenalne znaczenie historyczne.

– Zgodnie ze słowami uchwały w sferze dalszych inwestycji Wisła "potrzebuje przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań, wymaga zrównoważonego rozwoju" i to zadanie należy do inwestorów – mówi Robert Jankowski z Fundacji Rok Rzeki Wisły. – Uchwała zwraca uwagę również na aspekt historyczny, kulturalny, ekologiczny i społeczny. Chcemy, aby każdy znalazł swój własny kawałek Wisły. Dla warszawiaków przestrzeń Wisły, czyli nasza wspólna warszawska Dzielnica Wisła, powinna być miejscem aktywności, samorealizacji i spotkań. Nowe bulwary wypełniają zarówno aspekt inwestycyjny jak i społeczny, dlatego mocno kibicujemy tej inwestycji.  Cieszą nas nowe miejsca do cumowania łodzi, wygodne i bezpieczne punkty dla turystów i pasażerów. To istotne dla rozwoju warszawskiej żeglugi. Ważne, żeby w ślad za inwestycjami i żeglugą rozwijały się w tym miejscu również działania animacyjne i kulturalne, bo to buduje żywy związek miasta z rzeką. Warszawa wyznacza pozytywne kierunki i jest inspiracją dla innych miast – dodaje prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły.

Inwestycja, która może stać się wzorem do naśladowania
- Cieszy nas, że miasto realizuje inwestycję, która tworzy wspólną przestrzeń dla wszystkich mieszkańców, a my jako Skanska możemy w tym procesie uczestniczyć – podkreśla Tomasz Ostalczyk, menadżer projektu, Skanska. – Otwarcie kolejnego odcinka bulwarów i udostępnienie warszawiakom nowych nadwiślańskich atrakcji w Roku Rzeki Wisły to wymarzony moment – dodaje menadżer projektu. – Dla nas, jako firmy budującej dla ludzi, szczególnie ważne jest to, że powstaje unikalna przestrzeń publiczna, która pełniąc funkcje rekreacyjne, społeczne i reprezentacyjne, przywróci ścisłą relację miasta z Wisłą mówi Tomasz Ostalczyk ze Skanska.

O projekcie
Zagospodarowanie 1,2-kilometrowego odcinka od Centrum Nauki Kopernik do mostu Śląsko-Dąbrowskiego realizuje Skanska na zlecenie Zarządu Mienia m.st. Warszawy działającego w imieniu Miasta Stołecznego Warszawa. Wartość kontraktu wynosi ponad 65,8 mln zł brutto. Inwestycja jest dofinansowana z projektu „Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy „Pedałuj i płyń” (bike & sail) - etap I”, ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W kwietniu generalny wykonawca zakończył roboty budowlane odcinka między mostem Świętokrzyskim a ul. Karową. Aktualnie trwają procedury odbiorowe. Prace na drugim fragmencie od ul. Karowej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego są w toku. Udostępnienie mieszkańcom całego nowego odcinka planowane jest w okresie wakacyjnym.