c

Świeć przykładem – bajkowa edukacja na rzecz bezpieczeństwa

Press release 30.06.2017 08:34 CET

Słońce, zero nauki i beztroski czas wakacji. Jak zadbać o to, aby dzieci spędziły te chwile w pełni bezpiecznie? Bajkowy sposób ukazania dzieciom konsekwencji nieprzestrzegania najważniejszych reguł bezpieczeństwa, pomaga zrozumieć najmłodszym, jak uniknąć groźnych sytuacji. Tomcio Brygadzista i Zebra Drogowa, to postacie, które wprowadziły najmłodszych w świat zasad dziecięcego BHP. 70 szkół, 130 spektakli w szkołach na terenie całej Polski i ponad 21 tys. „odblaskowych” dzieci! To bilans 9. kampanii „Bezpieczni w pobliżu budowy”, której twórcą jest Skanska.

Bezpieczni w pobliżu budowy

Zabawa, która uczy

Jak bezpiecznie poruszać się po drodze, dlaczego warto nosić odblaski, czy wolno wejść na teren budowy?  Edukacja najmłodszych w temacie bezpieczeństwa jest niezmiernie ważna. Dzieci są najbardziej narażone na zranienie, ponieważ nie mają poczucia zagrożenia oraz jeszcze nie potrafią sprawnie rozpoznać ryzyka. To dlatego, że ich rozwój procesów poznawczych – czyli umiejętności postrzegania, zapamiętywania i przetwarzania informacji dochodzących do nich z otoczenia – jest jeszcze ograniczony. W zinterpretowaniu sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, najmłodsi potrzebują pomocy ze strony dorosłych.

 - Bajkowe warsztaty zostały specjalnie dopasowane do wieku i potrzeb małych słuchaczy. Forma zajęć nie tylko jest atrakcyjna wizualnie, ale przede wszystkim przykuwa uwagę dziecka i zachęca do nauki odpowiedzialnych postaw. To bardzo ważne, bo młody odbiorca zapamiętuje dzięki temu wszystkie dobre rady przekazywane przez naszych bohaterów – mówi Monika Froń-Dąbrowska, koordynator akcji „Bezpieczni w pobliżu budowy” w Skanska S.A.
- Obraz i słowo to najlepszy przekaz niełatwych treści profilaktycznych – podkreśla.

Podczas 9. edycji ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej bohaterowie kampanii przemierzyli Polskę wzdłuż i wszerz, odwiedzając ponad 70 szkół m.in. w Warszawie, Olsztynie, Kołobrzegu, Tarnowie, Rzeszowie czy Poznaniu, a także w mniejszych miejscowościach, jak chociażby w Murowanej Goślinie, Rozogach, Dziwnowie, Jabłonowie Pomorskim i Kokoszkowach.

A co na to wszystko dzieci?

- To było bardzo fajne i śmieszne przedstawienie. Najbardziej podobało mi się jak zwierzęta śpiewały i rozmawiały z nami i z robotnikami o bezpieczeństwie na budowie. Mówiły o tym, że trzeba nosić kaski. Jeszcze, że dzieci nie mogą wchodzić na teren budowy, żeby cegły i beton nie spadły na głowę. Na koniec wszystkie dzieci dostały odblaski – mówi Kacper, uczeń szkoły podstawowej w Ciechocinku.

Humor i interakcja z widzami– to tylko niektóre z atutów bajkowej edukacji w szkołach.

- Przedstawienie w prosty i dowcipny sposób, zobrazowało dzieciom sytuacje, w jakich mogą się znaleźć podczas budowy drogi. Aktorzy z dużym wyczuciem poziomu wiedzy i wieku słuchaczy, zaprezentowali wymogi, jakim uczniowie będą musieli stawić czoła – podkreślają nauczyciele z jednej z olsztyńskich szkół podstawowych.

Już ponad 140 tys. dzieci poznało zasady bezpieczeństwa
Prowadzona od 2008 roku kampania „Bezpieczni w pobliżu budowy” sprawiła, że ponad 140 tys.  uczniów poznało zasady drogowego BHP i zostało wyposażonych w elementy odblaskowe podczas edukacyjnych przedstawień w szkołach w całej Polsce. Zebra Drogowa i Tomcio Brygadzista nie kończą swojej wielkiej podróży. Po wakacjach znowu ruszą w trasę po Polsce. Już jesienią rozpocznie się 10. edycja kampanii!